Niecodzienny alert RCB - z samolotów zrzucą setki medykamentów o rybnym zapachu
W piątek, 8 września 2023 r. przed południem mieszkańcy Mazowsza otrzymali wiadomości SMS, których nadawcą jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W treści czytamy o zrzutach z samolotów pewnych preparatów na lasy, pola i łąki. Jeśli znajdziemy taki medykament – pod żadnym pozorem nie powinniśmy go podnosić. O czym mowa?
W dniach 9-20 września 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
W piątkowe przedpołudnie mieszkańcy Mazowsza otrzymali na swoje telefony niecodziennie powiadomienie z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tym razem alert nie dotyczył niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, lecz planowanych zrzutów z samolotu szczepionek dla lisów przeciw wściekliźnie.
"Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - brzmi alert RCB.
Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać, ponieważ zwierzęta nie przyjmą medykamentów z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.
Czytaj także: Nie zaszczepiłeś swojego psa przeciw wściekliźnie? Grozi ci wysoka kara
Nas stronie rządowej czytamy, że szczepienie lisów wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii - ostrzega Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.