Reklama

Reklama

Czy 11 listopada można jeść mięso? Biskupi podjęli decyzje

W tym roku Święto Niepodległości wypada w piątek. W tym dniu każdy katolik jest zobowiązany do zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa. Wielu biskupów postanowiło jednak udzielić wiernym dyspensy. Gdzie 11 listopada będzie można jeść mięso?

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu wstrzemięźliwość od spożywania mięsa dotyczy wszystkich piątków w roku. Wyjątkiem są jednak te dni, w których wypada jakaś uroczystość. 

Z kolei w Środę Popielcową oraz w piątek męki i śmierci Jezusa Chrystusa obowiązuje zarówno post, jak i wstrzemięźliwość. 

KPK wyjaśnia, że wstrzemięźliwość dotyczy wiernych, którzy ukończyli czternasty rok życia, natomiast postu powinny przestrzegać osoby pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia. 

Zobacz także: Znany ksiądz zdradza tajemnicę udanego małżeństwa

W tym roku Święto Niepodległości przypada w piątek, a więc wielu Polaków liczy na dyspensę od swoich biskupów, o której dokładnie mówi przepis kan. 87. Kodeksu Prawa Kanonicznego: "Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy".

Reklama

Czy 11 listopada będzie można jeść mięso?

Jak się okazuje, niektórzy biskupi postanowili udzielić wiernym dyspensy. Komunikaty dotyczące uchylenia wstrzemięźliwości w piątek 11 listopada znajdują się na oficjalnych stronach diecezji oraz archidiecezji. 

Zobacz także: Dziecko przed ślubem? Ksiądz zabrał głos. Internauci nie kryją zdziwienia

Taką decyzję podjął m.in. ks. abp Marek Jędraszewski. Jak podkreślił, wszystko to "dla umożliwienia pełnego wzniosłej radości przeżywania przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości". 

Dyspensy udzielił także bp tarnowski Andrzej Jeż i kard. Kazimierz Nycz. Uzyskali ją również wierni przebywający na terenie m.in. archidiecezji wrocławskiej oraz gnieźnieńskiej, a także diecezji siedleckiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej. 

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy