Jak dbać o psa zimą - o czym należy pamiętać
Zima to piękna lecz wymagająca pora roku. Jest ona ciężka szczególnie dla zwierząt. Mróz i przenikliwy wiatr, posypane solą chodniki i ulice, które podrażniają psie łapy czy śnieg przyklejający się do sierści, to tylko niektóre niedogodności, z którymi mierzą się nasze czworonogi. Oczywiście każdy pies uwielbia spacery czy zabawy w śniegu, jednak warto poznać najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji psa zimą, by pomóc mu przetrwać ten czas bez najmniejszych niedogodności.
Największe zagrożenia dla psa w zimie
W zimie należy dołożyć szczególnych starań, by zadbać o swojego psa. W trakcie tych najchłodniejszych miesięcy roku, najbardziej niebezpieczne dla czworonoga mogą być odmrożenia i hipotermia.
Odmrożenia - dochodzi do nich, gdy pies marznie, kończyny są najbardziej narażone na odmrożenie. Należy być szczególnie uważnym by nie przegapić pierwszych oznak odmrożenia - bladej lub poszarzałej skóry, która staje się zimna. W wyniku zaawansowanego odmrożenia skóra staje się czarna.
Hipotermia - mamy z nią do czynienia, gdy pies przez długi czas przebywa na zewnątrz w niskich temperaturach, gdy przemoknie lub ma problemy z krążeniem i ogólnym stanem zdrowia. Poznać, że pies jest w hipotermii można po tym, że zaczyna drżeć i ma zimne uszy i łapy. W miarę postępu hipotermii zwierzę zaczyna zachowywać się apatycznie, jest skostniałe. Kolejny etap, który stanowi już zagrożenie dla życia psa, to zwolnienie pracy serca, spowolniony oddech i brak reakcji na bodźce.
Jak dbać o psa - najważniejsze zasady
Pies na zewnątrz - zima dla psów żyjących na zewnątrz jest zawsze najcięższa do zniesienia. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie ich budy przed mrozem i wiatrem, legowisko powinno zapewniać mu ciepłe i suche schronienie przed śniegiem i chłodem. Podczas mrozów pies powinien mieć możliwość spędzania nocy w ciepłym pomieszczeniu. Należy pamiętać także o odpowiedniej diecie dla psów żyjących na zewnątrz. Powinny one dostawać ciepłe posiłki, woda również nie powinna być zimna i należy sprawdzać, czy nie zamarzła. Kolejną ważną kwestią jest ruch. Dzięki niemu zwierzę ma możliwość rozgrzać się przebywając na zewnątrz. Z tego powodu powinien mieć nieograniczoną możliwość poruszania się. Pies nie powinien być na uwięzi ani w kojcu.
Krótsze spacery - w trakcie mroźnych zimowych dni najlepiej ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Spacery powinny być na tyle długie, by pies spokojnie załatwił swoje potrzeby fizjologicznie, jednak nie warto tego czasu przedłużać, by pupil się nie przeziębił.
Temperatura w domu - różnica temperatur w domu i na zewnątrz w zimie jest bardzo duża. Nie jest to korzystne dla naszych czworonogów. Nie przegrzewaj mieszkania (domu), a jeśli twój pupil ma legowisko ustawione przy kaloryferze, przenieś je w inne miejsce. Suche i ciepłe powietrze w trakcie okresu grzewczego negatywnie wpływa również na kondycję i wygląd sierści psa (staje się ona matowa i może wypadać).
Pielęgnacja łap - największym zagrożeniem dla psich łap w zimie jest nie tyle zimny śnieg czy lód, co sól, którą posypuje się chodniki i ulice. Sól podrażnia opuszki łap, może prowadzić do pęknięć skóry i powodować bolesne rany. Dobrą praktyką jest przemywanie łap psa wodą lub ich wycieranie każdorazowo po powrocie do domu. W przypadku psów z dłuższą sierścią na łapach zaleca się jej przycinanie (na podeszwach). Śnieg i zanieczyszczenia mogą przyczepiać się do sierści, tworząc zbite kulki, trudne do usunięcia. Może to powodować dyskomfort i ból podczas chodzenia, ponadto przez zbyt długą sierść, pies łatwiej traci przyczepność na śliskiej nawierzchni. Po powrocie ze spaceru należy usuwać pozostałości śniegu, ponieważ mogą one prowadzić do podrażnień i odmrożeń.
Opuszki psich łap są bardzo wytrzymałe, jednak w kontakcie ze śniegiem, zanieczyszczeniami i solą mogą ulec podrażnieniom, które są dla czworonoga nieprzyjemne i bolesne. Aby należycie zabezpieczyć psie łapy podczas zimowych spacerów, warto stosować specjalne kosmetyki do łap psa. Są to kremy, maści czy balsamy, które nawilżają opuszki łap i pełnią funkcję ochronną. Te ochronne można zastosować przed wyjściem na spacer, natomiast nawilżające - po powrocie do domu (na czyste i suche opuszki).
Ubranka dla psów - ubranka i obuwie dla psów to popularne rozwiązanie, które ma na celu zapewnienie zwierzęciu lepszej ochrony przed zimnem i wiatrem oraz zanieczyszczeniami i solą. Ubranka dla psów powinno się zakładać zwłaszcza tym czworonogom, które nie mają podszerstka, jednak w trakcie dużych mrozów ciepła pelerynka będzie dobrym wyborem dla każdego psa. Buty dla psów mogą okazać się ratunkiem dla tych czworonogów, których łapy są szczególnie wrażliwe i podatne na uszkodzenia lub na których już pojawiły się ranki (buty chronią przed dalszym zanieczyszczeniem rany i potęgowaniem bólu z tym związanego).