Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej?

Biedronka, nazywana potocznie bożą krówką albo petronelką, jest spotykana zarówno na łąkach, jak i w miastach. Za sprawą swojego sympatycznego i oryginalnego wyglądu, często pojawia się w piosenkach i wierszykach dla dzieci. Biedronka siedmiokropka jest przedstawicielką chrząszczy z gatunku biedronkowatych, która jest bardzo pożyteczna, ponieważ zjada wiele szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, czerwce czy miodówki. Niestety, od kilku lat częściej można spotkać biedronkę azjatycką, która jest nie tylko wyjątkowo inwazyjna, ale również niszczy rodzime gatunki owadów. Trudno ją zwalczyć, ale teraz, kiedy szuka schronienia na zimę, zadanie jest nieco ułatwione. Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej? Jak ją rozpoznać?

Biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka ©123RF/PICSEL
Krakersy biedronki - idealna przekąska dla dzieci!Interia Kulinaria

Biedronka azjatycka. Czym jest?

Biedronka azjatycka
©123RF/PICSEL

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), zwana również biedronką arlekinem lub harlekinem, jest chrząszczem z rodziny biedronkowatych, która w naturalnych warunkach licznie występuje w wielu miejscach w Azji. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki, są w stanie pożerać ogromne ilości mszyc, dlatego wiele państw zaimportowało ją, aby uporać się z plagą szkodników. Do Europy została wprowadzona w drugiej połowie XX wieku i szybko się zadomowiła. Obecnie można ją spotkać wielu krajach, w tym Polsce. Choć zjada głównie mszyce, z braku pożywienia może polować na inne gatunki owadów, nawet te pożyteczne.

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Rozpoznanie biedronki azjatyckiej nie jest łatwe, ponieważ jest bardzo podobna do naszego rodzimego owada. Może przyjmować różne barwy, m.in. czarną, pomarańczową, czerwoną czy żółtą. Ma owalny i wypukły kształt, a na jej skrzydłach mogą się pojawić kropki (choć nie musi ich być wcale). Między głową, a pancerzykiem, ma charakterystyczny znak w kształcie litery „M”.

Czy biedronka azjatycka jest niebezpieczna?

Larwy biedronek
©123RF/PICSEL

Biedronka azjatycka największe spustoszenie powoduje w uprawach, ale tylko wtedy, kiedy nie ma wystarczająco dużo jedzenia. Może zjadać owoce, np. winogrona, a także podgryzać łodygi i liście, prowadząc do ich zamierania. Biedronka azjatycka jest również ogromnym zagrożeniem dla rodzimych owadów, ponieważ szybko wypiera je z naturalnych siedlisk lub zjada. Chrząszcze jesienią szukają schronienia przed mrozem, chowają się wtedy w ziemi, korach drzew, ale także mogą pojawić się w mieszkaniach. Choć najczęściej do domów wlatują pojedyncze sztuki, to pod naszym dachem może zimować spora kolonia tych owadów.

Biedronka azjatycka w domu

Biedronka azjatycka może być problemem w domu. Przede wszystkim stanowi zagrożenie dla roślin doniczkowych, a dodatkowo roztacza wokół siebie nieprzyjemny zapach. Jeśli czuje się zagrożona, biedronka azjatycka wydziela żółtą substancję, która pozostawia ślad na skórze bądź ubraniu. Zdarza się również, że chrząszcz może również boleśnie pokąsać. Choć nie wszystkie ataki są groźne, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Ta początkowo charakteryzuje się pieczeniem i swędzeniem, ale mogą też pojawić się nieżyt nosa, trudności w oddychaniu, pokrzywka czy obrzęk.

Jak pozbyć się biedronki z domu?

Biedronka azjatycka
©123RF/PICSEL

Biedronki azjatyckie mogą chować się w różnych miejscach. Najczęściej można ją spotkać w pobliżu okna czy drzwi balkonowych. Biedronki często skupione są w kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osobników. Jak pozbyć się biedronki azjatyckiej? Najlepiej sięgnąć po odkurzacz. Następnie worek trzeba jak najszybciej zutylizować. W ekstremalnych przypadkach warto sięgnąć po środki insektobójcze.

Lepiej zapobiegać

Walka z biedronkami azjatyckimi może być trudna, dlatego lepiej jest zapobiegać ich atakom i wlatywaniu do domu. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim zabezpieczyć i uszczelnić wszystkie szpary, szczególnie te koło futryn, okien i drzwi. Dobrze jest również zainstalować moskitiery. Biedronkę można próbować odstraszyć. Jednym ze sposobów jest stosowanie lampy owadobójczej. Biedronki nie przepadają również za kwaśnymi zapachami, np. cytryny czy pomarańczy (można pryskać firanki olejkami eterycznymi). Dobrym sposobem jest wykorzystanie kamfory czy mentolu.