Dokarmianie zwierząt w zoo może prowadzić do tragedii!

"Rzucają mi różne rzeczy na wybieg. Ale tej jednej nigdy nie zapomnę. Wpadła kolorowa puszka ze słodkim napojem, więc ją zjadłam. Boleśnie skaleczyłam sobie język i dziąsła. Rany goiły się bardzo długo" - apeluje słonica Buba w ramach kampanii "ZOOstaw, nie dokarmiaj", prowadzonej przez warszawski ogród zoologiczny.

Dokarmianie szkodzi zwierzętom, jest też groźne dla ludzi
Dokarmianie szkodzi zwierzętom, jest też groźne dla ludzi123RF/PICSEL

Ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla zwierząt i może im poważnie szkodzić - przekonują pracownicy zoo. Turyści, którzy wrzucają na teren zwierzęcych wybiegów przyniesione przez siebie produkty żywnościowe myślą, że dokarmiają w ten sposób zwierzęta. W rzeczywistości narażają je na choroby i cierpienie. Poza tym, podawanie zwierzętom jedzenia może być dla zwiedzających bardzo niebezpieczne. Nie róbmy tego - apelują opiekunowie zwierząt w warszawskim zoo.

Czym zwiedzający dokarmiają mieszkańców zoo? Zwykle są to kawałki chleba, niedojedzone bułki, chipsy, frytki czy innego typu słone przekąski. Zdarzają się też owoce i warzywa, choć zwykle nie są one dopasowane do tego, co powinny jeść zwierzęta określonych gatunków. Takie jedzenie nie służy zwierzętom, naraża je na niestrawność i złe samopoczucie.

Plakat pochodzi z kampanii "ZOOstaw, nie dokarmiaj" organizowanej przez warszawskie zoo
Plakat pochodzi z kampanii "ZOOstaw, nie dokarmiaj" organizowanej przez warszawskie zoomateriały prasowe

"My w warszawskim ZOO dbamy o zdrową dietę naszych zwierząt. Działamy zgodnie z programami żywieniowymi, które są opracowywane dla różnych gatunków zwierząt, zależnie od ich wieku, płci, zdrowia i kondycji. Mamy rzadkie gatunki zwierząt o bardzo specyficznych wymaganiach pokarmowych i dokładnie wiemy co i kto powinien zjeść. Natomiast dokarmianie przez zwiedzających jest przyczyną wielu problemów naszych podopiecznych" - alarmują pracownicy ogrodu zoologicznego.

Zwierze, które stwarza zagrożenie dla człowieka, może zostać zabite przez pracownika zoo
Zwierze, które stwarza zagrożenie dla człowieka, może zostać zabite przez pracownika zoo123RF/PICSEL

Dokarmianie zwierząt może też być bardzo niebezpieczne dla samych turystów i narażać ich na wiele obrażeń. W takiej sytuacji zagrożone jest także życie zwierzęcia, ponieważ gdy jego zachowanie stwarza zagrożenie dla zwiedzających, pracownicy bywają zmuszeni do ich zabicia.

Plakat pochodzi z kampanii "ZOOstaw, nie dokarmiaj" organizowanej przez warszawskie zoo
Plakat pochodzi z kampanii "ZOOstaw, nie dokarmiaj" organizowanej przez warszawskie zoomateriały prasowe

"Zwiedzający często nie zdają sobie sprawy z tego, że np. koń Przewalskiego może odgryźć dziecku palec, zebra dotkliwe pogryźć, że siła nacisku dzioba dużych papug to około 100kg/ m², a zęby kapucynki są ostre jak nóż" - czytamy w materiałach kampanii.

Przyłączamy się do apelu pracowników warszawskiego ogrodu zoologicznego. Nie dokarmiajmy zwierząt żadnymi produktami!

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Nauka BEZ fikcji: Jadowite zwierzętaVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas