Reklama

Reklama

Co oznacza "essa"? Młodzieżowe Słowo Roku wybrane!

Ten plebiscyt potrafi wzbudzić duże emocje, niekoniecznie tylko wśród młodzieży. Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zostało wybrane! Internauci postawili na "essę". Co dokładnie to oznacza? I co na ten temat sądzi ekspertka od języka?

Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt, mający na celu wyłonienie najpopularniejszego wśród młodych ludzi słowa lub wyrażenia. Organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN, a w zeszłym roku wyróżniono "śpiulkolot".

Essa Młodzieżowym Słowem Roku

Właśnie poznaliśmy wyniki tegorocznego konkursu. Po wybraniu przez jury spośród nadesłanych wcześniej propozycji finałowej dwudziestki nadszedł czas na głosowanie internautów. Wielkim wygranym okazało się słowo "essa". Co oznacza?

- "Essa" faktycznie jest stosowana przez młodych ludzi, słyszałam jej wielokrotne użycie na wykładzie @rapowy_matematyk - komentuje dla Interii Aneta Korycińska, znana na Instagramie jako Baba od polskiego.

Reklama

Wyróżnienie także dla odklejki

Oprócz głównego wyróżnienia, o którym zadecydowali internauci, przyznano również Nagrodę Jury. W tym przypadku za najciekawsze słowo uznano "odklejkę", czyli pewien stan czy osoby oderwane od rzeczywistości pod kątem zachowania lub wypowiedzi.

- "Odklejka" wydaje mi się słowem trafnym, potrzebnym jako komentarz, zwłaszcza w Internecie, ale mam poczucie, że - jak większość MSR, została zgłoszona przez osoby, które już dawno młodzieżą nie są. Czy to źle? Wręcz przeciwnie! Dzięki konkursowi mamy okazję, by rozmawiać o językowym obrazie świata nawet w telewizjach śniadaniowych - mówi @babaodpolskiego

Aneta Korycińska podkreśla, że młodzi ludzie nie oczekują od starszych od siebie osób rozumienia czy używania modnych słów - tym bardziej, że możemy robić to w zły sposób, niepasujący do kontekstu, a tym samym wzbudzać "krindż" u młodzieży. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: młodzieżowe słowo roku | Essa | Odklejka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy