Douglas W. Pryor, Pedofilia. Zwykli ludzie, potworne czyny
Temat wykorzystywania seksualnego dzieci jest niezwykle trudny, delikatny i bolesny, ale w ostatnim czasie wszechobecny i bardzo często poruszany.
Ważnym głosem w tej dyskusji jest publikacja, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Książkę "Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami" poleca prof. Zbigniew Lew-Starowicz, który jest autorem wstępu do wydania polskiego.
Douglas W. Pryor przedstawia historie trzydziestu mężczyzn, którzy popełnili poważne przestępstwa seksualne. Pokonując uprzedzenia, strach i stereotypy, stara się wejść w mroczny świat pedofilów. Próbuje ukazać mechanizmy, które przyczyniły się do pogwałcenia przez nich seksualnych granic drugiego człowieka. Przede wszystkim jednak intencją badacza jest odkrycie odpowiedzi na pytania: dlaczego zwykły człowiek dopuszcza się tak potwornych czynów? Co naprawdę dzieje się w psychice pedofila? Jak sprawcy postrzegają własne życie i swoje bestialskie czyny?
Autor wychodzi z założenia zdaniem, aby można było skutecznie chronić dzieci przed molestowaniem oraz pomagać sprawcom w powrocie do normalności, konieczne jest wejście w rzeczywistość pedofilów, jej poznanie i zrozumienie.
- Jeśli nie nauczymy się rozmawiać na ten temat publicznie w sposób racjonalny i konstruktywny, nie zdołamy zmniejszyć skali zagrożeń seksualnych czyhających na nasze dzieci. Nie możemy mieć nadziei, że uda nam się znaleźć odpowiednie rozwiązania, dopóki nie będzie w nas woli pokonania odczuwanego gniewu i własnej odrazy oraz spotkania się z tymi, którzy dopuścili się seksualnego wykorzystania dziecka - wyjaśnia Douglas W. Pryor.
O interesującej perspektywie autora wypowiada się także profesor Zbigniew Lew Starowicz, który we wstępie do polskiego wydania pisze: - Dzięki tej książce czytelnicy będą mogli poznać specyficzną grupę pedofilów - mężczyzn wchodzących w rolę sprawców, stających się pedofilami. Rozmowy przeprowadzone z trzydziestoma mężczyznami odkrywają ukryty świat ich myślenia i odczuwania, proces seksualizacji relacji z dzieckiem. Na kilka zagadnień poruszonych w tej książce chciałbym zwrócić uwagę, na przykład jak niewiele odróżnia pedofilów od mężczyzn niemolestujących dzieci, na nieoczekiwane i zaskakujące doznania seksualne powstające w relacji z dzieckiem, łatwość przypisywania dzieciom ochoty na seks czy problemy z empatią wobec ofiar. Szczególną zaletą pracy są opisy rozmów z pedofilami ujawniającymi drogę prowadzącą do stania się pedofilem, strategie zachowań wobec dzieci i postrzeganie siebie w roli pedofila z perspektywy czasu.
Co szczególnie cenne, rozmowy z pedofilami stanowią dla autora punkt wyjścia odważnych spostrzeżeń na temat społeczeństw, w których żyjemy i które współtworzymy - zwłaszcza na temat cienkiej granicy oddzielającej postawy, które postrzegamy jako normalne i jako dewiacyjne.