David M. Buss, EWOLUCJA POŻĄDANIA Jak ludzie dobierają się w pary

Światowej sławy psycholog David M. Buss podjął się niełatwego zadania zbadania i wytłumaczenia, dlaczego - mimo chęci i starań - tak często ponosimy porażkę, próbując zbudować trwały i wartościowy związek z ukochaną osobą.

article cover
materiały prasowe

Nawiązując do zachowań seksualnych i partnerskich obserwowanych u różnych gatunków zwierząt oraz opierając się na wynikach rozległych badań ponad 10 000 osób w różnym wieku pochodzących z trzydziestu siedmiu kultur z całego świata, autor wskazuje na mechanizmy leżące u podstaw strategii zachowań partnerskich ludzi. Omawia m.in. źródła tych zachowań, przyczyny konfliktów płci, powody podejmowania przelotnego seksu, ukryte strategie seksualne stosowane przez kobiety czy tajemnice doboru seksualnego ludzi.

Dzięki Ewolucji pożądania - jednej z najciekawszych prac z psychologii ewolucyjnej, jakie ukazały się na świecie - dowiadujemy się, w jakim stopniu to my, za pośrednictwem naszego umysłu, kierujemy naszym ciałem, a w jakim jest dokładnie na odwrót.

·         Dlaczego ludzie łączą się w pary?

·         Czy kobiety i mężczyźni pragną tego samego?

·         Czy wierność leży w naszej naturze?

·         Dlaczego seks jest dla nas tak ważny?

·         Co prowadzi do romansów i dlaczego dochodzi do zdrad?

·         Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?

Fragment rozdziału 1

Ból, zdrada i utrata daleko odbiegają od typowych romantycznych wyobrażeń o miłości. Dorastamy, wierząc w prawdziwą miłość, w przekonaniu, że znajdziemy tę jedną jedyną czy jednego jedynego. Zakładamy, że kiedy już odnajdziemy tę osobę, z zachwytem ożenimy się czy wyjdziemy za mąż, po czym będziemy żyć długo i szczęśliwie. Rzeczywistość rzadko jednak przystaje do tych pobożnych życzeń. Rozsypuje je w proch nawet pobieżny rzut oka na liczbę rozwodów, częstość przypadków zdrady małżeńskiej czy wybuchów zazdrości nękających tak wiele par.

Niezgoda i rozpad pary małżeńskiej traktowane są z reguły jako oznaka niepowodzenia, a nawet zboczenie czy zaburzenie naturalnego stanu rzeczy. Uważane są za objaw niedojrzałości i niedopasowania partnerów, ich znerwicowania, niedostatku siły woli czy po prostu nieumiejętności dokonania trafnego wyboru partnera życiowego. Poglądy takie są jednak całkowicie błędne. Konflikt między partnerami to reguła, a nie wyjątek. Ogromna liczba konfliktów - od gniewu mężczyzny na kobietę odrzucającą jego awanse po frustrację kobiety, której mąż nie pomaga w domu - umyka prostym wyjaśnieniom. Idzie tu o coś głębiej tkwiącego w ludzkiej naturze, coś, czego nie rozumiemy do końca.

David M. Buss - profesor psychologii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Harvarda i na Uniwersytecie Michigan. Światowej sławy ekspert w dziedzinie emocji, płci, psychologii rozwojowej i psychologii relacji. Laureat prestiżowych nagród przyznawanych między innymi przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Autor ponad 200 artykułów i książek. Nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazały się: Zazdrość. Niebezpieczna namiętność, Morderca za ścianą i Psychologia ewolucyjna.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas