Filozofia według Bromby

"Bromba i filozofia" opowiada o: Brombie, pciuchach i fumach, kocie Makawitym, Gżdaczu, poecie Fikandrze, Malwince, Meandrze i Filwince, Kajetanie Chrumpsie, Pańci, Psztymulcu Nulku, bibliotekarzu Pućku, Glisandzie, Glusiu i ponowoczesnym Zwierzątku mojej mamy.

Bromba i filozofia
Bromba i filozofiamateriały prasowe

I jeszcze o wielu innych sprawach, których lista mogłaby być bardzo długa. Kto lubił Brombę, gdy była młodsza, nie poczuje się rozczarowany.

Kto ją dopiero teraz pozna, młody czy stary, i posłucha, co ma do powiedzenia na temat wielce szacownej filozofii, w towarzystwie przesympatycznej kompanii - powinien być rozczarowany. Ale tylko dlatego, że jej wcześniej nie spotkał.

Autor: Maciej Wojtyszko

(ur. 1946 w Warszawie) reżyser teatralny i filmowy, pisarz, autor sztuk. W 1972 ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Liczne realizacji teatralne m.in. spektakli wg Thomasa Bernharda, Sławomira Mrożka, Witolda Gombrowicza. Najważniejsze przedstawienia: "Ławeczka" Aleksandra Gelmana, "Tamara" Johna Krizanca, "Shirley Valentine" Willy Russela, "Garderobiany" Ronalda Harwooda. "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka, "Kandyd" Woltera, "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa, "Awanturę w Chioggi" Carla Goldoniego, "Opera" Granda (wg scenariusza napisanego wspólnie z Aldoną Krasucką).

Maciej Wojtyszko jest także dramatopisarzem, autorem kilkunastu sztuk teatralnych m.in. "Bambuko", "Semiramida", "Wznowienie", "Żelazna konstrukcja", Bułhakow. Zrealizował do tekstów M. Bułhakowa "Morfinę", "Ostatnie dni Moliera, czyli zmowę świętoszków", "Powieść teatralna" i serial "Mistrz i Małgorzata". W dorobku wiele spektakli dla młodych widzów m.in. "Pożarcie królewny Bluetki", "Ania z zielonego wzgórza", "Szatan z siódmej klasy", "O czym szumią wierzby", :Brzechwa dzieciom" i "Szelmostwa lisa Witalisa".

Autor znanych książek dla dzieci, m.in. "Bromba i inni" (Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży), "Saga rodu Klaptunów", "Tajemnica szyfru Marabuta", "Sekret Wróżki", "Synteza", "Trzynaste piórko Eufemii". Autor telewizyjnego sitcomu "Miodowe lata".

Liczne nagrody m.in.: "Złote Koziołki" (1977) za tekst słuchowiska radiowego "Dziękuję ci, nietoperzu", "Srebrne Koziołki" (1977) za programy telewizyjne "Bromba i inni" na Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, Premio Europeo (1978) za "Syntezę", I nagroda w konkursie miesięcznika "Scena" (1979) za "Wakacje smoka Bonawentury", Nagroda Prezesa Rady Ministrów (1979) za twórczość dla dzieci i młodzieży.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas