Groźne ślimaki opanowały Polskę. Są szczególnie niebezpieczne dla psów
Ślinik luzytański to gatunek lądowego ślimaka, który może powodować duże straty w ogrodach, ale jest również zagrożeniem m.in. dla zwierząt domowych, szczególnie dla psów. Jak rozpoznać tego ślimaka i dlaczego jest on tak niebezpieczny?
Ślinik luzytański - charakterystyka
Dorosły osobnik osiąga 7-15 cm długości, a jego ciało jest najczęściej koloru brązowego, ale może przybierać różne odcienie. Ślinik luzytański jest wszystkożerny - zjada nie tylko rośliny, ale i padlinę.
Ślimak ten jest gatunkiem inwazyjnym i w Polsce po raz pierwszy został odnotowany w 1993 r. w województwie podkarpackim, jednak posiada znakomitą zdolność do rozprzestrzenia się. Świadczy o tym fakt, iż ślinik luzytański występuje na terenie niemal całej Europy Zachodniej, na Islandii, w Skandynawii oraz w Stanach Zjednoczonych. Jest zaliczany do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie.
Ślinik luzytański jest ogromnym zagrożeniem dla ogrodów i upraw rolnych, zwłaszcza że może złożyć do 400 jaj w jednym sezonie. Zazwyczaj żywi się kiełkującymi lub rozwijającymi się roślinami, szczególnie upodobał sobie ich pąki i młode liście.
Ponadto, jak wynika z opracowania Instytutu Ochrony Roślin, ślinik luzytański "bardzo chętnie żeruje na niektórych dwuliściennych chwastach rosnących w pobliżu plantacji roślin, na miedzach, w rowach i w zaroślach".
Czytaj także: Ślimaki opanowały twój ogród? Sięgnij po popularny napój
Dlaczego ślinik luzytański jest groźny dla zwierząt?
Ślinik luzytański jest szczególnie niebezpieczny dla zwierząt - zarówno tych domowych jak i dziko żyjących. Ślimaki przenoszą też pasożytnicze nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotowatych, w tym psów, lisów i wilków - o czym informuje Karkonoski Park Narodowy.