Co jedzą króliki? Fakty i mity na temat ich żywienia

Króliki to przemiłe stworzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Niestety wielu właścicieli nie jest świadomych tego, jak prawidłowo żywić zajęczaki. Kolorowe mieszanki czy smaczne dropsy powinny całkowicie być wykluczone z diety królików. Co więc powinny jeść króliki? Czego absolutnie nie wolno im podawać? Wyjaśniamy.

Odpowiednie żywienie królików sprawia, że są zdrowe przez całe życie
Odpowiednie żywienie królików sprawia, że są zdrowe przez całe życie123RF/PICSEL

Co może jeść królik?

Króliki to zwierzęta roślinożerne, których głównym składnikiem pokarmowym powinno być siano, zioła, warzywa, liście czy gałązki. To pokarm, który jest niskokaloryczny i pomaga ścierać zęby. Warto mieć na uwadze, że rosną przez całe życie królików. Włókno, które jest w roślinach, to główne źródło pożywienia dla pożytecznych bakterii. Znajdują się w przewodzie pokarmowym i pomagają w trawieniu wszystkich części roślin. Wysokowłóknista dieta sprawia, że treść pokarmowa przemieszcza się szybciej wzdłuż jelit. Dzięki temu nie dochodzi do zatkania, które stanowi zagrożenie dla życia królika.

Prawda na temat żywienia królików

Źle żywiony królik marnieje w oczach
Źle żywiony królik marnieje w oczach123RF/PICSEL

Legend krążących na temat żywienia tych zwierząt jest naprawdę dużo. Nim zdecydujesz się na posiadanie królika, poznaj podstawowe zasady karmienia. Poniżej lista produktów, które często spotykane są na zoologicznych półkach. Chociaż mają swoich zwolenników, nigdy nie podawaj pupilowi:

kolorowej mieszanki: to wysokokaloryczna karma, która ma mało włókna, a dużo białka. Długo podawana powoduje otyłość.

kolby: króliki je bardzo lubią, ale są wyłącznie wymysłem człowieka. Szkodzą układowi pokarmowemu i prowadzą do wielu chorób.

dropsów: często stosowane jako nagroda za dobre zachowanie królika. Wymień je czym prędzej na suszone kawałki warzyw.

kostek wapiennych: jeśli pupil gryzie ściany, problemem nie są niedobry wapnia. Być może królik potrzebuje towarzysza do zabawy lub bezpiecznych gryzaków.

Królikom nie wolno podawać też brokułów, kapusty, kalafiora oraz kalarepy. Powodują wzdęcia, które są niebezpieczne dla zwierzęcia. Owoce natomiast traktuj jako smakołyk, bo prowadzą do otyłości i namnożenia się groźnych bakterii w jelitach.

Co powoduje zła dieta u królików?

Zła dieta prowadzi u zajęczaków do wielu chorób, między innymi układu pokarmowego. Zmniejsza to ich naturalną barierę ochronną. Króliki stają się bardziej podatne na infekcje bakteryjne. Często cierpią na nadwagę, spowodowaną wysokokalorycznym pożywieniem. Trzeba pamiętać o tym, że w żołądku królika panuje bardzo kwaśne środowisko (pH1-2). Oznacza to, że narząd zmuszony jest to ciągłego trawienia pokarmu. Jeśli proces ten zostanie zaburzony, grozi to śmiercią pupila! Doprowadzi do tego niewłaściwe żywienie, przyczyniające się np. do zatkania układu pokarmowego. Kolorowe karmy i przysmaki ze sklepu zoologicznego nie dbają również o uzębienie.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas