Reklama

Reklama

Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek

Ekscytująca podróż w świat ewolucji, naukowych odkryć i psychologii. W przystępnie i atrakcyjnie napisanej książce znany antropolog opowiada m.in. o tym, ilu maksymalnie przyjaciół możemy zdobyć w ciągu naszego życia, o tym, jak poznać, czy "odziedziczyliśmy" mózg po matce, czy po ojcu, o tym, dlaczego Szekspir był geniuszem, a nawet odpowiada na pytanie: dlaczego się śmiejemy.

Pozwól, że zaproszę cię do wspólnego zgłębienia kwestii takich jak ta, ilu masz przyjaciół, czy masz mózg swego ojca czy matki, czy poranne mdłości mogą być dla ciebie korzystne (a przynajmniej dla twojego dziecka), dlaczego zwycięstwo Baracka Obamy w kampanii prezydenckiej w 2008 roku było z góry przesądzone, co ma wspólnego gaelicki z żywicą olibanową. Po drodze zastanowimy się także nad rolą religii w ewolucji człowieka, faktem, że większość z nas ma nieoczekiwanie sławnych przodków, oraz nad tym, dlaczego mężczyźni i kobiety nigdy nie dogadają się w sprawie kolorów.

Reklama

Przedstawię to wszystko w kategoriach ewolucji i wielkich odkryć Darwina, czymś, co skłania do zastanowienia nad samymi podstawami nauki. Ale zacznijmy od samej istoty tego, co czyni nas ludźmi... od naszych wielkich mózgów.
(Fragment wstępu)

Dunbar mówi o rzeczach czasem dla nas całkiem zaskakujących: wykazuje na przykład, że praktycznie każdy z nas ma sławnych przodków, analizuje rolę religii w ewolucji człowieka i próbuje wytłumaczyć, dlaczego mężczyźni i kobiety inaczej postrzegają barwy. Przekonuje także, że czasem lepiej na stanowisku wymagającym wysokiego IQ zatrudnić pracownika o... niezłej muskulaturze.

Robin Ian MacDonald Dunbar (ur. w 1947 w Liverpoolu) - brytyjski antropolog i biolog. Najbardziej znany jest ze swojej Liczby Dunbara (150), którą mierzy się maksymalną liczbę ludzi, z którymi dana osoba jest w stanie utrzymać w miarę stabilne i regularne relacje.
Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek
Robin Dunbar

Dowiedz się więcej na temat: antropolog

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje