Ekologiczne osiedle zostało zawłaszczone przez... komary

Wybudowane w 2018 roku osiedle Qiyi City Forest Garden, w chińskim mieście Chengdu, reklamowane było jako ekologiczny raj, z racji na gęstą zieleń wypełniającą balkony ośmiu wieżowców. Jednak do tej pory prawie nikt się tam nie wprowadził. Przyszłych lokatorów odstrasza plaga komarów, które w zieleni znalazły doskonałe warunki do życia.

 Osiedle Qiyi City Forest Garden miało być rajem. Co poszło nie tak?
Osiedle Qiyi City Forest Garden miało być rajem. Co poszło nie tak?Associated PressEast News

Zaletą osiedla Qiyi City Forest Garden, w 10-milionowej stolicy prowincji Syczuan, miały być wertykalne ogrody.

Ogromne balkony apartamentów zastawiono wielkimi donicami z krzewami i niewielkimi drzewami. To miało ułatwić życie w wybetonowanej przestrzeni metropolii.

Choć wszystkie apartamenty (jest ich 826) zostały sprzedane do kwietnia 2020 r., dzisiaj osiedle bardzo niż ekoraj przypomina scenerię postapokaliptycznego filmu.

Do tej pory, do swoich mieszkań wprowadziło się tylko 10 rodzin. Przyczyną jest plaga komarów oraz innych insektów, które zadomowiły się w roślinności.

Miłośnicy przyrody ruszą z pewnością w Tatry czy Bieszczady lub wybiorą wypoczynek na Mazurach. Jak co roku, popularnością cieszyć będą się piaszczyste plaże Bałtyku. 

Ale Polska to także oryginalne obiekty architektoniczne, a ich oglądanie połączyć można ze zwiedzaniem pięknych miast: Wrocławia, Krakowa, Szczecina czy Gdańska. Zajrzycie do naszej galerii i zainspirujcie się zdjęciami najciekawszych polskich budynków!
Sedesowce miały być białe i ozdobione pnącą się roślinnością. Niestety, środków starczyło na szary beton, papę i co najwyżej paprotki ustawione przez mieszkańców na wewnętrznych parapetach. Mimo wszystko projekt Grabowskiej-Hawrylak do dziś jest jednym z symboli miasta i polskiej architektury modernistycznej.
Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, który inspirował się projektem dachu warszawskiego Supersamu. Dziś, co jakiś czas remontowany i udoskonalany, Spodek jest najważniejszym symbolem Katowic i jednym z symboli polskiej architektury.
Katowicki Spodek, zaprojektowany przez zespół architektów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego, w maju 2020 roku skończy 49 lat. Przypominająca talerz kosmiczny bryła jest jednym z pierwszych na świecie obiektów zrealizowanych w koncepcji tensegrity: gdzie następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych. Stalową konstrukcję kopuły (ważącą ponad 300 ton!) z zewnętrznym pierścieniem łączą bowiem liny nośne w formie kratowic.
+13

Ponieważ o balkonową dżunglę nikt nie dba, ta wymyka się spod kontroli i przysłania coraz większą część elewacji.

Niektóre balkony zostały wręcz przez roślinność zaanektowane. Umiarkowany ciepły, monsunowy klimat sprzyja eksplozji zieleni, a także, jak widać, owadów.

Mieszkania stoją puste, bo osiedle opanowały insekty
Mieszkania stoją puste, bo osiedle opanowały insektyAssociated PressEast News

Najbardziej znanymi na świecie "zielonymi" wieżowcami są Bosco Verticale w Mediolanie.

Składająca się z dwóch apartamentowców inwestycja została ukończona w 2014 r.

Wieżowce projektu Stefano Boeri zdobyły wiele architektonicznych nagród.

Co ważne, nigdy nie zostały dotknięte plagą insektów.

Osiedle Bosco Verticale w Mediolanie wygląda pięknie i nie ma problemów z insektami
Osiedle Bosco Verticale w Mediolanie wygląda pięknie i nie ma problemów z insektamiSIPAEast News
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas