Reklama

Reklama

Gigantyczne dynie, monstrualne kabaczki, megamarchwie, czyli rekordy ogrodników z Polski i świata

O tym, że matka natura potrafi zaskakiwać, wiadomo nie od dziś. Na własnej skórze przekonali się o tym ogrodnicy, którzy wyhodowali bijące wszelkie rekordy warzywa. W mediach społecznościowych krążą kadry m.in. dyń, które zaskakują swoimi rozmiarami. Spójrzcie na te zdjęcia.

Rekordowe warzywa

Bicie wszelkich rekordów fascynuje wiele osób na całym świecie. Księga Rekordów Guinnessa wyróżnia kilka kategorii, a więc rekordzistą można zostać na wielu płaszczyznach. Nie zabrakło tam miejsca m.in. na najdziwniejsze rekordy, jedzenie na czas, a także sportowe oraz grupowe wyzwania. 

Ważne miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa zajmują także największe owoce oraz warzywa. Można tam spotkać okazy z różnych zakątków świata. 

Na oficjalnej stronie Biura Rekordów, która jest poświęcona zarówno rekordom Polski, jak i Guinnessa można znaleźć wiele informacji dotyczących imponujących rozmiarów warzyw i owoców. 

Reklama

Na przykład w naszym kraju we wsi Władysławów 23 czerwca 2022 roku pobito rekord na najcięższą truskawkę. Wyjątkowy okaz ważył aż 252 g. Poza tym rok wcześniej padł rekord najcięższej brukselki, która urosła w Nowej Dąbrowie. Waga wskazywała 52 g.

Zobacz: Pan Zbigniew wyhodował ponad 4-metrowe krzaki pomidorów. Zdradza, w czym tkwi sekret

Działkowiec i jego warzywne rekordy

Przeszukując internet w celu znalezienia rekordowych warzyw, od razu można trafić na informacje o Piotrze Holewie z Raciborza. Działkowiec ma na swoim koncie wiele gigantycznych okazów. Jak czytamy na oficjalnej stronie Polskiego Związku Działkowców - Okręg Śląski, raciborzanin może pochwalić się wieloma sukcesami. 

Między innymi w 2014 roku wyhodował najdłuższą tykwę w Europie, która mierzyła 3,14 m, najcięższą w Polsce cebulę (1,6 kg), czy też największą w naszym kraju kalarepę (10,2 kg). Rok później w ogrodzie Piotra Holewy wyrósł mierzący 67,2 cm ogórek, czy też marchew, której długość wynosiła 53,5 cm. 

Na tym nie koniec, bo w 2016 roku działkowiec wyhodował największy w Polsce pasternak, a w 2020 roku drugiego co do wielkości ogórka na świecie. W tym samym czasie rekord pobił również kabaczek raciborzanina. Ważące 54 kg warzywo uplasowało się na drugim miejscu w całej Europie. Do rekordowych warzyw Piotra Holewy zalicza się również dynia trombolina, która osiągnęła wagę 114,9 kg.

Czytaj także: Królowa jesieni wchodzi do kuchni. Nieoczywiste przepisy na smakołyki z dyni

Warzywa giganty

Gigantyczne warzywa to bez wątpienia zaskakujący widok. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyhodowanie ich to nie tylko łut szczęścia, ale także dokładna pielęgnacja i opieka. Jak podają internetowe źródła, aktualny rekord Guinnessa dotyczący największej dyni na świecie pochodzi z 2016 roku. Ustanowiono go w Ludwigsburgu w Niemczech. Właścicielem dyni okazał się Mathias Willemijns z Belgii, a jego okaz ważył aż 1190,49 kg. 

Trzeba również podkreślić, że najcięższą dynię w Polsce wyhodował Grzegorz Zołotucha. Rekord padł we Wrocławiu podczas XVI Dolnośląskiego Festiwalu Dyni. Jej waga wynosiła aż 870 kg. 

Rekord największej brukwi padł w 2013 roku w miejscowości Malvern w hrabstwie Worcestershire i został ustanowiony przez ważący 54 kg okaz należący do Iana Nealea. Z kolei największą marchew na świecie wyhodował Christopher Qualley z Otsego w stanie Minnesota w USA. Warzywo osiągnęło wagę 10,17 kg. 

W Polsce najcięższa brukiew urosła we Władysławowie. Rekord ustanowiono we wrześniu 2019 roku, a właścicielem warzywa jest Przemysław Józef Budzisz. Okaz ważył 10,662 kg. Warto również wspomnieć o gigantycznym kabaczku wyhodowanym przez Tomasza Wodzińskiego. Rekordowe warzywo osiągnęło imponujące rozmiary i ważyło 74,5 kg. 

W mediach społecznościowych można znaleźć zdjęcia przedstawiające olbrzymich rozmiarów warzywa. Oczywiście nie wszystkie pobiły istniejące już rekordy, ale wszystkie są imponujące. Niektóre z nich są dziełem przypadku, ale wiele wyhodowanych okazów wymagało sporego nakładu czasu oraz pracy.    

***

Zobacz także:

Przerażające odgłosy z polskich lasów. Najlepiej słychać je w nocy

Tych grzybów nigdy nie zbieraj. Grozi za to surowy mandat

Przerażający cud natury. Grzyb, który potrafi zmienić w zombie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | rekordy Guinnessa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy