Reklama

Reklama

"Czarne diamenty" w polskich lasach! Wskazano, gdzie ich szukać

Kilka lat temu w środowisku naukowym, a przede wszystkim grzybiarskim, wybuchła prawdziwa sensacja. Oficjalnie potwierdzono występowanie w naszym kraju bardzo cennego grzyba - trufli letniej. Nazywana jest ona często "czarnym diamentem" lub "czarnym złotem". Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce możemy natrafić na trufle.

Najdroższe grzyby

Sierpień i wrzesień to tradycyjnie najlepsze miesiące na grzybobranie. Zwłaszcza gdy wybierzemy się do lasu o świcie i tuż po deszczu możemy liczyć na obfite zbiory. W czasie leśnych eskapad warto pamiętać, że od pewnego czasu możemy natknąć się cenne trufle. Ceny tych grzybów potrafią dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro za kilogram! 

Największymi producentami trufli są Hiszpania, Francja i Włochy. W naszym kraju niestety sprzedaż znalezionych w lesie grzybów tego gatunku nie jest zbyt opłacalna. 

Gdzie szukać trufli?

Trufle rosną najczęściej pod dębami, leszczyną, lipą, czarną sosną, bukiem i grabem. Na truflowe łowy najlepiej więc wybrać się do lasu liściastego, ewentualnie mieszanego. Grzyby te żyją pod ziemią, pomiędzy korzeniami drzew. Kiedyś w ich poszukiwaniu pomagały szkolone do tego celu świnie, teraz "truflarze" korzystają również z pomocy psów - na przykład rasy lagotto romagnolo.

Reklama

Zobacz też: Zrób, nim wybierzesz się na grzyby. Czy umiesz odróżnić grzyba trującego od jadalnego?

Trufle w polskich lasach

Na trufle letnie w Polsce możemy trafić w rejonie Niecki Nidziańskiej na pograniczu województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Występuje także w Borach Tucholskich i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 

Dokładne lokalizacje są jednak trzymane przez naukowców w tajemnicy, by chronić rzadkie okazy tego grzyba.

Czytaj więcej: Gdzie w Polsce jest najwięcej grzybów? Sprawdź na mapie

***
 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzybobranie | trufle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy