Cyklon Axel nawiedzi Polskę. Przyniesie wichury i ulewne deszcze

Już dziś wieczorem (4 stycznia) czeka nas gwałtowna zmiana pogody. Polskę nawiedzi cyklon Axel. Co to oznacza? Możemy spodziewać się porywistego wiatru i ulewnego deszczu. Zachmurzenie utrzyma się przynajmniej do jutra (5 stycznia). Mieszkańcy tych województw muszą uważać najbardziej.

Nagła zmiana pogody. „Bardzo niekorzystne warunki biometeo”
Nagła zmiana pogody. „Bardzo niekorzystne warunki biometeo” 123RF/PICSEL

Najbliższe dni - pod względem pogodowym - nie będą należały do najprzyjemniejszych. Przez Polskę przejdzie bowiem cyklon Axel. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że pogodę już zaczynają kształtować dynamiczne wiry niżowe. W nadchodzących godzinach sytuacja znacznie się pogorszy. Większość województw opanują ulewne deszcze i wichury. Wiatr na Wybrzeżu może osiągać do 80 km/h. Prognozowane są także burze. W niektórych regionach kraju może dejść do przerw w dostawach prądu.

- W najbliższych dniach czeka nas prawdziwy rollercoaster pogodowy. Od zachodu nad Polskę nasuwa się niż "Axel", który w nocy ze środy na czwartek i w czwartek przyniesie przejściowe ocieplenie, pochmurną pogodę i spore opady deszczu - poinformowali Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nagła zmiana pogody. "Bardzo niekorzystne warunki biometeo"

Chociaż dzisiejszy poranek nie zwiastował nagłej zmiany pogodowej, już wieczorem w wielu miejscach w Polsce zrobi się pochmurnie i wietrznie. Niebo zakryją ciemne chmury, wraz z nimi pojawi się ulewny deszcz. Miejscowo mogą wystąpić także opady deszczu ze śniegiem lub samego śniegu. Wiry niżowe, o których poinformowali eksperci IMGW, napłynęły do Polski znad Atlantyku. Rozpoczęły swoją wędrówkę na wschodzie i dynamicznie przesuwają się w głąb kontynentu.

W środę w związku z pogorszeniem się pogody, przechodzeniem ciepłego frontu atmosferycznego, całkowitym zachmurzeniem, deszczem, porywistym wiatrem i szybkim spadkiem ciśnienia atmosferycznego na północy kraju spodziewamy się wystąpienia bardzo niekorzystnych warunków biometeo
poinformowali synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydował o wydaniu ostrzeżenia pierwszego stopnia. Alert dotyczy województwa dolnośląskiego, m.in. powiatu kłodzkiego, kamiennogórskiego, lubańskiego czy wałbrzyskiego.

Co z temperaturą? Cyklon Axel nie przyniesie znaczącego ochłodzenia. W środę (4 stycznia) najchłodniej będzie na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Temperatura jednak utrzyma się na poziomie 5 stopni Celsjusza powyżej zera.

Możliwe alerty. Mieszkańcy tych województw powinni uważać

Niestety niekorzystne warunki biometeo pozostaną z nami najprawdopodobniej przez kilka dni. W nocy możemy spodziewać się pogorszenia pogody. Wzmagające się opady deszczu mogą powodować liczne utrudnienia. W niektórych regionach Polski spadnie do 5-15 mm deszczu.

Czwartek (5 stycznia) także nie będzie łaskawy, jeśli chodzi o pogodę. Porywisty wiatr będzie się utrzymywał. Mogą pojawić się także burze. Mieszkańcy większości województw najprawdopodobniej otrzymają alerty RCB z ostrzeżeniami o silnym, porywistym wietrze.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia mają dotrzeć do mieszkańców województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Polskie pisarki, na które warto zwrócić uwagęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas