Jak odstraszyć komary? Skuteczne sposoby

Letnie temperatury mają swoje złe i dobre strony - co prawda, bardzo pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i wzmacniają naszą witalność, ale jednocześnie działają aktywizująco na komary i przyciągają je niczym magnes. A jak wiadomo te małe owady potrafią nieźle uprzykrzyć nam życie i zamienić świetnie zapowiadający się wypad za miasto czy aktywny wypoczynek na łonie natury w bolesny koszmar. Jak skutecznie i jednocześnie możliwie najbardziej naturalnie zabezpieczyć się przed atakiem komarów? Poniżej prezentujemy sprawdzone metody.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak nie prowokować komarów?

©123RF/PICSEL

Zanim jeszcze zaopatrzysz się lub przyrządzisz najbardziej skuteczne preparaty chroniące nas przed inwazją komarów, warto uświadomić sobie, że często niejako sami je prowokujemy i do siebie przyciągamy. Czym konkretnie? Choćby wilgocią, która pojawia się na na naszym ciele w efekcie pracy gruczołów potowych albo mocno owocowymi kosmetykami, w tym przede wszystkim perfumami lub ciemnymi kolorami ubrań. Jeśli zatem planujesz spędzić wieczór na świeżym powietrzu, przed wyjściem weź staranną kąpiel i załóż odpowiedni strój. To pierwsze kroki do sukcesu w walce z komarami.

Uwaga! Jeśli nie chcesz wpaść z przysłowiowego deszczu pod rynnę i umykając przed komarami nie znaleźć się na celowniku innych owadów, dobierając strój nie zapomnij, że osy i pszczoły uwielbiają żółty i pomarańczowy kolor. Lepiej postaw na inne odcienie.

Jakie olejki eteryczne odstraszą komary?

Jeśli jesteś zwolennikiem nieinwazyjnych metod i chcesz pozbyć się komarów bez sięgania po ogólnodostępne w sklepie środki chemiczne, zainwestuj w olejki eteryczne. Są równie skuteczne w działaniu, a przy tym znacznie mniej inwazyjne. Wybór mamy ogromny, ale najlepiej postawić na olejek: goździkowy, z trawy cytrynowej, eukaliptusowy, rozmarynowy, cydrowy, bazyliowy, tymiankowy, z kopru włoskiego, cytrynowy, pomarańczowy, z liści cynamonowca, lawendowy, czy z mięty pieprzowej. Te dwa ostatnie odstraszą nie tylko komary, ale też rozmaite gryzonie czy pajęczaki.

Jak najlepiej stosować olejki eteryczne?

©123RF/PICSEL

Olejki eteryczne są produktami naturalnymi, ale mogą - choć wcale nie muszą - wywołać reakcje niepożądane, dlatego należy trzymać się zasady, że wolno nakładać je na skórę po wcześniejszym rozcieńczeniu i zawsze z umiarem. Codzienna aplikacja w ogóle nie wchodzi w grę, podobnie jak ich stosowanie podczas ekspozycji na ostre słońce. Wyjątkową ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży. Z kolei nie zaleca się stosowania olejków eterycznych w przypadku bardzo małych dzieci - do lat trzech.

Jak przygotować środek odstraszający owady?

Aby domowy środek odstraszający komary okazał się w pełni skuteczny, najlepiej stworzyć mieszankę z trzech-pięciu olejków eterycznych. Od czego zacząć? Należy je przede wszystkim rozcieńczyć w oleju bazowym. Świetni sprawdzi się w tej roli olej słonecznikowy, ze słodkich migdałów, z pestek winogron lub jojoba. Dobrze się wchłonie i jednocześnie utrzyma na skórze. Finalne stężenie mieszanki eterycznej nie powinno przekraczać 5-10 procent.

Przepis na domowy olejek, który odstraszy komary

Potrzebne składniki:

- 100 ml oleju bazowego - przykładowo z pestek winogron lub słonecznikowego

- 30 kropli olejku z trawy cytrynowej

- 30 kropli olejku goździkowego

- 20 kropli olejku eukaliptusowego

Sposób przygotowania:

Połącz starannie olejki eteryczne z olejem bazowym. Gotową mieszankę aplikuj na skórę w miejscach szczególnie zagrożonych, omijając okolice oczu. Aplikację powtarzaj co dwie godziny. Gotowy środek przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

Spray odstraszający komary

©123RF/PICSEL

Potrzebne składniki:

- 100 ml wody

- 15 kropli olejku trawy cytrynowej

- 15 kropli olejku lawendowego

Przygotowanie:

Do buteleczki z atomizerem wlej wodę i dodaj olejki eteryczne. Całość wstrząśnij. Gotowy spray rozpylaj na ciele, ubraniach oraz wokół siebie. Czynność powtarzaj co trzydzieści minut.

Środek odstraszający komary na bazie octu

Potrzebne składniki:

- 200 ml octu jabłkowego

- 2 liście orzecha włoskiego

Sposób przygotowania:

Liście orzecha włoskiego starannie oczyść wodą, osusz i drobno posiekaj nożem. Zalej octem i gotuj przez około 10 minut. Przecedź i wystudź. Gotową miksturę aplikuj na ciało.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas