Doskonała wiadomość dla polskich turystów. Do popularnego, zagranicznego miasta dojadą w pięć godzin
Oprac.: Łukasz Piątek
Rail Baltica to jedna z najważniejszych i największych inwestycji kolejowych w ostatnich latach, będącą częścią transeuropejskiego korytarza transportowego. Przedstawiciele spółki RB Rail, która odpowiada za realizację projektu, twierdzą, że turyści dotrą pociągiem z Warszawy do Rygi zaledwie w pięć godzin.
Czym jest Rail Baltica?
Rail Baltica to część transeuropejskiego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz w dalszej perspektywie - Finlandię. Dzięki prowadzonej modernizacji trasa przystosowana zostanie do ogólnych standardów linii kolejowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej - czytamy na stronie rail-baltica.pl.
Infrastruktura kolei dużych prędkości łącząca Polskę z krajami bałtyckimi ma zostać ukończona w 2030 r.
Czytaj także: Gdzie udać się na ferie w 2024 roku? Eksperci zdradzają najlepsze kierunki dla Polaków
"Wdrożenie projektu Rail Baltica zapewni szybkie i bezpieczne połączenie kolejowe w Europie, w tym w krajach bałtyckich. Uruchomienie połączenia znacząco skróci czas podróży między miastami w regionie. Szacowany czas przejazdu między Warszawą i Rygą to pięć godzin" - powiedział w rozmowie z PAP Marius Narmontas, przedstawiciel spółki RB Rail.
Prowadzona inwestycja ma przynieść wymierne korzyści w postaci m.in. skrócenia czasu jazdy pociągów na polskim odcinku Rail Baltiki. Pociągi pasażerskie przyspieszą nawet do 160 km na godz., a towarowe - do 120 km na godz.
"Modernizacja Rail Baltiki na terenie Polski podzielona została na pięć etapów. W 2015 roku zakończone zostały główne prace na trasie Warszawa Rembertów - Tłuszcz (Sadowne). Inwestycja na tym odcinku obejmowała m.in. budowę lub przebudowę 4 stacji i 14 przystanków kolejowych (w tym oddanie do użytku nowego przystanku Warszawa Nowy Ług) oraz wymianę torów na odcinku ponad 60 kilometrów. Ponadto unowocześniono wiele obiektów inżynieryjnych, w tym 8 mostów czy 24 przejazdy kolejowo-drogowe" - informuje spółka nadzorująca cały projekt.
Warto wiedzieć: Kraina Śpiącego Wulkanu - nowa atrakcja Małopolski. Przyciągnie turystów nie tylko zimą
Rail Baltica poprawi bezpieczeństwo krajów bałtyckich
Rail Baltica ma być nie tylko udogodnieniem dla pasażerów, ale również zwiększyć bezpieczeństwo państw bałtyckich.
"Szybkie połączenie kolejowe jest szczególnie istotne w obecnych warunkach geopolitycznych, gdyż zapewnia odporną sieć transportową, która jest pewna i zabezpieczona przed niechcianymi ingerencjami zewnętrznymi" powiedział na łamach PAP Narmontas.
Dodał również, że "Wraz z wdrożeniem projektu Rail Baltica kraje bałtyckie staną się integralną częścią Zachodniej Europy i umocują swoją niezależność od Wschodu".
Zobacz również: Pięć powodów, dla których warto jechać zimą nad Bałtyk. Brak tłumów to dopiero początek