Reklama

Reklama

Dążenie do perfekcji zabija kreatywność. Udowodnili to naukowcy

Nieustanna chęć bycia perfekcyjnym w swoim fachu może zabijać kreatywność - informują naukowcy na łamach "British Journal of Psychology". Według badaczy, zamiast do toksycznego perfekcjonizmu lepiej jest dążyć do doskonałości, która pozwala być otwartym na doświadczenia.

Od dawna uważano, że perfekcjonizm może zabijać kreatywność, jednak nie znaleziono dowodów empirycznych potwierdzających tę hipotezę. Jean-Christophe Goulet-Pelletier i jego zespół badawczy z Uniwersytetu Ottawskiego w Kanadzie, postanowili sprawdzić, jak jest naprawdę.

W ich badaniu wzięło udział 279 kanadyjskich studentów. Badani podawali swoje dane demograficzne, a za pomocą siedmiopunktowej skali mierzono też ich perfekcjonizm i dążenie do doskonałości. Uczestnicy oceniali też, na ile zgadzają się ze stwierdzeniami takimi, jak "moim celem w szkole jest bycie przez cały czas wyjątkowo produktywnym" czy "moim celem jest uzyskanie bardzo dobrych wyników".

Reklama

Następnie przetestowano kreatywność badanych. W tym celu poproszono ich o znalezienie jak największej liczby kreatywnych odpowiedzi na kilka pytań, np. "opowiedz nam, w jaki sposób możesz użyć gazety". Na końcu uzupełnili skalę mierzącą otwartość na doświadczenie, która zawierała pytania o wyobraźnię, zainteresowanie sztuką, emocjonalność, awanturniczość, intelekt i liberalizm.

Wyniki wykazały, że im bardziej dany uczestnik dążył do doskonałości, tym większą oryginalność i otwartość na doświadczenia wykazywał. Ale im większym perfekcjonistą był badany, tym mniej oryginalnych pomysłów przejawiał, a zarazem był mniej otwarty na doświadczenia. Według badaczy może to sugerować, że elastyczność - nieobecna w perfekcjonizmie - może poprawić nasze kreatywne myślenie.

Kreatywność jest hamowana przez perfekcjonizm

Aby upewnić się co do otrzymanych wyników, naukowcy powtórzyli eksperyment. W drugim badaniu wzięło udział 401 uczestników, ponownie kanadyjskich studentów. Poza testami (jak w przypadku pierwszej grupy) uczestnicy uzupełniali dodatkowo testy skojarzeń (np. podaj wyraz związany z poprzednim) i przeciwskojarzeń (podaj wyraz zupełnie nie związany z poprzednim).

Ponownie okazało się, że to dążenie do doskonałości było silnie związane z otwartością i oryginalnością, a chęć bycia perfekcyjnym wiązała się z niższymi wynikami w tych miarach. Ci, którzy dążyli do doskonałości, lepiej też radzili sobie w zadaniach związanych ze skojarzeniami i przeciwskojarzeniami. Nie zauważono jednak, aby poczucie skuteczności własnych działań i poczucie własnej kreatywności różniło się pomiędzy osobami dążącymi do perfekcji i osobami dążącymi do doskonałości. Badacze uważają, że może to wskazywać na to, że ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ich kreatywność jest hamowana przez perfekcjonizm.

- podsumowują autorzy badania.

Przeczytaj też:

Co się dzieje z cenami choinek? Tyle zapłacisz w markecie

Kim są freeganie? Nie kupują jedzenia, tylko znajdują je w śmietnikach

Jak podlewać rośliny zimą, żeby nie zwiędły i nie zgubiły liści?

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL/ PAP Life
Dowiedz się więcej na temat: perfekcjonizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje