Imię, które bije na Śląsku rekordy popularności. Oznacza „niezwyciężona”
Choć szczyt popularności imienia Jagoda przypadł na rok 2018, to wciąż należy ono do wyjątkowo chętnie nadawanych w Polsce. Nic dziwnego, bo jego właścicielki to spragnione przygód, waleczne i skazane na sukces kobiety o wyjątkowo życzliwej naturze. Co jeszcze warto wiedzieć o imieniu Jagoda i ile osób nosi je obecnie w Polsce?
Spis treści:
Ile osób nosi imię Jagoda?
Imię Jagoda cieszy się w ostatnich latach w Polsce sporą popularnością. Według danych GUS, od roku 2000 wciąż regularnie przybywało dziewczynek noszących to imię - w 2000 roku nadano je 684 razy, w kolejnych latach liczba ta wciąż rosła. W 2018 roku pobity został rekord - imię Jagoda otrzymało aż 2046 dziewczynek.
Od 2018 roku popularność imienia Jagoda lekko słabnie, ale wciąż należy ono do popularnych - w 2019 roku nadano je 1945 razy, rok później 1843 razy, a w 2021 roku imię to dostało 1738 dziewczynek. Dla porównania, najpopularniejsze imię tego roku, Zuzanna nadano 6562 razy.
W 2021 roku imię Jagoda cieszyło się największą popularnością w województwach mazowieckim i śląskim - tam nadano je kolejno 276 i 205 razy. Najrzadziej nadawano je natomiast w województwie podlaskim, zaledwie 22 razy. Z danych GUS wynika, że w pierwszej połowie tego roku imię Jagoda zostało już nadane 758 razy.
Jagoda: Znaczenie imienia
Jagoda oznacza osobę waleczną oraz niezwyciężoną. Właścicielki tego imienia to także ciekawe świata wiercipięty, których największą pasją są podróże i zdobywanie nowych znajomości. Jagoda ma wiele zainteresowań, lubi pogłębiać swoją wiedzę i czerpie z życia pełnymi garściami. Poczucie humoru i spory dystans do siebie szybko zjednują jej przyjaciół, jest towarzyska i nie można się z nią nudzić.
Jagoda jest pewna siebie i nie boi się ostro walczyć o swoje zdanie, z drugiej strony to artystyczna dusza, wciąż dążąca do samodoskonalenia. Jest uduchowiona i bardzo życzliwa w stosunku do ludzi, kocha zwierzęta i naturę, powinna mieszkać na wsi.
Jagoda jest osobą bardzo dobrze zorganizowaną i konsekwentną, a w pracy lubi ład i porządek. Do wszystkich swoich zadań i obowiązków podchodzi z wielkim zaangażowaniem i nigdy nie odpuszcza. Jest też bardzo ambitna i zazwyczaj udaje się jej odnieść w życiu ogromny sukces.
Czy Jagoda to polskie imię?
Choć imię Jagoda nadawane jest w naszym kraju wyjątkowo często i chętnie, to nie jest to imię polskie. Jagoda stanowi zdrobnienie od Jadwigi, Jagi, które to pochodzi od starogermańskich słów had, oznaczającego "walkę” oraz wig, czyli „bój”. Oznacza więc osobę odważną, waleczną i niezwyciężoną.
Czy jest święta Jagoda?
Właścicielki imienia Jagoda mają swoją patronkę, a jest nią święta Jadwiga. Przyszła ona na świat około roku 1374 jako córka bośniackiej księżniczki Elżbiety i króla polsko–węgierskiego Ludwika Andegaweńskiego. Po śmierci swojego ojca, w wieku 10 lat, została koronowana na królową Polski, a, by dopełnić unii polsko–litewskiej, wyszła za mąż za Władysława Jagiełłę. Znana była ze swojej wielkiej dobroci, hojności i troski o poddanych, wspierała potrzebujących i chętnie łagodziła konflikty. Odznaczała się także mądrością i zaradnością.
Jagoda imię: Zdrobnienia
Najpopularniejszymi i najczęściej używanymi zdrobnieniami tego imienia są Jaga, Jagusia, Jagna, Jagunia, Jagodzia, Jadzia, Jaguś, Jagodusia, Jagula.
Znane Jagody
Najbardziej znane Jagody w Polsce to:
- Jagoda Cieszyńska – polska psycholog, logopedka i poetka
- Jagoda Drzymalska – polska modelka
- Jagoda Kolasińska - wakeboardzistka i fotografka
- Jagoda Fryc – polska dziennikarka
- Jagoda Gołek – polska szachistka
- Jagoda Gruszczyńska – reprezentantka polski w siatkówce plażowej
- Jagoda Kret – polska wokalistka
- Jagoda Piekarska – polska projektantka mody
- Jagoda Stach – polska aktorka
- Jagoda Szelc – polska reżyserka i scenarzystka filmowa.