Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

W sklepach coraz częściej zamiast gotówką płacimy kartami płatniczymi. Banki oferują różnego rodzaju karty. Różnią się one przede wszystkim sposobem rozliczania transakcji oraz technologią (z chipem lub paskiem magnetycznym, zabezpieczone podpisem lub PIN-em oraz zbliżeniowe). Najczęściej korzystamy z kart debetowych i kredytowych. Czym się różnią? Kiedy opłaca się z nich korzystać? Cenne wskazówki znajdziesz poniżej.

karta kredytowa i debetowa
karta kredytowa i debetowa© Photogenica

Karta debetowa

.
.123RF/PICSEL

Kartę debetową otrzymujesz do konta ROR. Możesz nią zapłacić za zakupy lub wypłacić gotówkę z bankomatu. Taką kartą możesz posługiwać się tylko, jeśli na koncie masz pieniądze lub tzw. debet, czyli możliwość zadłużenia się do określonej kwoty.

Wiele banków oferuje rabaty za płatności za zakupy kartą w określonych sklepach, premie za częste korzystanie z kart, zwolnienie z opłaty za kartę lub prowadzenie konta przy wykonaniu odpowiedniej liczby płatności kartą

Karta kredytowa

.
.123RF/PICSEL

Karta kredytowa działa inaczej. Nie jest powiązana z twoim kontem podstawowym. Możesz otrzymać ją również w innym banku. Ma określony limit kredytowy. Zakupy możesz zrobić nawet wtedy, gdy na koncie nie ma nic. W tzw. okresie bezodsetkowym (ok. 50–60 dni) korzystanie z kredytu nic cię nie kosztuje. Pamiętaj jednak, że te pieniądze są pożyczone! W wyznaczonym terminie możesz spłacić całość (wtedy bank nie naliczy odsetek) lub część – tzw. kwotę minimalną, najczęściej 5 procent zadłużenia.

Co się nie opłaca?

.
.123RF/PICSEL

Z karty kredytowej nie opłaca się wypłacać gotówki. Zapłacisz odsetki i prowizję od wypłaty. Koszt korzystania z karty to również opłaty (za wydanie karty, roczna, czasem ubezpieczenie). Jeśli często korzystasz z kart, bank może ich nie pobierać lub je obniżyć.

Inne karty

.
.123RF/PICSEL

Na rynku są też karty do płatności internetowych i mobilnych, karty przedpłacone (przed zakupami trzeba je zasilić) i obciążeniowe (z odroczonym terminem płatności, ale trzeba spłacić całą kwotę zadłużenia od razu).

Uwaga!

.
.123RF/PICSEL

Wypłacając pieniądze z bankomatów, zwróć uwagę, czy przestępcy nie zainstalowali na nich np. dodatkowej nakładki z kamerą czy specjalnych czujników rejestrujących PIN. Najlepiej wypłacaj pieniądze w bankomatach znajdujących się przy oddziałach banków lub w monitorowanych miejscach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas