Czechy: Miejsce na wymarzone, zimowe wakacje

Z roku na rok Czesi mają coraz więcej do zaoferowania turystom, którzy tuż za południową granicą Polski szukają zimowych atrakcji na wysokim poziomie. Który z regionów wybrać i gdzie znaleźć dokładnie to, czego szukamy? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule!

Kraj Liberecki to raj dla narciarzy biegowych
Kraj Liberecki to raj dla narciarzy biegowychmateriały prasowe

Kraj Liberecki - dodatnia adrenalina w ujemnych temperaturach

Dobra jakość usług, atrakcyjne ceny i szeroki wybór sportów zimowych - to są powody, dla których Kraj Liberecki należy do najchętniej wybieranych regionów na urlop zimowy w Czechach. Do wyboru są aż cztery pasma górskie: Góry Izerskie, Łużyckie Grzbiet Jesztedzki i Karkonosze.

Narty zjazdowe

Najliczniej odwiedzanym przez turystów pasmem górskim są Karkonosze. Jednym z największych kompleksów narciarskich w Czechach jest SKIREGION.cz, ulokowany na pograniczu zachodnich Karkonoszy i Gór Izerskich. W należących do niego ośrodkach: Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Příchovice i Rejdice obowiązuje wspólny skipass. Oprócz Harrachova, do najpopularniejszych należą: Szpindlerowy Młyn, Herlíkovice, Rokytnice nad Jizerou, Pec pod Śnieżką, Jańskie Łaźnie, Vítkovice, Vysoké nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Benecko, Jablonec nad Jizerou, Velká Úpa, Černý Důl, Vrchlabí, Dolní Dvůr, Svoboda nad Úpou, Poniklá i Žacléř. Narciarze chętnie odwiedzają również stację Ještěd (9 km tras). Z kolei 18 km nartostrad oferują trzy ośrodki Tanvaldský Špičák, Severák i Bedřichov włączone dzięki wspólnemu skipassowi i skibusowi do Skiarény Jizerky.

Osoby szukające bardziej kameralnych kurortów, chętnie wybierają Góry Łużyckie, które mają świetną ofertę dla rodzin z dziećmi. Do najpopularniejszych stacji należą: Jedlová, Horní Světlá, Horní Podluží i Polevsko.

Z kolei amatorom "parapetów" polecamy snowparki w Szpindlerowym Młynie, w Herlíkovicach, Vítkovicach, Rokytnicy nad Jizerou, Horním Podluží czy na Jesztedzie oraz Rejdice i Paseky nad Jizerou.

Narty biegowe

Rajem dla miłośników klasycznego stylu narciarskiego są Góry Izerskie. Narciarska Magistrala Izerska o regularnie ratrakowanych trasach do stylu klasycznego i łyżwowego, liczący w sumie ponad 180 km. To tutaj każdego roku odbywają się słynne wyścigi Izerska Pięćdziesiątka. Na magistralę można wjechać aż z 22 miejsc, między innymi z ośrodków Bedřichov i Jizerky, a także Oldřichov w Hájích, Nowe Miasto pod Smrkem, Desná, Horní Polubný czy Martinské údolí w Kořenovie. Można wjechać także na polską stronę, na trasy wokół Jakuszyc lub przejechać na Magistralę Karkonoską.

Same Karkonosze są dosłownie oplecione siecią szlaków narciarskich. Biegnie tu ponad 500 km przygotowywanych tras, a najważniejszą z nich jest wspomniana wcześniej Magistrala Karkonoska, którą można przejechać od Harrachova aż po Žacléř (71 km)

W Górach Łużyckich są przede wszystkim trasy odpowiednie do narciarstwa klasycznego, szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Bazą wypadową jest Polevsko koło Novego Boru. Przygotowane trasy znajdziecie także w okolicach miejscowości Kytlice, Svor, Kamenický Šenov - Prácheň, Prysk, Cvikov i szczytów Luž oraz Jedlová. Tutejszą magistralą można wyruszyć aż na niemiecką stronę, w okolice miejscowości Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin i Lückendorf. Warto zwiedzić dwa kraje w jeden dzień i przetestować, gdzie serwują lepsze grzane wino!

Zimą warto też wybrać się na narty także do Czeskiego Raju słynącego z bajecznych skalnych miast i zamków - w sprzyjającą pogodę w okolicach Łomnicy nad Popelkou na miłośników biegówek czeka łomnicka magistrala narciarska, wiodąca tzw. Złotą Trasą Czeskiego Raju.

W Czechach znajdziemy liczne i świetnie przygotowane stoki
W Czechach znajdziemy liczne i świetnie przygotowane stokimateriały prasowe

Atrakcje

W Libercu znajduje się lodowa ściana wspinaczkową Hanibal. Ze swoją 28-metrową wysokością stanowi największą tego typu atrakcję w Środkowej Europie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają doświadczeni alpiniści, dzięki temu z atrakcji mogą korzystać nawet dzieci o wzroście powyżej 120 cm.

W Szpindlerowym Młynie czy ośrodku U Vodárny v Bedřichově, można poszaleć na snowtubingu, czyli zjechać po specjalnych torach na gumowych oponach. Dużą popularnością cieszy się także tor bobslejowy Happy World w Harrachovie. Warto także spróbować nowej atrakcji - jazdy na hulajnogach śnieżnych.

Świetnym relaksem są także tory saneczkowe w Szpindlerowym Młynie, Jańskich Łaźniach albo miejscowości Černa Studnice czy też mushing czyli jazda psim zaprzęgiem. Doświadczonych musherów można spotkać w Herlíkovicach, w Pecu pod Śnieżką, w Rudníku u Vrchlabí, w Hraničnej, na Příchovicach czy w Szpindlerowym Młynie.

Ponadto w Karkonoszach powstało osiem tras skialpinistycznych, wiodących zarówno po oznaczonych szlakach turystycznych, jak też poza nimi. Można również wędrować wśród lasów na zaśnieżone górskie szczyty na rakietach śnieżnych.

Od września do końca marca na amatorów sportu czeka Sport Park Liberec. Podobne zimowe stadiony zimowe znajdują się w takich miejscowościach jak Jablonec nad Nisou, Česka Lípa, Turnov, Lomnice nad Popelkou, Frýdlant, Vrchlabí i Nova Paka.

Kraj Morawsko-Śląski - ekstremalne sporty i bajkowe pejzaże

Mamucia Kolejka Górska to jedna z atrakcji dolnych Moraw
Mamucia Kolejka Górska to jedna z atrakcji dolnych Morawmateriały prasowe

Region, którego stolicą jest Ostrawa, leży przy granicy polsko-słowackiej, na granicy Masywu Czeskiego i Karpat Zachodnich. Niegdyś stalowe serce kraju - zdominowany przez przemysł ciężki, teraz przeradza się w urodziwy region turystyczny, z licznymi stokami narciarskimi w górach.

Narty zjazdowe

Liczne nowoczesne ośrodki narciarskie są w Jesionikach. Największy kompleks narciarski na Morawa, Ski Arena Karlov dysponuje ponad 12 km tras zjazdowych o wszystkich poziomach trudności. Na dzieci czekają szkółki narciarskie, snowtubing, tor bobslejowy, trasa slalomowa z pomiarem czasu, fat bike, zimowy plac zabaw i snowpark.

Tymczasem Kopřivná, szczyci się kilkoma "naj“ - najnowocześniejszym i najbezpieczniejszym na świecie wyprzęganym wyciągiem krzesełkowym, najnowocześniejszym systemem zaśnieżania i największą w Czechach poduszką pneumatyczną dla miłośników freestyle.

Poszusować można również na Pradziadzie, który ze względu na długo utrzymującą się pokrywę śnieżną oferuje dobre warunki od końca października aż do końca kwietnia!

Do najpopularniejszych kurortów narciarskich w Beskidach należy Bílá, z profesjonalną trasą z homologacją FIS i parkiem narciarskim dla dzieci.

Trasy biegowe

Kraj Morawsko-Śląski oferuje gęstą sieć ratrakowanych tras biegowych, tworzących na dwie magistrale: Beskidzką i Jesionicką, które liczą w niemal 900 kilometrów. Ratrakowanym szlakiem dojedziemy na przykład na sam szczyt Beskidów - Łysą Górę lub w okolice Bukovca czy schroniska turystycznego Ostrý w Beskidzie Śląskim. W Beskidach jest wiele ciekawych miejsc, np. w okolicach Mostów u Jablunkova czy Pusteven z malowniczymi budynkami zaprojektowanymi przez słynnego architekta Jurkoviča. Bardzo atrakcyjna jest trasa biegowa wiodąca przez unikatowy industrialny teren Dolnich Vitkovic w pobliżu centrum Ostrawy.

Warto również wybrać się na wycieczkę na najwyższą górę Moraw - Pradziada (1492 m.n.p.m.), która, ze względu na utrzymującą się grubą pokrywę śniegową do późnej wiosny, zwana też jest Morawskim Lodowcem. Na szczycie znajduje się stacja meteorologiczna i przekaźnikowa, hotel i restauracja. Dużą atrakcją obiektu jest oszklona platforma widokowa dostępna z wewnętrznej windy. Przy bardzo dobrej pogodzie ponoć można nawet dostrzec szczyty Alp w odległej Austrii. Natomiast najwyższym i najpiękniejszym punktem widokowym Magistrali Beskidzkiej jest Łysa Góra.

W okolicach Magistrali Beskidzkiej i Jesionickiej na narciarzy czekają zadaszone miejsca odpoczynkowe, restauracje i schroniska, oferujące przysmaki kuchni regionalnej. Nie brakuje także atrakcyjnej oferty wellness.

Atrakcje

W ośrodku Bílá można sprawdzić się na trasach skialpinistycznych, udać się na wycieczkę na rakietach śnieżnych czy zabawić na ski-bockerl. Kopřivná oferuje natomiast tor bobslejowy i snowtubing.

Zimowe atrakcje czekają nie tylko w górskich kompleksach narciarskich. Ośrodek HEIPARK w pobliżu Fulneku oferuje sztuczne trasy zjazdowe, stok do jazdy na sankach z wyciągiem, BigAirBag, snowpark, tubing i kilometrowy tor bobslejowy czynny przez cały rok. Podobną infrastrukturą dysponuje ośrodek narciarski w Vrbnie pod Pradziadem czy Mosty u Jablunkova, w pobliżu granicy polsko-czeskiej.

W Ostravicach można z kolei spróbować ekstremalnego sportu - skijorgingu, czyli jazdy na nartach za koniem. Dużą dawkę adrenaliny dostarczy także jazda po oblodzonych ścieżkach na rakietach śnieżnych, które wypożyczycie w ośrodku Pustevny.

W przerwach między szusowaniem, warte zwiedzenia są również prześliczne miasteczka Kraju Morawsko-Śląskiego. Warto udać się np. na wycieczkę do Nowego Jiczyna, miasta kapeluszy, z jednym z najpiękniejszych rynków w Czechach i galerią kapeluszy. Kilka kilometrów od Nowego Jiczyna znajduje się bajkowe miasteczko Štramberk, z malowniczą drewnianą zabudową a w pobliskiej Kopřivnicy jest ciekawe Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice, z wielką wystawą samochodów osobowych i motocykli.

Miłośnikom techniki spodoba się również wycieczka tak zwaną Technotrasą, czyli szlakiem czternastu zabytków industrialnych. Należy do nich m.in. browar Radegast w Nošovicach, gdzie na zwiedzających czeka także degustacja i kurs nalewania piwa czy zabytkowa kuźnia Karlovice.

W Dolních Vítkovicach mnóstwo frajdy sprawi pobyt w Dużym i Małym Świecie Techniki czy w Muzeum Górnictwa Landek Park. Znajduje się tu również największy w Czechach ogród zoologiczny.

Ciekawym miastem jest Opawa, dawna stolica czeskiego Śląska z magicznym wzgórzem Cvilín z monumentalną budowlą barokowego kościoła pielgrzymkowego, ruinami zamku i romantyczną wieżą widokową. Atrakcją turystyczną Krnova jest natomiast synagoga i cmentarz żydowski a w Karvinie znajduje się pałac Fryštát z rozległym parkiem, jeziorem i zwierzyńcem, jak z powieści Jane Austen. Ciekawostką miasta jest także kościół św. Piotra z Alkantary, nazywany "czeską Pizą“. W wyniku działalności kopalni od 1854 r., budynek kościoła zapadł się i odchylił o 6,8 stopnia na południe.

W swojej włóczędze wpadnijcie również do samej Ostrawy. Arcyciekawym miejscem są np. Dolní Vítkovice gdzie czekają Bolt Tower i Wielki Świat Techniki oraz Mały Świat Techniki U6, należące do ulubionych atrakcji turystycznych w Czechach. W Ostrawie warto również odwiedzić Zamek Śląski albo wspiąć się na wieżę widokową Nowego Ratusza.

Przysmaki regionalnej kuchni

Kuchnia morawsko-śląska skusi każdego. Spróbujcie na przykład placków ziemniaczanych z okolic Jablunkovska pieczonych na blasze albo regionalnej zupy wołoskiej i pysznego, domowego chleba ze smalcem serwowanego w przytulnej bajkowej chacie Maměnka na Pustevnach. Amatorzy słodyczy powinni koniecznie odwiedzić malownicze miasteczko Sztramberk, zwane Morawskim Betlejem i spróbować miejscowego przysmaku - sztramberskich uszu, czyli smacznych korzennych ciasteczek. We Frydku-Mistku można zwiedzić zakład produkcji Marlenki - miodowych torcików wypiekanych według tradycyjnego armeńskiego przepisu. A na Łysej Górze, w schronisku Emil Zátopek - Maraton na gości czekają największe knedle z jagodami. W malowniczym miasteczku uzdrowiskowym Karlova Studanka warto skosztować przepysznych okrągłych wafelków o różnych smakach czy takich przysmaków jak bílčickie kołacze czy regionalne piwa. Przepyszne są także frgale czy kołacze hlučínske ze Śląska Opavskiego. Z kolei okolice Rýmařova słyną ze znakomitych dżemów i syropów.

Wellness i SPA

W regionie Beskidów i Jesioników znajdziecie wiele obiektów wellness i SPA. Połączenie aktywnego wypoczynku z relaksem w wellness oferuje na przykład kompleks narciarski Kopřivná. Po szusowaniu narciarze mogą ogrzać się w termalnym basenie, w jaccuzi i saunach lub wybrać się na leczniczy spacer ścieżką Kneippa. Wspaniałym miejscem na odpoczynek jest także uzdrowisko Karlova Studánka, u podnóża Pradziada, które szczyci się najczystszym powietrzem w Środkowej Europie. Niedaleko, w miasteczku Bruntál, znajduje się aquapark z licznymi atrakcjami. Parki wodne oferują także Bohumín i Olešna koło Frýdku-Místku. W Beskidach warto również skorzystać z centrum SPA w designerskim hotelu Miura w Čeladnej, który otrzymał, w ramach prestiżowego projektu Amazing Places w latach 2016 i 2017, pierwsze miejsce w kategorii Spa & Wellness.

Na zboczu Smrku, drugiego pod względem wielkości szczytu w Beskidach, ulokowany jest Górski Hotel Čeladenka z leśnym SPA, oferujący relaks w saunie w środku lasu. Atmosferę dawnych czasów poczujecie natomiast w hotelu Zámeček Petrovice w Karvinie, klasycystycznym pałacyku z niezwykłą strefą wellness ukrytą pod ziemią.

Kraj Karlowarski - dziewicza przyroda i atrakcje dla snowboardzistów

Kraj Karlowarski oferuje zróżnicowane trasy zjazdowe
Kraj Karlowarski oferuje zróżnicowane trasy zjazdowemateriały prasowe

Zachodnie Rudawy, leżące na terenie Kraju Karlowarskiego, przy granicy z niemiecką Saksonią, są ulubionym celem miłośników narciarstwa zjazdowego i biegowego. Głównymi ośrodkami sportów zimowych są: Klínovec, najwyższy szczyt Rudaw (1244 m n.p.m.), Boží Dar, najwyżej położone miasto w środkowej Europie (1020 m n.p.m.) czy Plešivec (1028 m n.p.m.), najmłodszy ośrodek narciarski w Czechach. Do tego dochodzi szeroka oferta wellness w okolicznych uzdrowiskach: Jáchymov, Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Frnaciszkowe Łaźnie czy w Aquacentrum Agricola w Jáchymovie.

Narty zjazdowe

Klínovec oferuje, wramach zintegrowanego karnetu aż 31,5 km tras zjazdowych na Klínovcu, Neklidzie i Božím Darze. Co więcej, narciarze, którzy zakupią karnet co najmniej na półtora dnia, mogą korzystać łącznie z 47 km nartostrad, dzięki współpracy ośrodka Klinovec z niemieckim Fichtelbergem. Na miłośników Freestyle czeka tu zmodernizowany COOL FUN a legendarny snowpark Neklid oferuje aktywne atrakcje dla snowboardzistów. Amatorzy freeride mają do dyspozycji 2 km nieratrakowanych tras.

W ośrodku Boží Dar również są dobre także dla miłośników snowboardingu i innych sportów zimowych, takich jak snowtubing, snowkiting, wycieczek na rakietach śnieżnych czy mushingu. Lokalną atrakcją jest tzw. Trasa Jezuska, z ciekawymi zadaniami do wykonania przez najmłodsze pociechy i punktami gastronomicznymi.

Zróżnicowane trasy zjazdowe atrakcyjne zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów znajdziemy w takich ośrodkach jak Plešivec (12 km nartostrad), Náprava, Jáchymov, Eduard, Pernink (stacja narciarska Pod Nádražím, Velflink), Skipot, Nové Hamry i Ski Centrum na Bublavie, Lišák, Klub narciarski Kraslice, Aš i Mariánky.

Narty biegowe

Główna trasa wiodąca po grzbietach Rudaw - Krušnohorská Magistrala Narciarska, regularnie ratrakowana, o długości 41 km łączy tutejsze ośrodki narciarskie i wioski, od Bublavy przez Rolavę, Jelení, Pernink i Hřebečną aż po Boží Dar. Dzięki rozległej sieci nawiązujących do niej tras, na magistralę można wjechać z wielu miejsc, między innymi z Abertam, Horní Blatnej czy Nových Hamrów. Trasy wiodą przez urokliwe łąki i gęste lasy.

W obszarze Klinowca znajdziemy 50 km ratrakowanych tras biegowych w okolicy Loučnej pod Klinowcem i tras Meluzíny i Macechy, łącznie z popularną narciarską magistralą wiodącą na Horní Halži. Z kolei w okolicach Božego Daru jest przygotowanych ponad 55 km tras a w okolicach Nových Hamrów czeka 40 km szlaków, wśród których najpopularniejszy wiedzie z Nových Hamrów na Chaloupky.

Dla rodzin z dziećmi idealne są łatwe szlaki biegowe w okolicach miejscowości Abertamy. Bardziej zaawansowani narciarze mogą wyruszyć w kierunku na Červeną jámę, Blatenský vrch czy dalej na Boží Dar i Jelení. A w okolicach Perninka miłośnicy biegów na nartach ze swoimi czworonogimi pupilami znajdą tu ratrakowaną trasę o długości 1,5 km. Prawdziwym rajem dla miłośników biegówek jest też dziewicza przyroda w okolicach miejscowości Přebuz.

Morawy Wschodnie - Atrakcyjne szlaki i folklorystyczne zabawy

Morawy Wschodnie to także ośrodki SPA, w których można odpocząć po dniu spędzonym na stoku
Morawy Wschodnie to także ośrodki SPA, w których można odpocząć po dniu spędzonym na stokumateriały prasowe

Region Moraw Wschodnich to nowocześnie wyposażone ośrodki narciarskie oferujące trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów, mnóstwo kilometrów ratrakowanych szlaków biegowych wiodących dolinami i grzbietami górskimi. Obok świetnych warunków do uprawiania sportów zimowych, są tu też idealne miejsce na odpoczynek i relaks. Najwyższym pasmem górskim Moraw Wschodnich są Beskidy.

Narty zjazdowe

We wschodnich Morawach na amatorów białego szaleństwa czeka m.in. ośrodek narciarski na Kohútce w Javornikach leżący na wysokości 900 m n.p.m. Inne chętnie odwiedzane stacje to Horní Bečva czy Soláň a także ośrodek na Trojáku oferujący idealne warunki dla początkujących. Stacja jest przystosowana również dla niepełnosprawnych narciarzy.

Narty biegowe

Atrakcyjne szlaki oferują Wsetyńskie Beski, gdzie na miłośników biegówek czekają tu ratrakowane trasy wiodące grzbietami górskimi na wysokości 750 m n.p.m. Natomiast w Jawornikach jedna z najpiękniejszych tras wiedzie szczytami górskimi częściowo po czeskiej i słowackiej stronie. Polecamy trasę biegową między ośrodkami Kohútka i Kasárna, o długości 18 km.

Atrakcje zimowe czekają na miłośników białego puchu także w pozostałych pasmach górskich, m.in. w Chřibach, w okolicy Stupavy czy w Białych Karpatach, w okolicy góry Mikulčin vrch.

Atrakcje

Największym miastem w Beskidach jest Rožnov pod Radhoštěm. Warto tu zwiedzić lokalny Skansen Wołoski, w którym niemal w każdy weekend odbywają się imprezy folklorystyczne, jarmarki, prezentowane są dawne zwyczaje świąteczne i rzemiosła.

Natomiast w ośrodku Velké Karlovice, który oferuje głównie stoki dla rodzin z dziećmi, zabawę i relaks można zabawić się na torze snowtubingowym czy wyruszyć na przejażdżkę na saniach ciągniętych przez konie. Po aktywnie spędzonym dniu, wystarczy zregenerować się w centrum wellness czy na basenie termalnym.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas