Chorwacja szykuje się na ekstremalną pogodę. Ważna informacja dla turystów

Turyści planujący tegoroczne wakacje w Chorwacji muszą liczyć się z ekstremalną pogodą - bardzo wysoką temperaturą powietrza i brakiem opadów deszczu, przez co znacząco wzrośnie ryzyko suszy i pożarów – ostrzega dziennik "Jutarnji list".

Ostrzeżenia przed upałami w Chorwacji
Ostrzeżenia przed upałami w Chorwacji123RF/PICSEL

Chorwacji grozi seria pożarów?

Chorwacki meteorolog Zoran Vakula na łamach "Jutarnji list" poinformował w sobotę, że tegoroczne lato nad Adriatykiem będzie niesamowicie gorące, a wręcz "piekielne". Bardzo wysoka temperatura i brak deszczu sprawią, że w całym kraju wzrośnie ryzyko wystąpienia suszy, a to niestety sprzyja pojawieniu się ewentualnym pożarom.

Do walki z żywiołem przeznaczono nawet 3 mln euro więcej, niż przed rokiem, podnosząc m.in. wynagrodzenie sezonowych strażaków do 660 euro - o czym informuje PAP. To pokazuje, że chorwackie władze bardzo poważnie traktują ryzyko pojawienia się pożarów na skutek suszy.

Jak podaje chorwacki dziennik "Jutarnji list": "Na zagrożonym pożarami terenie rozmieszczono 226 kamer, z czego 82 w nowych lokalizacjach. Najważniejszą zmianą jest zupełnie nowy system komunikacji, z którego będą korzystać strażacy. Dostaną 800 nowych urządzeń i po raz pierwszy będą mieli własny, niezależny od policji system łączności. Ponadto przydzielonych zostanie im 78 nowych pojazdów do gaszenia pożarów lasów".

Tegoroczne lato w Chorwacji będzie upalne
Tegoroczne lato w Chorwacji będzie upalne123RF/PICSEL

Ostrzeżenia przed upałami w Chorwacji

W środkowej Dalmacji temperatura przekracza już 31 st. C, ale pod koniec tygodnia wzrośnie i wówczas termometry wskażą nawet 37 kresek. Dla Osijeku, Zagrzebia, Karlovaca, Splitu i Dubrownika wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed falami upałów.

"Prognozy długoterminowe wskazywały na dodatnie odchylenie od średniej temperatury powietrza w czerwcu, przy bardzo dużej sprawdzalności prognozy. Prognoza na lipiec i sierpień również wskazuje na wysokie, a nawet bardzo wysokie prawdopodobieństwo dodatniego odchylenia od średniej miesięcznej temperatury powietrza dla obu miesięcy" - powiedział Zoran Vakula  na łamach "Jutarnji list".

Meteorolog dodał również, że w lipcu i sierpniu w kraju zrobi się bardzo sucho. "Niewykluczone, że w całej Chorwacji suma opadów będzie mniejsza niż zwykle" - zauważa Vakula.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}