Reklama

Reklama

Intuicja - twoja mocna strona

Każda z nas ją ma, choć nie zawsze dopuszcza do głosu. Warto się w nią wsłuchać – po to, żeby żyć lepiej, w zgodzie ze sobą i światem.

Olivia: Mówimy, że to nasz szósty zmysł, mądrość, wewnętrzne oko. Wiemy, że jest, ale z uchwyceniem jej  istoty mamy kłopot.

Reklama

Marta Jankowska psychoterapeutka integracyjna, trenerka rozwoju holistycznego: - Kłopot ma też psychologia. Wciąż nie dała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym jest intuicja. Ale już próbuje ją badać. Joel Pearson, australijski profesor psychologii, prowadził doświadczenia, dzięki którym udowodnił, że intuicja pomaga podejmować szybsze, pewniejsze i bardziej trafne decyzje. Intuicją zajmują się też nauki ścisłe, m.in. fizyka, która bada wielowymiarową przestrzeń. Naukowcy mówią, że intuicja to rodzaj wewnętrznego przewodnictwa, nasza zdolność do uzyskiwania wiedzy na jakiś temat bez logicznego rozumowania. Moim zdaniem, to pewna subtelna więź, która łączy naszą świadomość z większą  całością, z jakąś głębszą,  uniwersalną mądrością.

Są ludzie, którzy potrafią przeczuć wiele rzeczy. To znaczy, że oni intuicję mają, a inni są jej pozbawieni?

- Myślę, że intuicja dostępna jest dla nas wszystkich, nie tylko dla ludzi, także dla zwierząt. Mają ją wszystkie istoty czujące. Pisze o tym przekonująco Peter Wohlleben w książce "Duchowe życie zwierząt". Kto ma do czynienia ze zwierzętami, ten wie, jak szybko wyczuwają zamierzenia ludzi. Psy np. intuicyjnie odczytują nasz nastrój, choć nikt ich tego nie uczył. Także dzieci mają  z intuicją wyjątkowy kontakt - zanim zaczną używać rozumu, działają intuicyjnie. W dorosłym życiu ważne jest, czy i jak intuicji słuchamy i jaki z niej użytek zrobimy.

A można zrobić zły użytek?

- Pewnie to zaskakujące, ale w szczególny sposób intuicję potrafią wykorzystywać przestępcy. Złodziej ma intuicję, kogo okraść. To często wynika z życiowej traumy. Ten człowiek zapewne znalazł się kiedyś w traumatycznej sytuacji i nauczył się słuchać przeczuć, żeby przeżyć. Dalej jest przekonany, że musi walczyć o życie, robi to, zagarniając dla siebie, niszcząc innych. Intuicja, której warto słuchać, nie niszczy, ale integruje z naszym  światem, i tym zewnętrznym, i wewnętrznym.

A intuicja kobieca? Mężczyźni nam jej zazdroszczą...

- Moim zdaniem, intuicja nie ma płci, ale kobietom łatwiej ją usłyszeć. To wynika z kultury i z ról, które społeczeństwo nam przypisało. Od mężczyzn oczekuje się  analitycznego myślenia i twardego stąpania po ziemi. Kobiety są bardziej nastawione na odczytywanie emocji, m.in. dlatego, że częściej zajmują się dziećmi. Mają też przyzwolenie na to, by słuchać przeczuć i czasem zachowywać się nieprzewidywalnie. A osoby, które słuchają intuicji, bywają nieprzewidywalne, nie trzymają się schematów.

Mamy zatem łatwiejszy dostęp  do tej wewnętrznej mądrości.

- Pracuję i z kobietami, i z mężczyznami. Od kobiet dużo częściej słyszę, że mają przeczucia, choć nie wiedzą skąd. Ale wiele z nich to ukrywa. Boją się zderzenia z tzw. zdrowym rozsądkiem i zarzutu: "coś sobie wymyślasz, coś ci się przywidziało". Szkoda, bo intuicja to nasza siła, wykorzystajmy ją i wzmacniajmy, zamiast ją zagłuszać.

Ba, ale jak to zrobić? Wybrać się na kurs doskonalenia intuicji, parapsychologii, medytacji?

- Nie, bo w intuicji nie ma drogi na skróty ani gotowych rozwiązań, które moglibyśmy dostać na kursie. Trzeba zacząć od uporządkowania swojego realnego życia. Jeśli tego nie zrobimy, intuicję zagłuszą problemy, kłopoty w pracy, konflikt z partnerem, jakieś doświadczenia z przeszłości, które nie chcą puścić. Zacząć warto od porządków na najbardziej podstawowym, materialnym poziomie, np. wyrzucić dziurawe skarpetki z szuflady.

Ale porządki w szafie chyba nie wystarczą?

- To pierwszy etap: zadbać o to, co na zewnątrz. Kolejny, to poznać siebie, bo intuicja wiąże się ściśle z samoświadomością. Oczywiście, nie da się tego zrobić ot tak, często to praca na całe życie. Ale warto ją zacząć. Zatrzymać się i pobyć ze sobą. Uświadomić sobie emocje w ciele.  Czujemy je podobnie, ale nie jednakowo. Złość może być odczuwana jako fala gorąca, strach jako drżenie lub napięcie mięśni, np. na karku. Kiedy mamy świadomość siebie, typowych reakcji organizmu i schematów myślowych, w które wpadamy, łatwiej nam zrozumieć to, co płynie z intuicji.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje