Jak pielęgnować żywą choinkę, by szybko nie gubiła igieł?

Święta Bożego Narodzenia już za kilka dni. W wielu domach zagości świeża i pachnąca, żywa choinka. Niestety suche powietrze nie sprzyja naturalnym drzewkom ozdobnym. Jej intensywny zapach wygasa bardzo szybko, a igły opadają po kilku dniach. Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł szybko i cieszyła nas jak najdłużej?

Wspólne dekorowanie choinki to magiczny czas
Wspólne dekorowanie choinki to magiczny czas123RF/PICSEL

Jaką żywą choinkę wybrać żeby stała dłużej?

Każdy chce mieć w swoim domu lub mieszkaniu pachnącą lasem choinkę. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, iż żywa choinka lubi szybko gubić swoje igły. W dużej mierze przyczynia się do tego suche powietrze oraz nienaturalne środowisko dla tych drzewek. Chcąc cieszyć się jak najdłuższą żywotnością choinki, trzeba pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych oraz wyborze trwałego drzewka. Po pierwsze - zależy czy decydujemy się na drzewko cięte czy doniczkowe. To drugie można podlewać, co oznacza, że posłuży nam nieco dłużej. Druga ważna kwestia - podczas kupna zwracaj uwagę na to, czy igły mają intensywny, zielony kolor. Gałązki powinny być elastyczne i giętkie. To świadczy o świeżości choinki. Najszybciej igły gubi świerk pospolity, a najdłużej trzyma je świerk srebrny lub kłujący, a także jodła.

Co zrobić, żeby choinka nie gubiła igieł?

Świeża, pachnąca choinka, to dekoracja każdego domu
Świeża, pachnąca choinka, to dekoracja każdego domu123RF/PICSEL

Naturalne drzewka iglaste swoją popularność zawdzięczają wspaniałemu zapachowi oraz aurze, jaką wokół siebie roztaczają. Pomagają stworzyć niepowtarzalny i świąteczny nastrój oraz są piękną dekoracją domu. Przedstawiamy wam kilka patentów, które pomogą w utrzymaniu choinki jak najdłużej.

Nie ustawiamy choinki blisko kaloryfera i innego źródła ciepła

Temperatura w miejscu ustawienia drzewka nie powinna przekraczać 20°C. Jeśli masz choinkę doniczkową, pamiętaj, aby codziennie ją podlewać. Patent dla choinki ciętej jest prosty. Tuż przed włożeniem jej na stojak przytnij jej pień o około 3 cm. Drzewo włóż do wiadra z letnią wodą i pozostaw na kilka minut. Ten zabieg pozwoli na nawodnienie choinki oraz sprawi, że zachowa świeżość na dłużej.

Odpowiednie podłoże

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu drzewka oraz temperaturze
Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu drzewka oraz temperaturze123RF/PICSEL

Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. Cięte drzewo choinkowe zraszaj codziennie zimną wodą w sprayu. Warto jest dodać raz na kilka dni specjalną odżywkę, zawierającą witaminy i mikroelementy. To sprawi, że choinka będzie się lepiej trzymać.

Dekoracja i zabezpieczenie

Aby nie obciążyć choinki zbyt dużą ilością świątecznych ozdób, należy dobrać ich ilość i wielkość do grubości drzewka świątecznego. Delikatniejsze gałązki mogą się połamać pod ciężarem bombek i łańcuchów. Dekorując choinkę, lepiej postawić na światełka ledowe, niż standardowe, ponieważ wytwarzają mniej ciepła. Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, należy choinkę odpowiednio zabezpieczyć np. dekoracyjnym płotkiem. Oprócz tego, drzewko trzeba ustawić z daleka od szafek i kanap.

Tradycja zdobienia choinek sięga już końca XV wieku i wywodzi się z zachodniej Europy. W Polsce obyczaj ten przyjął się dopiero XIX wieku. Wcześniej na terenach naszego kraju popularne było stawianie w izbach snopków zboża, a na podłodze rozkładano siano i dekorowano żłobek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas