Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek

Ekscytująca podróż w świat ewolucji, naukowych odkryć i psychologii. W przystępnie i atrakcyjnie napisanej książce znany antropolog opowiada m.in. o tym, ilu maksymalnie przyjaciół możemy zdobyć w ciągu naszego życia, o tym, jak poznać, czy "odziedziczyliśmy" mózg po matce, czy po ojcu, o tym, dlaczego Szekspir był geniuszem, a nawet odpowiada na pytanie: dlaczego się śmiejemy.

article cover
Wydawnictwo Literackie

Przedstawię to wszystko w kategoriach ewolucji i wielkich odkryć Darwina, czymś, co skłania do zastanowienia nad samymi podstawami nauki. Ale zacznijmy od samej istoty tego, co czyni nas ludźmi... od naszych wielkich mózgów.
(Fragment wstępu)

Dunbar mówi o rzeczach czasem dla nas całkiem zaskakujących: wykazuje na przykład, że praktycznie każdy z nas ma sławnych przodków, analizuje rolę religii w ewolucji człowieka i próbuje wytłumaczyć, dlaczego mężczyźni i kobiety inaczej postrzegają barwy. Przekonuje także, że czasem lepiej na stanowisku wymagającym wysokiego IQ zatrudnić pracownika o... niezłej muskulaturze.

Robin Ian MacDonald Dunbar (ur. w 1947 w Liverpoolu) - brytyjski antropolog i biolog. Najbardziej znany jest ze swojej Liczby Dunbara (150), którą mierzy się maksymalną liczbę ludzi, z którymi dana osoba jest w stanie utrzymać w miarę stabilne i regularne relacje.
Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek
Robin Dunbar

Wydawnictwo Literackie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas