Reklama

Reklama

Jedno z najrzadszych imion żeńskich w Polsce. Po hebrajsku oznacza “krowę”

W języku łacińskim oznacza „lwicę”, ma trzy litery i nosi je jedynie 100 dziewczynek w Polsce. To oryginalne imię ma biblijne pochodzenie i z pewnością spodoba się rodzicom, którzy chcą oryginalnie nazwać swoją córkę. Kobiety i dziewczyny, które je noszą, obchodzą imieniny tylko raz w roku – 22 marca.

Liczy trzy litery i w pierwszej połowie 2022 roku nadano je jedynie 100 dziewczynkom w Polsce. To oryginalne imię nie jest zbyt popularne, ale noszą je znane aktorki, piosenkarki, dziennikarki czy sportsmenki. Ze względu na swoją wyjątkowość z pewnością przypadnie do gustu rodzicom, którzy chcą oryginalnie nazwać córkę.

Imię dla dziecka, dylemat dla rodziców

Wybór imienia dla dziecka to nie tylko dylemat, przed którym stają rodzice, ale również ważna decyzja. Niektórzy już wcześniej wiedzą, jak nazwą swoją pociechę, a innym zajmuje to trochę czasu. Zwłaszcza, jeśli w dyskusję włączają się członkowie rodziny czy przyjaciele. Wtedy wybór może stawać się o wiele trudniejszy — szczególnie, gdy rodzice są zasypywani różnymi propozycjami.

Reklama

Zdarza się, że dzieci są nazywane na cześć babci czy dziadka albo zgodnie z obowiązującymi trendami. W ostatnim czasie rodzice chętniej jednak powracają do tradycji i nadają swoim dzieciom polskie imiona. Prawdziwy renesans przeżywały ostatnio imiona z lat 20. i 30. XX wieku.

Zobacz również: To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz częściej

Imiona dla dziewczynek 2022 - ranking

Z opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji raportu wynika, że w 2021 roku najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to:

  • Zuzanna (6562),
  • Zofia (6325),
  • Julia (5954),
  • Maja (5585),
  • Laura (5569).

Nie lada zaskoczeniem było to, że z rankingu najpopularniejszych imion wypadła Maria - w 2022 roku otrzymało je 4650 dziewczynek.

Zobacz również: Te imiona nosi najwięcej kobiet w Polsce

To imię nosi jedynie 100 dziewczynek w Polsce

Poza rankingiem popularnych imion znajduje się Lea. To piękne żeńskie imię, o którym w skali Polski z pewnością można mówić: unikatowe. Według danych z 24 stycznia 2022 roku w naszym kraju imię to nosi niewiele ponad 2 tys. kobiet. W pierwszej połowie 2022 roku nadano je jedynie 100 dziewczynkom.

Kobiety i dziewczyny, które je noszą, imieniny obchodzą tylko raz w roku - 22 marca.

Lea, czyli "lwica"

Lea to znane z Biblii żeńskie imię hebrajskiego pochodzenia, które wywodzi się od Le’ah. Było to imię córki Labana, która była pierwszą żoną Jakuba. W języku łacińskim imię Lea oznacza "lwicę", a w hebrajskim - "krowę".

Zdrobniale do Lei możemy mówić: Leunia, Leosia, Leonia czy Leusia.

W gronie znanych kobiet noszących to imię znajdują się m.in. Lea Michele (amerykańska aktorka i piosenkarka), Léa Seydoux (francuska aktorka) czy Lea Thompson (amerykańska aktorka i reżyserka). Na to, by nazwać tak swoje córki, zdecydowali się m.in. Bradley Cooper i Magdalena Modra.

Zobacz również: Oto imiona, których Polacy nie lubią

Św. Lea - patronka imienia

W kościele katolickim patronką imienia jest św. Lea, która była pobożną wdową. Żyła w IV wieku. Była rzymską matroną, uczennicą i dobrodziejką św. Hieronima ze Strydonu. Pobożny mąż nazywał ją głową klasztoru i matką dziewic. Zmarła ok. 384 roku w Rzymie - została pochowana w Ostii. Jej liturgiczne wspomnienie przypada na 22 marca.

Jaka jest Lea? Poznaj numerologię imienia

Imię Lea jest numerologiczną "dziewiątką", którą cechuje wiedza i życiowa mądrość. Ta cyfra wzmacnia niezależność poglądów, a typowej "dziewiątce" w działaniu towarzyszy życiowa mądrość i wielka życiowa wiedza. Cechuje ją też zdolność do poświęcenia swoich korzyści dla wyższych celów. Natura numerologicznej "dziewiątki" odpowiada sile połączonych żywiołów ziemi i wody.

W dzieciństwie, dziewczynki noszące imię Lea, są bardzo związane z rodziną. Lubią spędzać czas w domu i w dobrze znanych im miejscach. Źle z kolei znoszą samotność. W młodym wieku szukają towarzystwa mądrych osób. Kobieta nosząca imię Lea jest emocjonalna, wrażliwa, uczciwa i ma dużą intuicję. Jest idealistką, która szuka sensu życia - a te poszukiwania mogą prowadzić przez grupy artystyczne, duchowe i idealistyczne.

Lea w trakcie życia szuka nowych doświadczeń i potrzebuje silnych emocji. Nudna i rutynowa rzeczywistość z pewnością nie jest dla niej. Rozczarowuje się, gdy życie nie przypomina tego, które widzi w filmach czy na teatralnej scenie. Jest bardzo inteligentna, a swoje opinie często okrasza sporą dawką humoru.

***

Zobacz również:

Krystyna Krahelska - zna ją każdy Polak, choć nie każdy o tym wie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oryginalne imię | imię dla córki | imię dla dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy