Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Nornica, choć jest małym gryzoniem, może poczynić - zresztą podobnie jak kret - ogromne szkody w ogrodzie. Podgryza korę drzewek owocowych, zjada nasiona i cebulki kwiatów oraz niszczy korzenie roślin. Często jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy z jej obecności i dopiero po jakimś czasie odkrywamy winowajcę, który doprowadza do niszczenia upraw. Jak poznać, że nornica rujnuje nasz ogród? Po który sposób sięgnąć, aby się jej skutecznie pozbyć? Dlaczego warto wykorzystać puste puszki? Podpowiadamy.

Nornica
Nornica ©123RF/PICSEL
Płyn do naczyń przyda się nie tylko w kuchniInteria.tv

Jak wygląda nornica?

Nornica
©123RF/PICSEL

Nornica jest gryzoniem z rodziny chomikowatych, który prowadzi wieczorny i nocny tryb życia. Potrafi wspinać się po gałęziach, ale drąży również podziemne korytarze. Ten mały ssak osiąga do 15 cm długości; pokryty jest zwykle szarym, delikatnie rudym futerkiem. Nie zapada w sen zimowy, przez co bywa widoczna cały rok. Występuje pospolicie na terenie Polski.

Jak rozpoznać, że nornica zamieszkała na działce?

Nornica - w przeciwieństwie do kreta - nie buduje kopczyków. Korytarze, które drąży, nie są umiejscowione głęboko; najczęściej ok. 15 cm pod powierzchnią ziemi. Preferuje gleby niezbite, gdzie jest dobrze rozwinięta bryła korzeniowa. Najłatwiej wytropić jej obecność i rozpoznać jej "działalność" po tym, że wśród ściółki albo grządek pojawia się kilka lub kilkanaście otworów obok siebie. Warto wiedzieć, że ten mały ssak tworzy rozbudowaną sieć korytarzy, w których urządza gniazda wyścielane mchem i liśćmi.

Czy nornica jest szkodliwa dla ogrodu?

Nornica
©123RF/PICSEL

Nornica jest niebezpiecznym szkodnikiem grasującym w ogródkach. Żywi się owadami i larwami, jednak w przypadku ich braku lubuje się w nasionach, cebulkach kwiatów oraz delikatnych częściach podziemnych roślin. Ponadto, budując podziemne korytarze, często narusza strukturę korzeniową upraw, uniemożliwiając im pobieranie wody z gruntu, co najczęściej skutkuje szybkim obumarciem.

W jaki sposób pozbyć się nornicy?

Aby pozbyć się nornic na dobre, trzeba zastosować równolegle kilka metod ich wypłoszenia. Pole działania jest bardzo szerokie: można wykorzystać metody naturalne, radykalne i chemiczne.

Metody naturalne

Nornica
©123RF/PICSEL

Na początek warto wiedzieć, których roślin nie tolerują nornice oraz wykorzystać ich właściwości, sadząc je pośród swoich upraw. Do nich można zaliczyć czosnek, porzeczkę czarną, miętę, wilczomlecz oraz gorczycę. Jeśli odkryliśmy wejście do tunelu nornicy, trzeba włożyć do środka ząbek czosnku, liście żywotnika albo orzecha włoskiego. Poza tym niektóre ptaki żywią się nornicami, dlatego można umieścić kilka budek lęgowych na swojej działce. Równie skuteczne są czworonogi: psy i koty chętnie polują na te małe gryzonie.

Metody radykalne

W tym przypadku działania skupiają się wokół niszczenia istniejących już korytarzy i gniazd nornicy. Zaobserwowane wejścia do tunelu można zalewać wodą, by szybko wypłoszyć nieproszonego gościa. Fakt budowania płytkich korytarzy przez gryzonie powoduje, że warto dokładnie przekopać działkę w celu zniszczenia ich siedlisk. Ponadto można szybko je wystraszyć, nakładając na wbite w ziemię pręty puste puszki albo wbić szklane butelki w ziemię tak, by szyjka wystawała ponad powierzchnię gruntu. Wiejący wiatr sprawi, że będą wydawać dźwięk, którego nornice nie lubią. Na rynku można również zakupić pułapki żywołowne, dzięki której można takiego osobnika złapać i wypuścić z dala od naszej działki.

Metody chemiczne

Jeśli inne metody zawodzą, trzeba sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne preparaty, które - wlane do korytarzy - skutecznie je odstraszą. Wybierając takie sposoby, trzeba pamiętać, że środki chemiczne są toksyczne i mogą wpłynąć negatywnie na środowisko. Ponadto należy uważać, by zatrutej przynęty nie umieszczać na powierzchni ziemi. Może to zaszkodzić naszym pupilom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas