Jak pomóc przetrwać naszym pupilom Sylwestra?

Sylwester i karnawał jest dla naszych pupili szczególnie ciężki, choć dla nas to czas radości i beztroskiej zabawy. Psy i koty jednak nie podzielają naszego entuzjazmu, ponieważ świętowanie Nowego Roku często połączone jest z wystrzałem fajerwerków, które wzbudzają u naszych pupili strach. Dlaczego? Zwierzęta mają o wiele bardziej wyczulony słuch niż ludzie! Jak temu zaradzić? Jak pomóc pupilowi w sylwestra? Oto garść wskazówek.

Zadbaj o swojego pupila w Sylwestra
Zadbaj o swojego pupila w Sylwestra123RF/PICSEL

Jak zwierzęta reagują na fajerwerki?

Często zdarza się, że ludzie nie rozumieją zachowania swoich czworonożnych przyjaciół. Wystrzał petard powoduje u zwierząt strach i dezorientację. Duże natężenie dźwięku prowadzi do różnych zaburzeń zachowania pupila, które mają kilka objawów: ślinotok, nerwowe ruchy (w tym kręcenie się wkoło własnej osi), wydawanie różnych dźwięków (szczekanie, wycie, głośne miauczenie). Do poważniejszych symptomów zaliczyć można: kołatanie serca, drżenie ciała czy przyspieszenie oddechu. Najczęściej zwierzęta, które panicznie boją się huku petard, szukają cichego i spokojniejszego miejsca za łóżkiem lub w ciemnym kącie. Każde zwierzę może indywidualnie przeżywać strach i lęk związany z głośną sylwestrową nocą. Istnieje jednak wiele niezawodnych metod, które pomogą złagodzić dyskomfort psa czy kota, spowodowany hukiem petard.

Sposoby na przetrwanie sylwestrowej nocy

Koty i psy mogą bać się huków petard
Koty i psy mogą bać się huków petard123RF/PICSEL

Jeśli twój pupil jest szczególnie wrażliwy na głośne dźwięki, w sylwestra powinniśmy zostać w domu. Pozostawienie pupila samego, który dodatkowo źle znosi ten czas, jest złym pomysłem. Oto kilka złotych rad na sylwestra dla właścicieli czworonogów:

  • ostatni spacer powinien odbyć się koło godziny 20. Trzymajmy psa na smyczy, gdyż głośny wybuch fajerwerków może go wypłoszyć. Omijamy parki, skwerki i otwarte przestrzenie,
  • środki uspakajające podajemy zawsze po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem,
  • zamykamy okna i zasłaniamy firanki. W czasie kumulacji wybuchów najlepiej schować się razem z psem do łazienki. Dodatkowo, aby zagłuszyć wybuch fajerwerków, puśćmy głośno muzykę,
  • starajmy się być blisko psa i głaskać go po łebku, ale nie przytulamy na siłę!
  • w żadnym wypadku nie wolno przywiązywać psa do nogi stołu bądź innego mebla.

Może się też zdarzyć, że pies lub kot coś rozbije, potłucze lub połamie. Nie karćmy zwierzęcia za to zachowanie, gdyż to nie jest jego wina. W stresie zwierzę próbuje uciekać, szuka schronienia i wtedy łatwiej o uszkodzenie wyposażenia wnętrza.

Co robić, gdy zwierzę zostanie poszkodowane?

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Niestety los bywa przewrotny i zdarzają się wypadki, w których zwierzę może być poszkodowane. Co może się złego przytrafić? Istnieją przypadki, gdy pies lub kot wystraszone hukiem petard uciekają lub chowają się w niebezpieczne miejsce. Może też zdarzyć się przypadek, gdy pupil dostanie ataku serca albo wpadnie pod nadjeżdżający samochód. Jak w takim przypadku zareagować i udzielić pomocy?

Pierwsza pomoc u psa

Po pierwsze należy zachować spokój. Nie dodawajmy psu niepotrzebnego stresu. Poniżej krok po kroku zasada udzielenia pierwszej pomocy u psa.

  1. Jeśli pies stracił przytomność, w pierwszej kolejności oceniamy podstawowe parametry życiowe u psa - takie jak oddech czy tętno.
  2. Następnie sprawdzamy drożność dróg oddechowych, jeśli pies jest nieprzytomny, należy umieścić go na prawym boku, głowę odchylić do góry, co ułatwi mu oddychanie.
  3. Jeśli pies nie oddycha, niezwłocznie należy przystąpić do reanimacji.
  4. Uciskamy klatkę piersiową tuż za łokciem z siłą dostosowaną do wielkości psa, wykonując przy tym 100 uciśnięć na minutę, wykonujemy dwa wdechy.

To tylko podstawowe kroki, jakie można wykonać, chcąc pomóc zwierzakowi, ale mogą stać się one niezbędne w przypadku ratowania jego życia.

Pierwsza pomoc u kota

Znajomość pierwszej pomocy zwierząt jest bardzo ważna
Znajomość pierwszej pomocy zwierząt jest bardzo ważna123RF/PICSEL

Pierwsza pomoc u kotów jest dość podobna, ale nieco się różni. Oto jak w kilku krokach zrobić sztuczne oddychanie:

  1. Połóżmy kota na twardej powierzchni, otwórzmy usta i lekko przechylmy głowę, jednocześnie wyciągając jego język (w razie potrzeby należy oczyścić usta z zakrzepów krwi lub wymiotów).
  2. Zastosujmy metodę oddychania usta-usta (weźmy pod uwagę wielkość kota i zmniejszmy intensywność oddechów).

Ile oddechów należy wykonać? Około 20 razy na minutę. Inną metodą, ale mniej skuteczną, jest naciskanie klatki piersiowej z tą samą częstotliwością z odpowiednim naciskiem.

Każdy właściciel zwierzęcia powinien znać podstawowe zasady udzielenia pierwszej pomocy swojemu pupilowi. To może uratować jego życie, a żaden Sylwester nie jest wart, aby jakiekolwiek zwierzę ucierpiało lub, co gorsza, przepłaciło ten czas swoim życiem. Zatem pamiętajmy nie tylko o nas samych i dobrej zabawie, ale także o naszych pupilach. W większych miastach mamy dostęp do klinik weterynaryjnych, które są czynne nawet w takie święta jak sylwester.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas