Co się dzieje z cenami choinek? Tyle zapłacisz w markecie

Boże Narodzenie dla wielu nie może się obejść bez żywej choinki w domu. Niepokojem napawają jednak rosnące w ostatnim czasie ceny. Czy czeka nas drożyzna również w kwestii popularnych jodeł i świerków? Jak wyglądają ceny choinek 2021?

Żywe choinki są bardzo chętnie wybierane do ozdoby domu w Boże Narodzenie
Żywe choinki są bardzo chętnie wybierane do ozdoby domu w Boże NarodzeniePicsel123RF/PICSEL

Choinka to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych symboli Bożego Narodzenia. Coraz częściej decydujemy się na żywe drzewka, o wiele bardziej ekologiczne niż sztuczne zamienniki. Te stworzone są z poliwinylocholidu, który nie jest biodegradowalny i szkodzi ekosystemowi. Żywe choinki natomiast ulegają biodegradacji i szybko się rozkładają, można je także kompostować, a jeśli mamy warunki i odpowiednie, ukorzenione drzewko - możemy posadzić je w ogródku.

Co zrobić, jeśli mieszkamy w mieście? W wielu lokalizacjach w Polsce organizowane są już poświąteczne zbiórki choinek, przerabianych później na biomasę.

Żywe choinki nie tylko są bardziej ekologiczne od sztucznych, ale też pozytywnie na nas działają - dzięki swemu pięknemu wyglądowi, ale i... aromaterapii. Dzięki naturalnym olejkom eterycznym koją stres, poprawiają nastrój i wyciszają. Wiele osób podkreśla także, że pachnące igliwie o wiele bardziej pasuje do klimatu Bożego Narodzenia niż sztuczna choinka.

Świąteczny budżet wielu Polaków staje się coraz bardziej napięty
Świąteczny budżet wielu Polaków staje się coraz bardziej napięty123RF/PICSEL

Żywe choinki 2021. Ile kosztuje jodła kaukaska?

Ceny żywych choinek, podobnie jak innych produktów w ostatnim czasie, idą w górę. Jak wygląda to w wypadku najpopularniejszej choinki, na którą decydują się Polacy? Jest to jodła kaukaska, często wybierana z powodu swojego pięknego wyglądu -  gęsta i kształtna. Jodła kaukaska jest również wyjątkowo wytrzymała - kiedy wyschnie, nie wypadają jej igły, jak może się zdarzyć chociażby w przypadku świerku czy sosny. Długo będzie więc cieszyć oczy pięknym wyglądem.

Niestety - przekłada się to na cenę. Zazwyczaj nie jest to najtańszy z gatunków, a według informacji jednego z sieciowych marketów budowlanych, który zajmuje się m.in. sprzedażą choinek, w tym sezonie możemy spodziewać się podwyżki średnio o około 5 do 25 zł za drzewko w porównaniu do poprzedniego roku.

Jak wyglądają ceny na początku sezonu? Za jodłę kaukaską ciętą, która ma ok. 170-230 cm, w jednym z marketów zapłacimy ok. 75-120 zł, za jodłę kaukaską do 150 cm (bez korzeni i w donicy) - 40-90 zł, a za jodłę kaukaską do 150 cm, ukorzenioną w donicy - 60-110 zł.

Inną odmianą jodły jest jodła kalifornijska - jest nieco tańsza od jodły kaukaskiej. Za ciętą (ok. 100-200 cm) będziemy musieli zapłacić 50 zł, za ukorzenioną (60-125 cm) w donicy - ok. 50-75 zł.

Ceny choinek 2021. Ile kosztuje świerk?

Innym bardzo popularnym drzewkiem jest świerk srebrzysty. W kształcie jest nieco podobny do jodły, jednak ma o wiele bardziej kłujące, pojedynce igły, które są krótsze od igieł jodły, mają zaledwie 1-2 cm. Mimo że jest zdecydowanie mniej wytrzymały od jodły kaukaskiej, jest często wybierany w okresie bożonarodzeniowym ze względu na swój piękny, intensywny zapach igliwia i żywicy. Jest też znacznie tańszy od jodły kaukaskiej.

Ile kosztuje świerk w 2021 roku w jednym z marketów budowlanych? Za świerk srebrzysty cięty (100-200 cm) zapłacimy ok. 45-80 zł. Z kolei za świerk srebrzysty (80-150 zł) w donicy, bez korzeni - 30-60 zł, a za ukorzeniony (80-125 cm) - 90-100 zł.

Choinka wkopana, czyli wsadzona do ziemi bez korzeni, może nie wytrzymać do świąt, jeśli będzie źle przechowywana
Choinka wkopana, czyli wsadzona do ziemi bez korzeni, może nie wytrzymać do świąt, jeśli będzie źle przechowywana123RF/PICSEL

Kiedy kupić choinkę? Jak dbać o żywą choinkę?

Sprzedawcy szykują się do sezonu świątecznego - w marketach budowlanych już możemy kupować pierwsze drzewka, z początkiem grudnia pojawią się one na szeroką skalę. Większość z nas zdecyduje się na zakupy zapewne nieco później - tradycyjnie choinka ubierana jest w Wigilię lub tuż przed nią, jednak coraz częściej kupujemy drzewka wcześniej.

Jak przedłużyć życie choinki i sprawić, by przetrwała ona do świąt? Najlepiej zdecydować się na drzewko w donicy, ukorzenione - należy wcześniej sprawdzić, czy choinka w donicy rzeczywiście ma korzenie, czy po prostu jest ścięta i wsadzona do ziemi. Warto też przyjrzeć się igłom - nie wybierajmy choinek, których igły robią się brązowe i wypadają.

Jeśli zakupiliśmy już choinkę, musimy stopniowo przyzwyczaić ją do wyższej temperatury, która panuje w domu. Najlepiej po zakupie trzymać ją w chłodniejszym pomieszczeniu lub na balkonie (w temperaturze ok. 5 stopni), następnie na kilka dni przechować ją w nieco cieplejszym miejscu, a na koniec w domu - najlepiej, by temperatura nie przekroczyła 20 stopni.

Należy ją regularnie podlewać, najlepiej z dodatkiem specjalnych ogrodniczych preparatów. Nie trzymajmy jej w nasłonecznionym miejscu ani blisko kaloryfera czy kominka.

Przeczytaj też:

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas