Jak Bóg przykazał!

Bestseller sprzedany w kilkusettysięcznym nakładzie i nagrodzony najbardziej prestiżową włoską nagrodą Premio Strega za 2007 rok.

"Jak Bóg przykazał" to pierwsza, po pięcioletniej przerwie, powieść tego autora. Czyta się ją błyskawicznie, z przejęciem i dużą przyjemnością. Przede wszystkim ze względu na język: jędrny, żywy, porywający. Ammaniti łączy w swojej książce realizm z czarnym humorem, znajduje to naturalnie swoje odzwierciedlenie w formie i przejawia się w języku: zaczepnym, kolokwialnym, pełnym wulgaryzmów.

Reklama

Poza samą historią, która ma w sobie dużo dramatyzmu i pełna jest groteskowych rysów, pisarz umiejętnie pokazuje specyfikę prowincjonalnego życia na peryferiach współczesnego włoskiego miasta; ciekawe i wiarygodne są liczne, nawet drugo- i trzecioplanowe postaci, nieledwie naszkicowane, ale każdorazowo obdarzone cechami, dzięki którym stają się bardzo sugestywne, a zarazem na tyle charakterystyczne, że z powodzeniem składają się na zróżnicowaną galerię typów ludzkich.

Bohaterowie Ammanitiego to ludzie tacy sami jak ci, którzy żyją obok nas. Tyle że mało kto potrafi o tym tak napisać. Autor Jak Bóg przykazał bardzo umiejętnie pokazuje prozę świata, jego pospolitość oraz wychwytuje dynamikę rzeczy, za sprawą której banalne i pozornie nieszkodliwe sytuacje oraz postaci degenerują i zamieniają dotychczas monotonne życie w prawdziwe piekło. A granica między tymi dwoma porządkami potrafi być niesłychanie cienka. Tym bardziej, że piekło świata, w którym żyjemy, jest pochodną tego, które mamy w głowie.
Weź udział w konkursie!
Niccolo Ammaniti
Jak Bóg przykazał

Wydawnictwo Muza
Dowiedz się więcej na temat: Bóg

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje