Jak naprawdę wyglądali Jezus, Maryja i Józef? Teorie są różne
Wraz z postępem w różnych dziedzinach nauki coraz więcej możemy dowiedzieć się nawet o odległej przeszłości. Jak naprawdę wyglądał Jezus i Matka Boska? Jakimi sposobami posługują się badacze, by stawiać swoje hipotezy na takie tematy? Sprawdźmy.
Głównym zabytkiem, na którym możemy oprzeć się w badaniach naukowych nad prawdziwym wyglądem Zbawiciela, jest Całun Turyński. To lniane płótno, na którym odbite jest ciało martwego mężczyzny. Według tradycji kościoła rzymskokatolickiego tym mężczyzną był właśnie Chrystus, kilka chwil po zdjęciu z krzyża. Wizerunek jest bardzo wyraźny, dzięki czemu, od dawna jest obiektem badań. Ostatnie, przez ponad 15 lat, prowadził Alvaro Blanco wraz z grupą naukowców.
Wedle jego zaleceń grupa artystów wykonała niedawno silikonowo-lateksową rzeźbę przedstawiającą dokładne, trójwymiarowe hiperrealistyczne odbicie postaci z całunu turyńskiego.
Dzieło dopracowane jest każdym szczególe, aż po włosy i pojedyncze piegi. Widoczne są też rany powstałe po ukrzyżowaniu, biczowaniu i założeniu korony cierniowej — Katolicka Agencja Informacyjna podkreśla, że nie pominięto żadnego detalu.
"Gdy po raz pierwszy ujrzałem gotową rzeźbę, byłem przekonany, że stanąłem przed Jezusem z Nazaretu" - powiedział kurator wystawy Alvaro Blanco podczas oficjalnej prezentacji, cytowany przez CNA.
Ten niesamowity fizyczny dowód dokładnych badań naukowych, a równocześnie dzieło sztuki przedstawiające Jezusa można oglądać na wystawie w katedrze w Salamance. W planach na przyszłość jest jego wystawienie obok oryginalnego Całunu Turyńskiego.