Reklama

Reklama

​Jak naprawdę wyglądała Matka Boża?

Ku jej chwale powstało nie tylko wiele pieśni, ale także rzeźb czy obrazów. Przyglądając się sporej liczbie wizerunków Matki Boskiej, nie sposób nie zauważyć różnic w przedstawieniach. Młoda dziewczyna w błękitnej szacie czy dostojna matrona? Jak wyglądała naprawdę Maryja?

W Piśmie Świętym próżno szukać opisu wizerunku Maryi. Na kartach Biblii znajdują się tylko enigmatyczne informacje o jej pochodzeniu oraz młodym wieku. Znacznie więcej o tym, jak wyglądała Matka Boża, mogą powiedzieć wiernym objawienia. Jak opisują Matkę Zbawiciela, ci którzy twierdzą, że ją widzieli?

Objawienia: najstarsze i najbardziej znane

Jedno z najstarszych uznawanych przez kościół objawień miało mieć miejsce w XVI wieku i to jemu wierni zawdzięczają wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Na terenie współczesnego Meksyku Maryja objawiała się Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi wielokrotnie. Podczas ostatniego spotkania na jego płaszczu w cudowny sposób miał pojawić się jej wizerunek: kobieta o ciemnej karnacji w czerwonej szacie i niebieskim płaszczu zakrywającym głowę.

Reklama

Z kolei jednymi z bardziej znanych na świecie objawień są te w Medziugorje. Pierwszy raz Maryja Panna miała ukazać się szóstce dzieci w 1981 roku, a według świadectw objawia się wiernym aż do dziś. Opisywana jest jako kobieta o delikatnej twarzy i łagodnych oczach.

Jej wizerunek znamy przede wszystkim z rzeźb: kobieta ubrana w długą, błękitną szatę z białym welonem na głowie. Ale to nie wszystkie znane przedstawienia Matki Bożej.

Objawienia w Lourdes

W 1858 roku 14-letnia Bernadette Soubirous dostąpiła niezwykłej łaski. Córce młynarza miała się objawić bowiem Matka Boska. Nieopodal Lourdes, w grocie Massabielle, dziewczynka zobaczyła Maryję aż 18 razy.

W swoim świadectwie Bernadette wspomina nie tylko o wyjątkowo młodym wieku Najświętszej Maryi Panny, ale także o jej niezwykłej urodzie, określając ją jako "piękną panią". Postać ubrana była w białą suknię, która była przepasana niebieską wstęgą, trzymała także różaniec.

Wykonana na pamiątkę tych wydarzeń figurka nie spełniła jednak oczekiwań Bernadette. Według dziewczynki była zbyt wiekowa oraz znacznie starsza od postaci, która jej się ukazała.

Objawienia w Fatimie

Uważa się, że Matka Boska objawiła się także trójce dzieci w Portugalii. Franciszek oraz Hiacynta Marto, a także Łucja dos Santos w 1917 roku mieli kilkukrotnie doświadczyć spotkania z Maryją, która przekazała im trzy Tajemnice Fatimskie.

Dzieci widziały ją jako młodą kobietę, od której bił niesamowity blask. Podobnie jak Bernadette Soubirous wskazują na jej niezwykłą urodę. Bosa postać ubrana była w białą szatę ze złotymi zdobieniami oraz płaszcz, który okrywał ją od stóp do głowy. W dłoniach, który trzymała złożone jak do modlitwy, miała różaniec.

***

Zobacz również:

Proroctwo księdza Tischnera. Słowa sprzed lat wywołują dreszcze
Proroctwo kardynała Wyszyńskiego. Co zdradził na łożu śmierci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Matka Boska | Maryja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama