Reklama

Emerycie, te pieniądze trafią na twoje konto już niedługo

13. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, które od kilku lat trafia do emerytów oraz rencistów. Jego celem jest poprawa jakości życia osób starszych, które często muszą się utrzymywać za niewielką kwotę. Kiedy nastąpi wypłata 13. emerytury i jaka kwota wpłynie na konto seniorów w 2023 r.?

  • Obecnie najniższa emerytura wynosi zaledwie 1338,44 zł. W marcu ma ona ulec waloryzacji o 13,8 proc., dzięki czemu wzrośnie do 1588,44 zł brutto
  • Wciąż jednak jest to niewielka kwota, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie koszty życia w Polsce. Aby nieco poprawić sytuację seniorów, rząd zdecydował o przyznawaniu im raz w roku dodatkowego świadczenia pieniężnego w formie 13. emerytury

Komu przysługuje 13. emerytura?

Świadczenie to jest wypłacane od 2019 r. W przeciwieństwie do 14. emerytury nie obowiązuje tu kryterium dochodowe. Oznacza to, że jest ono wypłacane wszystkim upoważnionym, bez względu na wysokość świadczenia podstawowego. 

Reklama

Aby otrzymać 13. emeryturę, wystarczy na dzień 31 marca 2023 r. mieć status emeryta lub rencisty. Przysługuje ona również:

  •  osobom pobierającym świadczenia
  • osobom pobierającym zasiłki przedemerytalne
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

Czytaj równieżDobra wiadomość dla seniorów. Chodzi o 14. emeryturę. Kiedy dodatkowe pieniądze będą na koncie?

Ile wyniesie 13. emerytura 2023?

Świadczenie to stanowi równowartość najniższej gwarantowanej emerytury. Obecnie wynosi ona 1338,44 zł, jednak w marcu bieżącego roku ma ulec waloryzacji. Zgodnie z zapowiedziami rządu świadczenie ma wzrosnąć o wskaźnik inflacji za 2022 r. 

Nieoficjalnie mówi się, że emerytury wzrosną o 13,8 proc. a przy tym nie mniej niż 250 zł. Oznacza to, że najniższa emerytura po waloryzacji i 13, emerytura w 2023 r. wyniosą  1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę.  Oficjalne i ostateczne informacje zostaną przedstawione na początku lutego, gdy GUS opublikuje dane statystyczne za ubiegły rok.

Kiedy nastąpi wypłata 13. emerytury?

Trzynastka jest przyznawana i wypłacana przez ZUS oraz KRUS automatycznie. Oznacza to, że wszystkie uprawnione osoby otrzymają ją bez konieczności składania wniosków czy pilnowania terminów.  Świadczenie trafi do emerytów i rencistów w kwietniu bieżącego roku i zostanie wypłacone wraz z przysługującą za ten okres emeryturą. Natomiast osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne 13.emeryturę otrzymają w maju 2023 r. 

Czytaj również:

Głodowe emerytury. Co zrobić, żeby podnieść wysokość świadczenia?

Wdowia emerytura. Ze świadczenia skorzysta nawet 1,5 mln Polaków

Inflacja w Polsce będzie spadać? Eksperci przedstawili prognozy

***

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | świadczenie z ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy