Jak chronić zwierzęta przed upałami?

Trwa okres upałów. Dokuczają i zagrażają one nie tylko ludziom, ale także roślinom i zwierzętom. Coraz więcej naszych pupili pada ofiarą przegrzania w wyniku długotrwałego przebywania w upale bez zabezpieczenia. Niestety, ale wina za tego typu zdarzenia leży zazwyczaj po stronie właścicieli, którzy nie ochronili zwierzęcia przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wszystkim posiadaczom psów, kotów oraz innych zwierząt podpowiadamy, w jaki sposób zabezpieczyć nasze pupile przed przegrzaniem.

article cover
©123RF/PICSEL

Unikaj wyprowadzania zwierząt na zewnątrz, gdy jest upalnie

©123RF/PICSEL

Jeśli na zewnątrz jest upalnie, należy bezwzględnie unikać wyprowadzania wtedy naszych pupili na spacery, a także pozostawiania ich w nasłonecznionych miejscach. Mowa tutaj szczególnie o psach, które są w kojcach, a także kotach lubiących wylegiwać się w słońcu. Psy powinny mieć przy budzie duże naczynie z wodą, w którym będą mogły się ochłodzić. W kojcu powinny znajdować się również zadaszenie lub drzewo, które zapewni zwierzęciu cień.

Zabierz wodę na spacer

Zwierzęta, a w szczególności psy, bo to właśnie je najczęściej wyprowadzamy na spacer, często padają ofiarą przegrzania. By tego uniknąć, warto zabrać na spacer butelkę z wodą, którą w każdym momencie będziemy mogli napoić naszego czworonoga. Jeśli zabieramy zwierzę w podróż, również warto zapakować wodę. W wyniku wysokiej temperatury nasz pupil może zasłabnąć. Woda będzie wówczas jak znalazł.

W domu postaw wiatrak lub włącz klimatyzację

©123RF/PICSEL

Zwierzętom domowym właściciele powinni zapewnić chłodne i wilgotne powietrze, a także często wietrzyć pomieszczenia, w których pupile się znajdują. Dzięki temu zwierzęta nie będą męczyć się podczas upału.

Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia w aucie, gdy jest upał

Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie, gdy na zewnątrz jest upalnie, może skończyć dla niego tragicznie. Niemało jest wypadków spowodowanych przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Nawet, gdy zwierzę zostało uratowane, na długo pozostanie w nim trauma.

Pamiętaj o małych zwierzakach

Pamiętajmy, że na działanie promieni słonecznych nie można narażać również zwierząt, które przebywają w domu. Mowa o królikach, świnkach morskich czy chomikach. Należy zapewnić im odpowiednią ilość wody, a także chłodne powietrze. Pod żadnym pozorem nie można wystawiać ich na słońce.

Zapewnij zwierzęciu zapas wody

Nasze pupile zawsze powinny mieć zapas wody, a w okresie letnim w szczególności. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko pojawienia się udaru oraz przegrzania organizmu.

Jakie konsekwencje zdrowotne dla zwierząt może przynieść przebywanie w upale?

©123RF/PICSEL

Oto konsekwencje, jakie może przynieść długotrwałe przebywanie zwierzęcia w upale:

* udar cieplny;

* przegrzanie organizmu;

* poparzenia na ciele;

* choroby układu pokarmowego.

Z nich wszystkich zdecydowanie najgroźniejszy jest udar, który może prowadzić do śmierci. Oto objawy, które pomogą nam go rozpoznać:

* silnie ziajanie, które bardzo często połączone jest ze ślinotokiem;

* szybkie i płytkie oddechy;

* blade, sine oraz lepkie i suche błony śluzowe;

* przyspieszona akcja serca;

* hipertermia;

* utrata przytomności, śpiączka, drgawki.

Jeśli zauważymy u naszego zwierzęcia objawy udaru, należy od razu reagować. Na początek dzwonimy po odpowiednią pomoc, czyli pogotowie weterynaryjne. W międzyczasie układamy zwierzę na boku w chłodnym miejscu, następnie otwieramy delikatnie jego pysk i wyjmujemy język, aby nie zasłaniał wyjścia do gardła. Jeżeli drogi oddechowe są drożne, na głowie oraz klatce piersiowej zwierzęcia kładziemy nawilżoną szmatkę. Później delikatnie polewamy pupila wodą. Pamiętajmy, by naszemu zwierzęciu nigdy nie podawać leków bez uzgodnienia tego z weterynarzem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas