Reklama

Ile razy dziennie karmić kota?

Ile powinien jeść kot? Ile razy dziennie karmić kota? Jak i czym go karmić? Przed początkującymi właścicielami czworonogów stają liczne pytania związane z karmieniem kotów. Są one o tyle ważne, że zbyt częste, obfite i niedostosowane do potrzeb mruczków posiłki, mogą wyrządzić im ogromną krzywdę. Przekarmione koty tyją, a w konsekwencji mogą nabawić się cukrzycy typu II, chorób układu ruchu oraz nerek. Aby temu zapobiec, warto wiedzieć, jak i ile razy dziennie karmić kota.

Ile powinien jeść kot?

Koty to drapieżniki, które uwielbiają polowania. Żyjące na wolności czworonogi, udawały się na łowy nawet 12 - 20 razy w ciągu doby. Domowe pupile prowadzą jednak o wiele mniej aktywny tryb życia, toteż ich zapotrzebowanie kaloryczny jest też mniejsze. To ile powinien jeść kot, zależy od jego wieku, masy ciała, podejmowanej aktywności fizyczne, stanu zdrowia i rasy. Znaczenie ma też rodzaj podawanego mu pokarmu.

Czym karmić kota?

Kocięta i młode koty do szóstego — ósmego tygodnia życia powinny przyjmować mleko kotki lub produkty mlekozastępcze. Od trzeciego — czwartego tygodnia życia można wprowadzać suchy pokarm namoczony w mleku bądź wodzie. Około szóstego — ósmego tygodnia powinno nastąpić odsadzenie dietetyczne, kiedy kotu przestajemy podawać mleko. Od tego momentu karmienie kota powinno opierać się na stałych pokarmach.

Reklama

Dorosłe koty można karmić na trzy sposoby: suchą lub mokrą karmą oraz stosując je obie. Rodzaj pokarmu determinuje ilość, którą należy podawać pupilom. W przypadku karmy suchej kot powinien zjadać dziennie około 120 - 140 mililitrów w czterech — pięciu porcjach. Kot karmiony wyłącznie mokrą karmą powinien zjadać jej około 350 - 400 gramów w trzech — czterech porcjach w ciągu dnia. Karmienie kota wyłącznie mokrą karmą może być dla właścicieli nieco kłopotliwe. Po pierwsze wymaga obecności w domu, po drugie, jeśli kot nie zje całej porcji, należy usunąć ją z miski. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy mięso w upalne dni szybko się psuje. Z drugiej strony koty bardzo lubią soczystą i miękką karmę, dlatego właściciele często decydują się na wariant mieszany i karmią kota trzema porcjami suchej i porcją mokrej karmy. Ile razy dziennie karmić kota tym sposobem? 

Kiedy i ile razy dziennie karmić kota?

  • Kot w pierwszych dniach życia powinny żywić się mlekiem bądź produktami zastępującymi mleko. Należy je podawać co dwie — cztery godziny, stopniowo zwiększając przerwy, tak by nocą odstępy wynosiły około sześciu — ośmiu godzin. 
  • Od trzeciego — czwartego tygodnia życia poza mlekiem kotu można podawać też suchy pokarm zanurzony w wodzie bądź mleku
  • Od szóstego — ósmego tygodnia życia kota należy żywić małymi porcjami posiłków cztery — pięć razy na dobę. W przypadku żywienia mieszanego: wczesnym rankiem powinna to być ⅓ dziennej porcji suchej karmy, przed wyjściem z domu warto poczęstować kota połową saszetki mokrej karmy, czyli podać mu około 50 gramów pokarmu. Na czas, kiedy nie będzie nas w domu, zostawiamy kotu kolejną ⅓ porcji suchej karmy, tyle samo wsypujemy do miski po powrocie do domu. A wieczorem na kolację można podać drugą połowę saszetki mokrej karmy. 

Niektóre koty potrafią sobie samodzielnie racjonować posiłki i zjadają jedynie tyle karmy, ile potrzebują. W przypadku tych czworonogów nie ma potrzeby wydzielać im porcji — mogą mieć stale pełną miskę. 

Jednak niektóre koty to łasuchy jedzące więcej, niż potrzebują. Kłopotem bywa też karmienie kotów kastrowanych. W efekcie tego zabiegu zmienia się gospodarka hormonalna mruczków, rośnie ich apetyt, a często jednocześnie maleje aktywność fizyczna. Koty wówczas jedzą więcej, niż potrzebują i tyją. Aby tego uniknąć, należy kontrolować wagę kotów i jeśli to konieczne: zmniejszać im porcje posiłków lub stosować mniej kaloryczną karmę. W przypadku kotów po kastracji i kotów-łasuchów sprawdzą się też podajniki jedzenia, które uwalniają karmę o określonej godzinie. Dzięki temu kot dostaje posiłek regularnie w ciągu dnia, ale nie ma ryzyka, że będzie jadł więcej, niż potrzebuje.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | koty | porady | pupil
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy