Reklama

Jak bezpiecznie zwalczyć karaluchy w domu?

Karaluchy to wyjątkowo uciążliwe owady. Mogą pojawić się w domu niespodziewanie i bardzo szybko się rozmnożyć, stanowiąc trudną do wytępienia plagę. Karaluchy są prawdziwą zmorą, gdyż niszczą zapasy żywności i przenoszą groźne choroby. Bytuje na nich kilkadziesiąt drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym grzyby, tasiemce i wirusy. Wywołują alergie, ale grożą też m.in. gruźlicą, zapaleniem wątroby typu B czy durem brzusznym. Walkę z karaluchami należy podjąć jak najszybciej, by nie zdążyły się rozprzestrzenić. Zanim będzie konieczna pomoc specjalisty, można wytępić te owady domowymi sposobami.

Jak zapobiec inwazji karaluchów?

Karaluchy lubią ciepło i wilgoć, dlatego tak chętnie ściągają do naszych domów. Pojawiają się zazwyczaj tam, gdzie jest brud i nieporządek. Zwabiają je resztki jedzenia, okruszki z chleba czy plamy po napojach. Dlatego pierwszym krokiem w walce z karaluchami jest regularne sprzątanie całego domu. Należy wyczyścić wszystkie szafki, szczelnie zamknąć opakowania z żywnością, regularnie opróżniać kosz i wymyć wszystkie powierzchnie. Warto również na bieżąco sprawdzać, czy żywność (np. owoce i warzywa) jest świeża.

Reklama

Ważnym środkiem prewencyjnym, który warto wykonać, jest uszczelnienie wszelkich szpar w murach, ścianach i wykładzinach. Karaluchy łatwo się prze nie przeciskają i składają w nich jaja. Sprawdźmy też wszelkie przestrzenie przy rurach i innych instalacjach.

Zwalczanie karaluchów przy użyciu kwasu borowego

Jeśli już zauważymy karaluchy w domu, należy jak najszybciej postarać się je zwalczyć. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się karaluchów jest kwas borowy z cukrem. Kwas ten można zakupić w niemal każdej aptece i w sklepach z artykułami chemicznymi. Zabija owady, a przy tym jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Kwas borowy i cukier należy wymieszać ze sobą w równych proporcjach i porozkładać w miejscach lubianych przez karaluchy, np. pod szafami, w zakamarkach i szczelinach. Cukier zwabi owady, a kwas je zabije.

Pułapka na karaluchy z fusów po kawie

Można również przygotować pułapkę na karaluchy z fusów po kawie. Ich zapach przyciągnie owady znajdujące się w domu. Należy zaparzyć sporą ilość kawy i odlać płyn lub wypić. Fusy umieszczamy w słoiku lub innym naczyniu o stromych ściankach. Karaluchy już się z nich nie wydostaną. Rano można zalać pułapkę ze złapanymi owadami wrzątkiem i powtórzyć procedurę wieczorem.

Piwo przysmakiem dla karaluchów

Do przygotowania pułapki przyda się także piwo, za którym karaluchy przepadają. Wystarczy nasączyć nim szmatkę lub ręcznik i położyć w miejscach, gdzie mogą przebywać owady. Karaluchy ściągną do pułapki i padną upojone alkoholem, zanim uciekną. Rano należy je zebrać i zalać wrzątkiem lub wrzucić do ognia. Procedurę powtarzamy przez następne dni, aż pozbędziemy się

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sposób na karaluchy | karaluchy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama