Co zrobić w przypadku urazu pazura u psa?

Psy to towarzyskie i ciekawe świata stworzenia. Na spacerach, kiedy puszczone są ze smyczy, potrafią biegać do utraty sił i bawić się ze swoim właścicielem. Codzienna dawka ruchu jest niezbędna, aby nasz pupil był w dobrej kondycji i nie cierpiał z powodu otyłości i nadwagi, które trudno wyleczyć u czworonogów. Harce na świeżym powietrzu mogą zakończyć się kontuzją, szczególnie wtedy, gdy psia łapa utknie w dziurze albo kiedy potknie się o krzywą płytę chodnikową. Wtedy może dojść do urazu pazurów, które, w porównaniu do kocich, są bardziej narażone na kontuzje, ponieważ nie są one wyposażone w mięśnie odpowiedzialne za chowanie ich między opuszkami. Kiedy widzimy, że pies kuleje, warto przyjrzeć się łapie i wykonać odpowiedni opatrunek, który przyspieszy gojenie. Co zrobić w przypadku urazu pazura u psa?

Psie harce
©123RF/PICSEL
Koperta-piesInteria DIY

Jak zbudowany jest pazur?

Psie pazury
©123RF/PICSEL

Aby poradzić sobie z uszkodzonym pazurem, warto poznać dokładnie jego budowę. Składa się on z dwóch części: rogowej, nieunerwionej, która ściera się skutek chodzenia oraz rdzenia, który w którym znajdują się naczynia krwionośne i sieć nerwów. Pierwszą warstwę można przycinać cążkami, natomiast drugiej nie, gdyż może to wywołać silne krwawienie i ból. Jak rozpoznać obie części? Rdzeń może być ciemniejszy niż reszta pazura albo widać wyraźnie różowy środek. Niektóre czworonogi posiadają ciemną warstwę rogową, która uniemożliwia identyfikację wewnętrznej części. W takich przypadkach ich skracanie lepiej powierzyć weterynarzowi.

Co zrobić w przypadku urazu pazura?

Widoczny rdzeń
©123RF/PICSEL

Jeśli zauważymy, że pies kuleje, warto przyjrzeć się łapie. Gdy widać wyraźnie uszkodzoną warstwę rogową, ale nie leci z niej krew, można delikatnie przyciąć pazur. Do tego celu potrzebne są ostre cążki (najlepiej kupione w sklepie zoologicznym), gdyż użycie np. nożyczek może powodować rozwarstwianie.

Uszkodzony rdzeń

Jeśli końcówka pazura jest uszkodzona tak, że leci z niej krew, świadczy to o przerwaniu rdzenia. Taka sytuacja może być dla czworonoga wyjątkowo bolesna. Gdy paznokieć się odłamał, należy go przyciąć, ranę zdezynfekować oraz zabezpieczyć tak, aby pies jej nie wylizywał, gdyż może wdać się do niej zakażenie. Jeśli martwimy się o kondycję czworonoga, warto udać się do weterynarza.

Złamanie pazura przy kości

Wizyta u weterynarza
©123RF/PICSEL

Jeśli pazur wyłamał się przy kości, niestety trzeba go wyrwać. Nie wolno robić tego na własną rękę. Choć zabieg nie jest skomplikowany i trwa bardzo krótko (niekiedy nawet nie trzeba podawać znieczulenia) nieumiejętnie wykonany może przynieść pupilowi jeszcze więcej cierpienia, a także może skończyć się pogryzieniem. Ranę wystarczy jedynie zdezynfekować, zawinąć bandażem i oddać psa w ręce weterynarza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas