Jak pozbyć się gołębi z balkonu?
Licznie występujące gołębie są problemem wielu mieszkańców miast. W skupiskach ludzkich mają idealne warunki do życia, dlatego szybko zakładają gniazda i mnożą się. Niestety, ich obecność na balkonach jest bardzo niebezpieczna: nie tylko brudzą podłogi i balustrady, ale przenoszą niezwykle groźne choroby, takie jak ornitoza, robaczyca, salmonelloza czy borelioza. Poza tym w gniazdach dosłownie roi się od różnych bakterii i pasożytów, które są równie szkodliwe. Pozbycie się gołębi z balkonu nie jest łatwe: aby zrobić to skuteczne, należy zastosować równocześnie kilka metod. Jak zniechęcić gołębie do częstych wizyt koło naszego domu? Przekonajmy się.
Gołębie są pod ochroną!
Jeśli gołębie licznie występują w okolicy, szybko brudzą okna, elewacje i balkony domów. Należy pamiętać, że są pod częściową ochroną gatunkową. Dlatego zabronione jest niszczenie gniazd w których znajdują się jaja, a także stosowanie np. petard czy strzelania z wiatrówek. Trzeba sięgnąć po bardziej humanitarne metody, które je odstraszą i zniechęcą do osiedlania się na balkonie czy parapecie.
Nie dokarmiaj gołębi!
Gołębie chętnie przylatują na osiedla, ponieważ mają tutaj pod dostatkiem jedzenia. Jeśli na osiedlu ktoś wyrzuca jedzenie dla ptaków, trzeba go upomnieć i wytłumaczyć powagę problemu – gołębie nie wymagają bowiem dokarmiania. Warto również poinformować zarząd osiedla, aby zlikwidował znajdujące się w pobliżu bloków karmniki oraz dokładnie zabezpieczył altany śmietnikowe.
Trzymaj porządek na balkonie
Jeśli chcemy uniknąć gołębich wizyt na balkonie oraz zapobiec założeniu gniazda, należy utrzymywać na balkonie porządek. Warto go uporządkować i usunąć z niego niepotrzebne rzeczy, takie jak szafy, skrzynki czy półki. Gołębie, które chcąc założyć gniazdo, szukają spokojnych zakątków, mogą więc wykorzystać naszą nieuwagę i zasiedlić się w różnych zakamarkach balkonu.
Siatka zabezpieczająca
Najbardziej skuteczną metodą jest zainstalowanie na balkonie siatki zabezpieczającej. Należy odpowiednio ją napiąć i zakryć wszelkie szczeliny tak, aby ptaki nie mogły się przez nią przecisnąć. Niestety, niektóre balkony mają nietypową konstrukcję i jej montaż jest utrudniony – wtedy najlepiej sięgnąć po pomoc specjalistycznej firmy. Aby zainstalować prawidłowo siatkę zabezpieczającą, niezbędne jest wwiercenie w ścianę kilkunastu haków, na co zarządca budynku nie zawsze może wydać pozwolenie.
Kolce
Inną metodą jest zainstalowanie specjalistycznych kolców na parapecie, gzymsie czy balustradzie. Są tak zaprojektowane, że jedynie zniechęcają ptaki do przylatywania i przesiadywania na płaskich powierzchniach. Ich montaż nie jest skomplikowany – wystarczy przykleić je do oczyszczonych i płaskich powierzchni. Jeśli gołębie w okolicy występują licznie, warto zwrócić się z prośbą do administracji o instalację kolców na wspólnych częściach budynku.
Proste elementy odstraszające
Gołębie są płochliwymi zwierzętami, więc unikają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Można więc ptaki przepędzać. Niestety, nie zawsze jest taka możliwość, dlatego trzeba zainstalować imitacje drapieżnych ptaków albo wiatraczki czy dzwonki, które pod wpływem wiatru wydają nieprzyjemny dla nich dźwięk. Niektórzy radzą sobie z gołębiami zawieszając na balkonie foliowe worki, płyty CD oraz puste butelki plastikowe. Większość jednak poddaje w wątpliwość skuteczności tych metod: jeśli faktycznie działają, to jedynie krótkotrwale, ponieważ gołębie szybko przyzwyczajają się do różnych pułapek.
Środki zapachowe
Gołębie mają wyczulony węch, dlatego są wrażliwe na niektóre zapachy. W sklepach budowlanych można nabyć specjalistyczne środki, które mają za zadanie odstraszyć gołębie. Na szczęście są one nieszkodliwe dla środowiska, więc można ich używać bez obaw. Niestety, ich rozpylanie może nie dawać efektu przy wietrznej pogodzie, a tym samym zaszkodzić sąsiadom.