Reklama

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Zobacz, czy przysługują ci te pieniądze

Większość emerytów otrzymała już trzynastą emeryturę. Jak się okazuje, niektórzy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Aż 300 zł wynosi nowe świadczenie, które będzie wypłacane tylko pewnej grupie? Jaki warunek trzeba spełnić?

13. i 14. emerytura. Ile i dla kogo?

Inflację odczuwają niemal wszyscy. Dodatkowe pieniądze ze świadczeń są więc dla wielu osób ratunkiem domowego budżetu. Na kwiecień 2023 roku zaplanowano wypłacanie trzynastych emerytur razem z emeryturą właściwą na ten miesiąc. Jej wysokość odpowiada najniższej emeryturze obowiązującej od 1 marca danego roku, a więc obecnie jest to 1588,44 zł brutto. 

Z kolei czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym tylko w 2021 roku. Zdecydowano się jednak na jej wypłacenie także rok później. W 2023 roku seniorzy również mogą liczyć na dodatkowy przelew. Pieniądze będą wypłacane w sierpniu i we wrześniu. Maksymalnie będzie to 1588,44 zł brutto. Taką kwotę otrzymają osoby, których świadczenie wynosi maksymalnie 2900 zł brutto miesięcznie. W przypadku otrzymywania wyższej comiesięcznej emerytury będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę".  

Zobacz także: Bon turystyczny dla seniorów. Czy osoby starsze będą mogły liczyć na tańszy wypoczynek?

Reklama

Dla kogo dodatkowe 300 zł?

Dodatkowe 300 zł miesięcznie dotyczy osób, które pełniły funkcję sołtysa przez minimum dwie kadencje, ale nie mniej niż osiem lat. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana.

Świadczenie będzie przyznawane po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dodatkowe pieniądze będzie wypłacał KRUS na podstawie wniosku złożonego przez osobę uprawnioną. Trzeba będzie dołączyć do niego zaświadczenie wydane przez właściwego dla sołectwa wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym sołtys pełnił funkcję. 

Przepisy mają wejść w życie w lipcu 2023 roku. Ich celem jest docenienie pracy sołtysów, którzy wykonują zadania społeczne i "wkładają duży wysiłek na rzecz społeczności wiejskiej". 

Zobacz także: Przepracowała tylko jeden dzień. Nie uwierzysz, jaką dostaje emeryturę

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy