Haluksy: Jak walczyć z nimi domowymi sposobami?
Haluksy to najczęściej spotykana deformacja przodu stopy. Koślawy paluch – bo tak profesjonalnie nazywa się to schorzenie – sprawia ból i nie wygląda estetycznie. Zanim zdecydujemy się na ostateczność: leczenie operacyjne, dobrze jest wypróbować domowe sposoby walki z haluksami. Stosowane regularnie zmniejszają poczucie dyskomfortu i sprawiają, że problem staje się mniej widoczny.
Haluksy to popularna choroba zwyrodnieniowa, która objawia się odchyleniem dużego palca w kierunku bocznym. Wygięcie w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym wpływa na kształt stopy. Haluksy to jednak nie tylko problem kosmetyczny. Sprawiają ból i powodują codzienny dyskomfort.
Co ma wpływ na powstawanie haluksów? Przyczyny pojawienia się popularnego upośledzenia mogą być różne. Czasami winna jest wadliwa budowa stopy, wówczas mamy do czynienia z deformacjami wrodzonymi. Haluksy mogą powstawać po zapaleniu stawów lub być wynikiem szkodliwych przyzwyczajeń, takich jak: noszenie zbyt ciasnego obuwia lub zbyt częste noszenie obuwia na bardzo wysokim obcasie.
Jak się okazuje, większość haluksów może być leczona nieoperacyjnie. Istnieje bowiem wiele domowych sposobów, które pozwalają zredukować haluksy i rozprawić się z bólem utrudniającym codzienne funkcjonowanie.
Po domowe sposób warto sięgnąć, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby. Dzięki szybkiej reakcji możliwe jest spowolnienie, a nawet zatrzymanie rozwoju deformacji. Należy jednak pamiętać, że w walce z koślawym paluchem najważniejsza jest systematyczność. Efekty są stopniowe.
Jak pozbyć się haluksów? Wypróbuj masaż
Systematyczny masaż przede wszystkim niweluje ból. Warto wykonywać go wieczorem, przed pójściem spać. Wówczas zmęczone po ciężkim dniu stopy będą mogły odpocząć. Podczas masażu warto posługiwać się olejkiem o ulubionym zapachu. Poślizg ułatwi pracę.
Aby wykonać masaż, należy "naprostować" zakrzywiony palec, a więc odciągnąć go tak, by znalazł się w prawidłowej pozycji. Później, podłużnymi ruchami "wgniatamy" wgłębienie, które znajduje się pomiędzy paluchem a drugim palcem stopy.
Aby zabieg był skuteczny, warto poświęcać na niego około 15 minut dziennie.
Domowe sposoby na haluksy: kuracja jodyną
Popularnym, domowym sposobem na haluksy są okłady z jodyny i amoniaku. Wystarczy, że pomieszamy oba składniki, a mieszankę za pomocą wacika nałożymy na obolałe i zaczerwienione miejsce. Kuracja powinna trwać minimum dwa tygodnie. Po tym czasie pierwsze efekty zazwyczaj są już zauważalne.
Maść na haluksy. O tym warto wiedzieć
Wiele słyszy się również o leczeniu haluksów przy pomocy produktów zawierających sól biszofitu. Maść lub żel z tym składnikiem pozwalają przyspieszyć regenerację komórek skóry. Zmniejszają objawy zapalenia, a po dłuższym czasie stosowania redukują również widoczność haluksów.
Aplikacja preparatów zawierających sól biszofitu jest wyjątkowo prosta. Należy wmasować produkt w obolałe miejsce. Czynność dobrze jest powtarzać codziennie przez minimum dziesięć tygodni.
Jak pozbyć się haluksów? Wypróbuj nakładki
Dostępne w aptekach nakładki i wkładki wspomagające walkę z haluksami również są bardzo przydatne. Korygują położenie palucha, a tym samym spowalniają rozwój bolesnej deformacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej o haluksach? Przeczytaj również:
Haluksy, czyli palec koślawy. Temu da się zapobiegać!
Zobacz również: