Reklama

Grzybiarzu, uważaj w tym regionie Polski. W lesie możesz się natknąć na tajemnicze bryłki

23 września w kolejnym regionie Polski startuje akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki będą zrzucane z samolotów w lasach, na polach i łąkach. To ważna informacja dla grzybiarzy. Jeśli natkniesz się w lesie na tajemnicze bryłki, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj.

Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze. Osoby, które wybierają się w najbliższych dniach na grzybobranie w lasach Małopolski, muszą zachować szczególną ostrożność.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

3 września rozpoczęła się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Z samolotów zostaną zrzucone szczepionki w postaci krążek lub kostek o mocnym zapachu ryby.

Bryłki mają zielonobrunatny kolor i  będą zrzucane w lasach, na polach i łąkach. Produkt weterynaryjny stosowany podczas akcji szczepień to Lysvulpen, doustna zawiesina dla lisów rudych.

Akcja potrwa do 3 października 2023 roku.

- Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie. Prosimy nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki. Przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi  ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz  niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej - apeluje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Reklama

Zobacz też:

Z samolotów zrzucą setki medykamentów o zapachu ryby

Nie zdążył zebrać grzybów w lesie. Postawił kontrowersyjną tabliczkę

Grzybiarzu, uważaj w tym regionie Polski. W lesie możesz się natknąć na tajemnicze bryłki

Dlatego też w czasie zbierania grzybów zachowajmy szczególną ostrożność. Jeśli natkniesz się na leżące przy grzybach, w trawie i innych miejscach tajemnicze bryłki, nie dotykaj ich i nie przenoś w inne miejsce. Lis nie zainteresuje się kostką, która będzie miała zapach człowieka.

Powinniśmy również chronić przed kontaktem ze szczepionką nasze zwierzęta domowe. W trakcie akcji szczepienia lisów i 14 dni po jej zakończeniu najlepiej nie wypuszczać psów i kotów bez opieki w miejsca, w których planowany jest zrzut szczepionek. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaleca, by w czasie spacerów psy były prowadzone na smyczy i w kagańcu.

- Każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić  do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii - czytamy  w komunikacie.

Podobnie jak w Małopolsce, od 23 września do 3 października, szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbędą się w województwach łódzkim i podkarpackim. Akcja rozpoczęła się już na terenie województw podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zobacz też: Wyśmienity grzyb mylony z zabójcą. Grzyboznawca wskazuje, po czym go poznać

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzybobranie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama