Jak pozbyć się gryzoni z domu?

Gryzonie to jeden z najpopularniejszych "domowych" problemów. Nie dość, że czynią szkody, to jeszcze denerwują nas samą obecnością i specyficznymi piskami, które wydają. Myszy i szczury chowają się zazwyczaj w ścianach i w meblach. Pozbycie się gryzoni nie jest łatwe, ponieważ w naszych domach i mieszkaniach jest im po prostu dobrze. Jeśli znów złożyły ci wizytę, musisz przygotować się na prawdziwą walkę! Z pewnością nie wygrasz jej bez wsparcia. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka sprawdzonych metod i trików, dzięki którym gryzonie szybko opuszczą i nie będą chciały do niego wracać.

article cover
©123RF/PICSEL

Zapachy odstraszające gryzonie

©123RF/PICSEL

Mało kto o tym pamięta i wie, ale istnieje grupa zapachów, które skutecznie odstraszają gryzonie. Należą do niej między innymi czosnek, cytryna, oregano, kolendra, korona cesarska, dzika mięta, a także liście pomidorów. Chcąc pozbyć się myszy albo szczura, a także zapobiec ich ponownemu pojawieniu się, najlepiej umieścić w kilku miejscach w domu ząbki czosnku, skórki z cytryny, a także posypać podłogę przyprawami. Szczególnie pamiętaj o obszarach, które gryzonie atakują najczęściej. Wyrazisty zapach czosnku i przypraw oraz kwaśny aromat cytryny skutecznie i szybko je odstraszą.

Kot - najlepszy pogromca gryzoni

Kot to naturalny pogromca myszy i wiedzą o tym nawet małe dzieci. Kot nie musi nawet na nie polować, wystarczy sama jego obecność, a konkretnie zapach, którego gryzonie po prostu się boją. Jeśli szczury i myszy często nawiedzają twój dom, może czas pomyśleć o adopcji lub kupnie kota? Z pewnością zapewni on solidną ochronę domu przed szkodnikami.

Mechaniczna łapka na myszy

©123RF/PICSEL

To najbardziej popularna i jedna z najskuteczniejszych metod walki z gryzoniami. Podobnie do myszołapki działają również potrzasku i tzw. gilotynki. By zwabić gryzonia do pułapki, należy położyć na niej kawałek chleba z masłem i wędliną. Te produkty przyciągają je w mgnieniu okna! Warto jednak pamiętać, że mimo sprawnej łapki, gryzoń może przetrwać z nią starcie. Myszy i szczury to podstępne zwierzęta. Mogą porwać przynętę i uniknąć zatrzaśnięcia... W takiej sytuacji czynność należy powtarzać do skutku.

Pułapka lepowa

Pułapka lepowa jest znacznie rzadziej stosowana niż mechaniczna myszołapka, ale to naprawdę skuteczne narządzie walki z gryzoniami. Jednak sprawdza się wyłącznie w suchych, niezakurzonych i nienasłonecznionych miejscach. Jak działa pułapka lepowa? Bardzo prosto! Jej powierzchnia nasmarowana jest nieszkodliwym dla człowieka, ale bardzo mocnym klejem. Gryzoń w kontakcie z pułapką po prostu się do niej przyklei. Dzięki temu łatwo wynieść je na zewnątrz.

Trutki na gryzonie

©123RF/PICSEL

Trutki na szczury i myszy to silne środki chemiczne, które są niezwykle skuteczne w walce z gryzoniami. Występują najczęściej w formie granulek lub proszku. Jak działają? Specyficzny zapach zwabia gryzonia, który połyka trujące granulki, a następnie umiera po kilku dniach. Trutki na gryzonie zawierają zazwyczaj w składzie substancje toksyczne, takie jak bromadiolon, benzoesan i denatonium. Jak zastosować trutkę? Wysyp jej niewielką ilość na tekturowe tacki, a następnie umieść je w kilku miejscach w domu – przy koszu na śmieci, w łazience, piwnicy, sypialni oraz tam, gdzie często pojawiają się gryzonie. Pamiętaj, by usunąć resztki trucizny z podłogi, gdy gryzoń ją połknie.

Elektroniczne odstraszacze

Elektroniczne odstraszacze gryzoni to skuteczne i ostatnio bardzo popularne urządzenia. Na jakiej zasadzie działają? Emitują dźwięki, które dla człowieka pozostają niesłyszalne, zaś dla myszy i szczurów są nie do wytrzymania. Elektroniczny odstraszacz można zamontować w domu, a także w samochodzie i w ogrodzie. Dzięki temu gryzonie nie będą wyrządzały szkód roślinom na podwórku i przegryzały kabli w samochodzie. W elektroniczne odstraszacze powinny zaopatrzyć się szczególnie osoby, które mają częsty problem ze szkodnikami w domu. Koszt takiego urządzenia waha się zazwyczaj od kilkunastu do 100 złotych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas