Jadowite pająki w Polsce. Czy są w naszych domach?
Choć jad polskich pająków nie jest śmiertelny dla człowieka, nie oznacza to, że w naszym kraju nie występują żadne jadowite gatunki stanowiące zagrożenie. Gdzie możemy się natknąć na pająki, których jad jest silnie toksyczny? Czy nasze domy są bezpieczne?
Spis treści:
Pająki to drapieżniki, przez co wyposażone są w różnego typu ewolucyjne ułatwienia w prowadzeniu polowań. Jednym z nich jest jad, który posiada większość gatunków tych zwierząt. Jednak jedynie 3 proc. pająków ma jad na tyle mocny, że może stanowić zagrożenie dla człowieka.
Wedle danych Lasów Państwowych w Polsce żyją jedynie trzy gatunki pająków, których ugryzienie może być naprawdę niebezpieczne, niemniej nigdy nie stanowią dla nas bezpośredniego zagrożenia życia.
Zobacz również: Trujące rośliny ogrodowe, które są niebezpieczne dla dzieci
Jadowite pająki w Polsce - Sieciarz jaskiniowy
Sieciarz jaskiniowy jest uznawany za najbardziej jadowity gatunek pająka w Polsce. Występuje on w całej Europie i charakteryzuje się dość dużym rozmiarem, brązowym odwłokiem i długimi odnóżami pokrytymi widoczną, rzadką "szczeciną".
Ugryzienie Sieciarza jest dość niebezpieczne i bardzo bolesne. Jad może ponadto doprowadzić do silnej reakcji alergicznej.
Jadowite pająki w Polsce - Kolczak zbrojny
Możemy spotkać go na dzikich łąkach, które są jego terenami łowieckimi. Kolczak jest dużym gatunkiem pająka, o charakterystycznych, rozwiniętych szczękoczułkach.
Ugryzienie tego gatunku pająka może wywołać objawy zatrucia. Objawy to silny, piekący ból i stan zapalny. Mogą pojawić się po nim również dreszcze, długotrwały ból i osłabienie całego organizmu. Te objawy mogą utrzymywać się nawet dwa tygodnie.
Zobacz również: Najbardziej trujące rośliny na świecie
Jadowite pająki w Polsce - Tygrzyk paskowany
Tygrzyk spotykany jest na porośniętych wysoką trawą zarówno suchych, jak i wilgotnych łąkach, nieużytkach, skrajach młodników nad brzegami zbiorników wodnych, a czasami w naszych ogrodach. Łatwo go rozpoznać ze względu na urodę. Odwłok pająka jest zielony, pokryty poprzecznymi pasmami żółci i czerni.
Ugryzienie Tygrzyka jest dość bolesne, ale dla osoby dorosłej w dobrej kondycji skończy się jedynie zaczerwienieniem i bólem.
Zobacz również: Trujące rośliny w ogrodzie