Cudowne miejsca w Polsce

Niektóre kościoły poświęcone Maryi są szczególne. Wierzymy, że wybrała je, by ci, którzy tam przybywają otrzymywali łaski.

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich
Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach ŚląskichAdrian Slazok/REPORTEREast News

Do cudownego wizerunku Matki Bożej Licheńskiej oraz Świętolipskiej z prośbą o wstawiennictwo modlą się miliony pielgrzymów z Polski i ze świata. Trzeci najsłynniejszy obraz, przed którym dochodziło do licznych uzdrowień, znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie.

Tych świątyń bliżej przedstawiać nie trzeba, ale to niejedyne sanktuaria i kościoły, w których również odnotowuje się (to niezbędna procedura, by obraz zyskał status cudownego, potwierdzony papieskimi koronami) uzdrowienia.

Są położone w różnych regionach kraju.

Obory

Kościół i klasztor Karmelitów w Oborach
Kościół i klasztor Karmelitów w OborachKrzysztof ChojnackiEast News

Matka Bolesna uzdrawia już od czterech wieków, bo pierwsze cuda za jej wstawiennictwem odnotowano gdy Pieta (rzeźba Maryi  z Chrystusem zdjętym z Krzyża) była jeszcze w Bydgoszczy. Obecnie szukający wsparcia i chorzy najtłumniej przybywają na Błogosławieństwo Chorych (niedziele, godz. 11.30).

Stacja drogi krzyżowej w sanktuarium maryjnym przy kościele i klasztorze Karmelitów
Stacja drogi krzyżowej w sanktuarium maryjnym przy kościele i klasztorze KarmelitówKrzysztof ChojnackiEast News

Podczas tego obrzędu zdarza się, że dochodzi do "zaśnięcia  w Duchu Świętym" (uczucie spokoju, z zewnątrz odbierane jak omdlenie). Wierni modlą się także podczas Drogi Krzyżowej w pięknej Oborskiej Kalwarii i przyjmują szkaplerz z wełnianego sukna, co ma chronić przed chorobami i zapewnić pomoc Maryi w godzinie śmierci.

Bazylika i Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej Cierpliwie Słuchającej
Bazylika i Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej Cierpliwie SłuchającejMarek BazakEast News

Rokitno

Matka Boża Rokitniańska Nazywana jest Cierpliwie Słuchającą (wystarczy spojrzeć na obraz, by wiedzieć dlaczego), a prośby przekazuje "wyżej". O cudownej mocy obrazu przekonali się zarówno możni (np. król Michał Korybut Wiśniowiecki prosił  o pokój dla ojczyzny, z wdzięczności obdarzył obraz koroną  i orłem białym), jak i zwyczajni ludzie.

Bazylika i Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej Cierpliwie Słuchającej
Bazylika i Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej Cierpliwie SłuchającejMarek BazakEast News

Ci drudzy zwykle modlą się o wyleczenie z niedosłuchu i chorób uszu oraz o pomyślność przed wszczepieniem implantu ślimakowego. A niektórzy mężczyźni uzyskują łaskę ojcostwa.

Kaplica objawienia Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy
Kaplica objawienia Matki Bożej Kębelskiej w WąwolnicyGERARD/ REPORTEREast News

Wąwolnica

Matka Boska Kębelska Pod koniec XIII w. najazdy tatarskie sięgnęły m.in. Lublina. Ze zrabowaną z tego miasta figurą Matki Boskiej łupieżcy uciekli do wsi Kębło. Postawili ją na kamieniu i zaczęli lżyć. Gdy przegrali bitwę, figura uniosła się w powietrzu i zawisła nad lipą.

To był początek cudów, jakie zaczęły się dziać za jej sprawą. Początkowo doświadczali tego pielgrzymujący do kościoła w Kęble, a od XVIII w. do nieodległej Wąwolnicy, gdzie przeniesiono figurę.

Figura Matka Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy
Figura Matka Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy ZOFIA BAZAKEast News

Do tej pory zgłoszono ponad 250 cudownych znaków, w tym uzdrowień z łuszczycy, torbieli, niepłodności, depresji, stwardnienia rozsianego, paraliżu oraz depresji i lęków.

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Swarzewie
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w SwarzewieGrzegorz Danielewicz/REPORTEREast News

Swarzewo 

Królowa  Polskiego Morza  Opiekunka Rybaków (bo tak też bywa nazywana) wyprasza łaski nie tylko dla nich. Za jej wstawiennictwem uzdrowienia doznawali niemi, niewidomi, sparaliżowani, również poruszający się na wózkach.

Kapliczka z cudownym źródełkiem we wsi Swarzewo k/Władysławowa
Kapliczka z cudownym źródełkiem we wsi Swarzewo k/WładysławowaMarek MichalakEast News

Do swarzewskiego kościoła z nadzieją na wymodlenie potomstwa przyjeżdżają bezpłodne pary. Uzdrawiającą moc ma także woda ze studni położonej tuż obok kapliczki (przypuszcza się, że to miejsce objawienia się cudownej figurki).

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich
Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach ŚląskichDominik Gajda/REPORTEREast News

Piekary Śląskie

Matka Boża  Piekarska Nie wiadomo, jak obraz Matki Boskiej znalazł się Piekarach, ale już XVII w. przynosił łaski. Wybawił od zarazy m.in. czeską Pragę, co sprawiło, że zyskał status cudownego. By uchronić go przed potopem szwedzkim, wywieziono go do Opola, a w Piekarach zawisła kopia, która od 300 lat... uzdrawia.

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich
Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach ŚląskichDominik Gajda/REPORTEREast News

Tak ujął to ks. Emil Szramek: "Matka Boska wolała łaskami odznaczyć Piekary niż sam obraz oryginalny". Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, jak nazwał ją Jan Paweł II, uzdrawia rodziny (godzi zwaśnionych), ulecza z chorób, pomaga znaleźć pracę, a także... podpowiada przepisy kulinarne. 

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich
Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach ŚląskichAdrian ŚlazokEast News

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Sanktuarium maryjne w GietrzwałdzieInteria.tv
100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas