Ile razy dziennie karmić kota?

Ile powinien jeść kot? Ile razy dziennie karmić kota? Jak i czym go karmić? Przed początkującymi właścicielami czworonogów stają liczne pytania związane z karmieniem kotów. Są one o tyle ważne, że zbyt częste, obfite i niedostosowane do potrzeb mruczków posiłki, mogą wyrządzić im ogromną krzywdę. Przekarmione koty tyją, a w konsekwencji mogą nabawić się cukrzycy typu II, chorób układu ruchu oraz nerek. Aby temu zapobiec, warto wiedzieć, jak i ile razy dziennie karmić kota.

Ile razy dziennie karmić kota?
Ile razy dziennie karmić kota?123RF/PICSEL

Ile powinien jeść kot?

Koty to drapieżniki, które uwielbiają polowania. Żyjące na wolności czworonogi, udawały się na łowy nawet 12 - 20 razy w ciągu doby. Domowe pupile prowadzą jednak o wiele mniej aktywny tryb życia, toteż ich zapotrzebowanie kaloryczny jest też mniejsze. To ile powinien jeść kot, zależy od jego wieku, masy ciała, podejmowanej aktywności fizyczne, stanu zdrowia i rasy. Znaczenie ma też rodzaj podawanego mu pokarmu.

Czy czarny kot przynosi pecha?Interia.tv

Czym karmić kota?

Kocięta i młode koty do szóstego — ósmego tygodnia życia powinny przyjmować mleko kotki lub produkty mlekozastępcze. Od trzeciego — czwartego tygodnia życia można wprowadzać suchy pokarm namoczony w mleku bądź wodzie. Około szóstego — ósmego tygodnia powinno nastąpić odsadzenie dietetyczne, kiedy kotu przestajemy podawać mleko. Od tego momentu karmienie kota powinno opierać się na stałych pokarmach.

Niektóre koty to wyjątkowe łasuchy
Niektóre koty to wyjątkowe łasuchy123RF/PICSEL

Dorosłe koty można karmić na trzy sposoby: suchą lub mokrą karmą oraz stosując je obie. Rodzaj pokarmu determinuje ilość, którą należy podawać pupilom. W przypadku karmy suchej kot powinien zjadać dziennie około 120 - 140 mililitrów w czterech — pięciu porcjach. Kot karmiony wyłącznie mokrą karmą powinien zjadać jej około 350 - 400 gramów w trzech — czterech porcjach w ciągu dnia. Karmienie kota wyłącznie mokrą karmą może być dla właścicieli nieco kłopotliwe. Po pierwsze wymaga obecności w domu, po drugie, jeśli kot nie zje całej porcji, należy usunąć ją z miski. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy mięso w upalne dni szybko się psuje. Z drugiej strony koty bardzo lubią soczystą i miękką karmę, dlatego właściciele często decydują się na wariant mieszany i karmią kota trzema porcjami suchej i porcją mokrej karmy. Ile razy dziennie karmić kota tym sposobem?

Kiedy i ile razy dziennie karmić kota?

Karmienie kota powinno być dostosowane do jego wieku, wagi, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i rasy
Karmienie kota powinno być dostosowane do jego wieku, wagi, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i rasy123RF/PICSEL
  • Kot w pierwszych dniach życia powinny żywić się mlekiem bądź produktami zastępującymi mleko. Należy je podawać co dwie — cztery godziny, stopniowo zwiększając przerwy, tak by nocą odstępy wynosiły około sześciu — ośmiu godzin. 
  • Od trzeciego — czwartego tygodnia życia poza mlekiem kotu można podawać też suchy pokarm zanurzony w wodzie bądź mleku
  • Od szóstego — ósmego tygodnia życia kota należy żywić małymi porcjami posiłków cztery — pięć razy na dobę. W przypadku żywienia mieszanego: wczesnym rankiem powinna to być ⅓ dziennej porcji suchej karmy, przed wyjściem z domu warto poczęstować kota połową saszetki mokrej karmy, czyli podać mu około 50 gramów pokarmu. Na czas, kiedy nie będzie nas w domu, zostawiamy kotu kolejną ⅓ porcji suchej karmy, tyle samo wsypujemy do miski po powrocie do domu. A wieczorem na kolację można podać drugą połowę saszetki mokrej karmy. 

Niektóre koty potrafią sobie samodzielnie racjonować posiłki i zjadają jedynie tyle karmy, ile potrzebują. W przypadku tych czworonogów nie ma potrzeby wydzielać im porcji — mogą mieć stale pełną miskę.

Jednak niektóre koty to łasuchy jedzące więcej, niż potrzebują. Kłopotem bywa też karmienie kotów kastrowanych. W efekcie tego zabiegu zmienia się gospodarka hormonalna mruczków, rośnie ich apetyt, a często jednocześnie maleje aktywność fizyczna. Koty wówczas jedzą więcej, niż potrzebują i tyją. Aby tego uniknąć, należy kontrolować wagę kotów i jeśli to konieczne: zmniejszać im porcje posiłków lub stosować mniej kaloryczną karmę. W przypadku kotów po kastracji i kotów-łasuchów sprawdzą się też podajniki jedzenia, które uwalniają karmę o określonej godzinie. Dzięki temu kot dostaje posiłek regularnie w ciągu dnia, ale nie ma ryzyka, że będzie jadł więcej, niż potrzebuje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas