Jadowite pająki w Polsce. Czy są w naszych domach?

Choć jad polskich pająków nie jest śmiertelny dla człowieka, nie oznacza to, że w naszym kraju nie występują żadne jadowite gatunki stanowiące zagrożenie. Gdzie możemy się natknąć na pająki, których jad jest silnie toksyczny? Czy nasze domy są bezpieczne?

Tygrzyk paskowany jest jadowity, ale nie jest groźny dla człowieka
Tygrzyk paskowany jest jadowity, ale nie jest groźny dla człowiekaPicsel123RF/PICSEL

Pająki to drapieżniki, przez co wyposażone są w różnego typu ewolucyjne ułatwienia w prowadzeniu polowań. Jednym z nich jest jad, który posiada większość gatunków tych zwierząt. Jednak jedynie 3 proc. pająków ma jad na tyle mocny, że może stanowić zagrożenie dla człowieka.

Wedle danych Lasów Państwowych w Polsce żyją jedynie trzy gatunki pająków, których ugryzienie może być naprawdę niebezpieczne, niemniej nigdy nie stanowią dla nas bezpośredniego zagrożenia życia.

Jadowite pająki w Polsce - Sieciarz jaskiniowy

Sieciarz jaskiniowy jest uznawany za najbardziej jadowity gatunek pająka w Polsce. Występuje on w całej Europie i charakteryzuje się dość dużym rozmiarem, brązowym odwłokiem i długimi odnóżami pokrytymi widoczną, rzadką "szczeciną".

Ugryzienie Sieciarza jest dość niebezpieczne i bardzo bolesne. Jad może ponadto doprowadzić do silnej reakcji alergicznej.

Jadowite pająki w Polsce - Kolczak zbrojny

Możemy spotkać go na dzikich łąkach, które są jego terenami łowieckimi. Kolczak jest dużym gatunkiem pająka, o charakterystycznych, rozwiniętych szczękoczułkach.

Ugryzienie tego gatunku pająka może wywołać objawy zatrucia. Objawy to silny, piekący ból i stan zapalny. Mogą pojawić się po nim również dreszcze, długotrwały ból i osłabienie całego organizmu. Te objawy mogą utrzymywać się nawet dwa tygodnie.

Jadowite pająki w Polsce - Tygrzyk paskowany

Tygrzyk spotykany jest na porośniętych wysoką trawą zarówno suchych, jak i wilgotnych łąkach, nieużytkach, skrajach młodników nad brzegami zbiorników wodnych, a czasami w naszych ogrodach. Łatwo go rozpoznać ze względu na urodę. Odwłok pająka jest zielony, pokryty poprzecznymi pasmami żółci i czerni.

Ugryzienie Tygrzyka jest dość bolesne, ale dla osoby dorosłej w dobrej kondycji skończy się jedynie zaczerwienieniem i bólem.

Zobacz również: Trujące rośliny w ogrodzie

Szkodliwe mity na temat zawału sercaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas