Jak oduczyć psa sikania w domu?

Wracasz do domu po męczącym dniu w pracy i jedyne, o czym marzysz, to relaks na sofie z ukochanym czworonogiem. Ten wita cię radośnie machając ogonem. Twój uśmiech przygasa jednak, gdy kątem oka widzisz mokrą plamę na ulubionym dywanie. Jak przeprowadzić skuteczny trening czystości u psa i oduczyć go sikania w domu?

article cover
©123RF/PICSEL

Szczenięta

©123RF/PICSEL

Trzeba wiedzieć, że szczenię do około piątego miesiąca życia nie jest w stanie długo wytrzymać bez zaspokajania potrzeb fizjologicznych, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Mały pies oddaje mocz zawsze po drzemce, jedzeniu i intensywnej zabawie - zachowajmy wtedy czujność i wynieśmy psa na zewnątrz, nie czekając na sygnały od niego.

Obserwacja zachowań

Najlepszą metodą jest wnikliwa obserwacja zachowań szczeniaka - on sygnalizuje, że musi oddać mocz. Maluch najczęściej przerywa daną czynność, zaczyna węszyć i chodzić w kółko. W ten sposób szuka odpowiedniego miejsca do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.

System kar czy nagród?

Może się zdarzyć, że malutki piesek zapomni się i odda mocz bez "zapowiedzi". Irytacja czy podniesiony ton głosu nie są dobrą metodą wychowawczą. Zdecydowanie skuteczniejsze jest nagradzanie pożądanych zachowań. Wystarczy czuły dotyk czy smakołyk w sytuacji, która przybliża go do właściwego postępowania. Nagradzaj każdy sygnał - taki jak podejście pod drzwi wejściowe i nie szczędź czułości, gdy piesek załatwi się na zewnątrz. Maluch zapamięta taką nagrodę: skojarzy z aktualną czynnością i otoczeniem.

Powrót do dawnych nawyków

©123RF/PICSEL

Szczeniaki mają swoje prawa. Co w sytuacji, gdy pies już zachowywał czystość w domu, a ostatnio zdarza mu się zostawiać kałuże w domu? Przyczyną może być choroba, należy przede wszystkim zabrać pupila do weterynarza. Źródłem zmiany zachowania może też być jakieś traumatyczne wydarzenie, którego doświadczył pies. Jeśli czuje się zagrożony, będzie oddawał mocz w miejscu, w którym czuje się najbardziej bezpiecznie: najczęściej będzie to właśnie dom.

Nieczytelne sygnały

Wprowadzenie podkładów, gazet czy pieluch do siusiania dla psów zdecydowanie wydłuży przebieg treningu czynności. Zwierzę nie rozróżnia przedmiotów leżących na ziemi. Dla niego mata czy pielucha nie różni się od chodniczka, którego używasz dla celów dekoracyjnych. Stosując takie przedmioty wysyłamy komunikat, który zwierzę odczytuje wprost: można sikać w domu. Im dłużej to trwa, tym mocniej utrwalany jest nawyk obsikiwania przedmiotów leżących na podłodze.

Zaufanie

©123RF/PICSEL

Mimo długotrwałego treningu czystości znów wdepnąłeś w mokrą plamę na dywanie? Pohamuj się przed krzykiem. Pies po fakcie nie skojarzy twoich wrzasków z tym, co zdarzyło się jakiś czas wcześniej (temu). Taka sytuacja sprzyjać będzie jedynie budowaniu braku zaufania do człowieka.

Najskuteczniej na bieżąco

Korekta zachowania ma sens tylko wtedy, gdy stosujesz ją w trakcie wykonywania przez psa niepożądanej czynności. Jeśli przyłapiesz go na siusianiu w pomieszczeniu, przerwij tę czynność na przykład głośnym klaśnięciem i szybko wynieś psa na trawę, by tam mógł spokojnie dokończyć swoją czynność.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas