Reklama

Reklama

Dantejskie sceny w Wałbrzychu. Myśliwy wtargnął na osiedle

Dziki w centrach miast i swobodnie przechadzające się po osiedlach stanowią powracający problem. Zwierzęta coraz rzadziej boją się hałasu i kontaktu z człowiekiem. Kilka dni temu doszło do niezwykle niebezpiecznej sytuacji, kiedy to na jednym z osiedli wałbrzyskich myśliwy strzelał do dzików.

Odstrzał dzików w mieście

Dziki nie boją się już cywilizacji, jak kiedyś i coraz chętniej przychodzą do ludzkich siedlisk, gdzie szukają pożywienia w ogródkach i śmietnikach. Stanowią zagrożenie dla ludzi, a w szczególności dla małych dzieci.

6 grudnia na osiedlu Podzamcze w Wałbrzychu zauważono mężczyznę z bronią, który strzelał do obecnych na ulicach dzików. Zabitą zwierzynę pakował na przyczepę. Okazało się, że mężczyzna był zatrudnionym przez miasto myśliwym. Wielu mieszkańców było jednak oburzonych zaistniałą sytuacją, ponieważ odstrzał odbywał się w środku dnia na oczach mieszkańców i dzieci. Dodatkowo, teren nie został w żaden sposób zabezpieczony na potrzeby akcji. Z tego powodu sprawa trafiła na komisariat policji.

Reklama

Szybko jednak okazało się, że myśliwy działał oficjalnie z ramienia lokalnego koła myśliwskiego i posiadał potrzebne zezwolenia na przeprowadzenie odstrzału zwierzyny w przestrzeni miejskiej. Miasto pod wpływem pojawiających się negatywnych głosów w sprawie, wystosowało oświadczenie.

Odstrzał dzików: Złamanie przepisów

Wielu mieszkańców osiedla, a także aktywistów nie pozostawiło jednak sprawy bez rozgłosu. Według Marty Wosak, będącej aktywistką z ramienia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, zostały pogwałcone przepisy.

Minimalna, zgodna z prawem, odległość od terenu zabudowanego dla odstrzału wynosi 150 m. Oznacza to, że mimo obowiązujących przepisów, zostało wydane pozwolenie na odstrzał dzików w przestrzeni miejskiej. 

Zobacz także:

Gulasz z dziczyzny w sosie jałowcowo-śmietanowym

Wyszła na spacer. Zaatakował ją dzik

Tu przyroda jest świętością 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje