Niecodzienny alert RCB - z samolotów zrzucą setki szczepionek dla lisów
Oprac.: Łukasz Piątek
W piątek, 8 września 2023 r. przed południem mieszkańcy Mazowsza otrzymali wiadomości SMS, których nadawcą jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W treści czytamy o zrzutach z samolotów pewnych preparatów na lasy, pola i łąki. Jeśli znajdziemy taki medykament – pod żadnym pozorem nie powinniśmy go podnosić. O czym mowa?
Rusza jesienna akcja szczepienia lisów
W dniach 9-20 września 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
W piątkowe przedpołudnie mieszkańcy Mazowsza otrzymali na swoje telefony niecodziennie powiadomienie z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tym razem alert nie dotyczył niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, lecz planowanych zrzutów z samolotu szczepionek dla lisów przeciw wściekliźnie.
"Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - brzmi alert RCB.
Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać, ponieważ zwierzęta nie przyjmą medykamentów z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.
Jak działa szczepionka dla lisów?
Nas stronie rządowej czytamy, że szczepienie lisów wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii - ostrzega Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.