Dlaczego białko jest ważne w diecie kota i psa?

Białko jest bardzo ważnym składnikiem w diecie naszych czworonożnych przyjaciół. Pełni funkcję immunologiczną i budulcową. Dodatkowo uczestniczy w procesach trawiennych i odżywczych. Dla psów i kotów najlepiej przyswajalnym białkiem jest to pochodzenia zwierzęcego. Nie należy przesadzać także w drugą stronę – mianowicie zbyt duża ilość białka w diecie psa i kota może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia. Dlaczego należy zadbać o odpowiednią podaż białka pupilom? Podpowiadamy.

Odpowiednio zbilansowana dieta zwierząt jest bardzo ważna dla ich zdrowia
Odpowiednio zbilansowana dieta zwierząt jest bardzo ważna dla ich zdrowia123RF/PICSEL

Zapotrzebowanie na białko w diecie psa i kota

U młodych psów i kotów białko pokarmowe jest wykorzystywane przede wszystkim do prawidłowego rozwoju organizmu. Karma dla młodych zwierząt powinna mieć wysoką kaloryczność i znaczącą zawartość białka. Dla szczeniąt większych ras zalecana ilość protein to nie mniej niż 22 procent suchej masy, a dla ras mniejszych nawet powyżej 29 procent! Dobrze jest, aby chociaż połowa białka była pochodzenia zwierzęcego. U kociąt proporcje te są nieco inne. Proteiny powinny stanowić 30 procent suchej masy, a dwie trzecie z tego powinno stanowić białko pochodzenia zwierzęcego.

Jeszcze inaczej sprawy mają się w przypadku dorosłych osobników. W diecie psów białko powinno stanowić 18 procent suchej masy, natomiast w diecie kotów - 26 procent. U zwierząt w podeszłym wieku dochodzi do spadku tempa przemian metabolicznych i zmniejsza się zapotrzebowanie na energię pokarmową. U seniorów należy zaś postawić na białka wysokiej jakości. Stare psy i koty często chorują na niewydolność nerek. Dlatego złej jakości białko może przyczynić się do znaczącego rozwoju choroby.

Źródła białka w diecie

Białko pochodzenia zwierzęcego odgrywa bardzo kluczową rolę w diecie kotów
Białko pochodzenia zwierzęcego odgrywa bardzo kluczową rolę w diecie kotów123RF/PICSEL

Co stanowi najbardziej wartościowe źródło protein dla naszych zwierząt? Białko zwierzęce jest warunkiem zachowania dobrego zdrowia u kotów i psów. Stąd jego głównym źródłem powinno być mięso. Na rynku dostępnych jest wiele karm, które zawierają zbilansowaną ilość białka, dostosowaną do wieku pupila. Szczególnie koty muszą otrzymywać dietę białkową pochodzenia zwierzęcego. Koty bardzo odczuwają niedobór tauryny, która jest aminokwasem występującym w tkankach ptaków, ryb czy małych gryzoni. Tak samo w przypadku psów. Pomimo tego, że ich organizm dość przyzwoicie radzi sobie z trawieniem produktów pochodzenia roślinnego, to białko pochodzenia zwierzęcego jest w diecie psów podstawą. Wartość biologiczna tego białka jest wysoka i wynosi 80-99 procent.

Nadmiar i niedobór białka a problemy zdrowotne u zwierząt

Odpowiednia ilość białka u zwierząt jest bardzo ważna. U zdrowych psów, które mają normalne zapotrzebowanie na białko, proteiny nie powinny przekraczać 30 procent suchej masy karmy. U kotów ich ilość może być nieco wyższa. Nadmiar białka w diecie zwierząt może powodować osłabienie układu kostnego, problemy z nerkami, zaburzenia tarczycy, osowienie i apatię. Na domiar złego, nadmiar białka to także nadmiar kalorii, co w dłuższej perspektywie prowadzi do nadwagi.

Co natomiast może spowodować niedobór białka? U zwierząt jego brak sprawia, że pokrywa włosowa jest mało błyszcząca, a pazury łamliwe. Ponadto niedobór protein jest przyczyną pękających opuszków, osłabionych stawów, pogorszenia nastroju i zwiększonej podatności na choroby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas