Alkohol na kartki i huczna impreza. Tak bawiliśmy się na weselach i ślubach w PRL-u. Zobaczcie ZDJĘCIA

Sezon ślubny w pełni. Zawarcie związku małżeńskiego to dla każdej pary ogromne przeżycie i jedno z najważniejszych wydarzeń z życia, które chce zapamiętać jak najlepiej. Jak urządzano te imprezy w czasach PRL-u? Zobacz archiwalne zdjęcia!

Chociaż w PRL-u wielu produktów brakowało, na imprezie weselnej zawsze było czym poczęstować gości. Zobacz archiwalne zdjęcia ze ślubów i wesel w PRL-u!
Chociaż w PRL-u wielu produktów brakowało, na imprezie weselnej zawsze było czym poczęstować gości. Zobacz archiwalne zdjęcia ze ślubów i wesel w PRL-u! Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

Obecnie przyzwyczajeni do możliwości, które w zasadzie ogranicza jedynie nasza wyobraźnia, narzeczeni organizują uroczystości weselne w wymyślny sposób. Ślub na odległej wyspie, czy podczas skoku ze spadochronu? Nic trudnego. W czasach PRL-u istniały duże ograniczenia, ale młodzi i ich rodzina starali się przygotować jak najwspanialszą imprezę.

Państwo Rojowscy w dniu ślubu - 1968 r.
Państwo Rojowscy w dniu ślubu - 1968 r.Narodowe Archiwum Cyfrowemateriał zewnętrzny

W PRL-u stoły uginały się od potraw i alkoholu

Przydziały na wódkę weselną często nie pozwalały na zaspokojenie potrzeb gości, ale w PRL-u zaradni ludzie umieli sobie z tym poradzić.

Przyjęcia weselne w PRL-u często organizowano w mieszkaniach
Przyjęcia weselne w PRL-u często organizowano w mieszkaniachZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

Pędzonym bimbrem raczono imprezowiczów. A co z potrawami weselnymi? Galareta, sałatki, ryby - chociaż istniał problem z dostępnością, na weselnych imprezach w PRL stoły musiały uginać się od potraw.

Sałatki, przystawki i... wódka! Stoły na imprezach weselnych w PRL-u wprost się uginały
Sałatki, przystawki i... wódka! Stoły na imprezach weselnych w PRL-u wprost się uginałyZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

Śluby cywilne i moda w PRL-u

Śluby były cywilne, te kościelne nie miały mocy prawnej, chociaż i tak je organizowano. Czasem po kryjomu, szczególnie jeśli pełniło się służbę np. w policji, czy na innym publicznym stanowisku. Najpierw organizowano ślub cywilny, a często już tydzień później ten kościelny, po którym rozpoczynało się wesele młodej pary i gości.

Zawarcie ślubu kościelnego w PRL-u
Zawarcie ślubu kościelnego w PRL-uZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

Moda weselna różniła się od obecnej. Panny młode często zakładały krótkie sukienki, do kolana, czasem w innych kolorach niż biały. Koronka królowała w latach 80-tych, wcześniej krótsze i często proste suknie.

Ślub Ewy Kaszuby w kościele św. Anny w Warszawie i przyjęcie weselne - 1970 r.
Ślub Ewy Kaszuby w kościele św. Anny w Warszawie i przyjęcie weselne - 1970 r.Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

Huczna impreza - tańce, śpiewy i spanie na sianie

Impreza weselna w PRL-u zazwyczaj odbywała się w domu jednego z młodych - zazwyczaj u panny młodej. Na wsi wesela bywały huczniejsze - często zabijano świnię, pędzono litry bimbru, zapraszano lokalną kapelę, ustawiano stoły i krzesła przed domem i świętowano aż do rana.

Wyjazd spod domu młodych na uroczystość ślubną
Wyjazd spod domu młodych na uroczystość ślubnąZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

Gościom często oferowano nocleg na sianie. Wesele na wsi było dużą uroczystością, w której często uczestniczyło wielu jej mieszkańców, a rodziny na ich organizacje przeznaczały duże budżety - sprzedając zwierzęta, czy produkty rolne, wcześniej pędząc bimber i gotując potrawy.

Przyjęcie weselne w domu młodych
Przyjęcie weselne w domu młodychZe zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

W mieście imprezy weselne w PRL-u organizowano w mieszkaniach, czy lokalnych restauracjach

Pierwszy taniec pary młodej
Pierwszy taniec pary młodejZ archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowegomateriał zewnętrzny

***

Zobacz również:

QUIZ: Gadżety z PRL-u. Odgadniesz, do czego służyły?

QUIZ: Gadżety z PRL-u. Odgadniesz, do czego służyły?
Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzuchaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas