GIF wstrzymuje popularny syrop na gorączkę dla dzieci. "Podejrzenie wystąpienia wady jakościowej"
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż popularnego syropu na gorączkę dla dzieci APAP Forte. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie "zawiesina znajdująca się w butelce zawierała pęcherzyki gazu, ze względu na spienienie miała zwiększoną objętość wypełniającą całe opakowanie. W kilku przypadkach zawiesina była niejednorodna i rozwarstwiona".
Do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie i Gdańsku napływały liczne zgłoszenia z aptek i hurtowni farmaceutycznych, dotyczące syropu dla dzieci. Jak podaje GIF, informowano w nich o niewłaściwym w porównaniu z charakterystyką produktu leczniczego wyglądzie leku.
- Zawiesina znajdująca się w butelce zawierała pęcherzyki gazu, ze względu na spienienie miała zwiększoną objętość wypełniającą całe opakowanie. W kilku przypadkach zawiesina była niejednorodna i rozwarstwiona - czytamy w oficjalnym komunikacie.
W związku z sygnałami o podejrzeniu wystąpienia wady jakościowej produktu leczniczego APAP dla dzieci Forte, zawiesina doustna 40 mg/ml, op. 150 ml, producent podjął własną decyzję o wstrzymaniu sprzedaży konkretnych serii syropu do czasu zakończenia działań, które mają wyjaśnić zaistniałą sytuację.
Czytaj również: Te objawy zdradzą, czy należy już zbijać gorączkę. Większość robi to źle
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży na terenie całego kraju konkretnych serii wskazanego syropu. 26 maja 2023 r. na oficjalnych stronach GIF pojawiło się ostrzeżenie publiczne.
- Zgodnie z dyspozycją art. 108 ust. 4 pkt 2 u.p.f. organy Inspekcji Farmaceutycznej wydają decyzje w zakresie wstrzymania, zakazu wprowadzania, wycofania z obrotu lub stosowania produktów leczniczych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia, że dany produkt nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym lub został sfałszowany. Natomiast na podstawie art. 121 ust. 2 u.p.f. decyzję o wstrzymaniu obrotu produktem na obszarze całego kraju podejmuje Główny Inspektor Farmaceutyczny - tłumaczy GIF.