Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Kościół stawia sprawę jasno

W czwartek 30 maja obchodzimy Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to dzień wolny od pracy, co wielu osobom daje możliwość zorganizowania tzw. długiego weekendu, podczas którego bardzo popularną czynnością jest grillowanie na świeżym powietrzu. I tutaj pojawia się pytanie - czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?
Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?123RF/PICSEL

Kiedy w tym roku wypada Boże Ciało i czy jest dniem wolnym od pracy?

W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek, co oznacza, że jest to dzień wolny od pracy. Dla wielu osób to znakomita okazja do dłuższego odpoczynku, ponieważ biorąc jeden dzień urlopu w piątek, mamy aż cztery dni wolnego.

Jeśli pogoda dopisze, tysiące, a może nawet miliony Polaków spędzi ten czas na świeżym powietrzu, m.in. zajadając się pysznymi potrawami przyrządzonymi na grillu. Katolicy powinni jednak pamiętać, że zgodnie z doktryną Kościoła wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych powinno się zachowywać we wszystkie piątki w ciągu roku. Czy to oznacza, że w piątek, np. podczas grillowania, nie można jeść mięsa?

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Wszystko zależy od danej parafii
Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Wszystko zależy od danej parafii123RF/PICSEL

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?

Odpowiedzi na to pytanie udzielili metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej czytamy:

"Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 31 maja 2024 roku. Z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców".

Należy podkreślić, że dyspensa obowiązuje wyłącznie osoby przebywające na terenie obu diecezji. Decyzję o dyspensie może podjąć również proboszcz danej parafii. Zatem warto śledzić komunikaty umieszczane na stronach parafii, do której należymy oraz wsłuchiwać się w ogłoszenia parafialne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas